Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında eski hakim çift hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.
FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilip tutuklanan eski hakim Bilal A. ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eşi eski hakim N.A. hakkındaki soruşturma tamamlandı.
Eski hakim çiftle ilgili "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede, çiftin yatak odası dolabında görüntü kaydı alınarak yapılan aramada şifreli gri renkli el çantasında, terör örgütü elebaşısı Fetullah Gülen'in kitapları ile beyaz kutu içinde altın renkli "f.gülen" yazısı bulunan saat ile üzerinde Gülen'e ait olduğu düşünülen bir sözün yazılı olduğu kalem kutusu bulunduğu aktarıldı.
Saat ve kalem kutusunun örgüt tarafından şüphelilerin örgütsel bağlarını güçlendirmek ve motive etmek amacıyla hediye edilmiş olabileceğinin değerlendirildiği belirtilen iddianamede, çiftin savunmasına da yer verildi.
Bilal A. savunmasında, FETÖ'yle herhangi bağlantısının olmadığını, yatak odasındaki arama sonucu ele geçirilen saatin kendisine ait olmadığını ileri sürdü.
N.A da haklarındaki suçlamaları kabul etmediğini kaydetti.

BİRİ TUTUKLU 2 SANIK YARGI ÖNÜNDE

Öte yandan yine Adana'da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 1'i tutuklu 2 sanığın yargılanmasına başlandı.
Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, işadamları tutuklu sanık Oktay Göktepe ve tutuksuz sanık Hasan K. ile avukatları katıldı.
Duruşmada savunması alınan Göktepe, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını iddia etti.
ByLock tespit edilen telefon hattını kızına verdiğini belirten sanık Göktepe, şöyle devam etti:
"ByLock tespit edilen bu hattı daha önce şirket için almıştım. Kullanılmayınca üniversitede okuyan kızıma verdim. Ben bu programı kullanmadım. Kızım bu telefon hattını yaklaşık 1 yıl kullanmıştı. Kızımın arabasının plakasının sonu 221'di. Telefon numarası da 21 11 ile bittiği için bu telefon hattını ona verdim. Yani arabasının plakası ve telefon numarasının sonu benzerlik gösterdiğinden kendisine verdim. 3 defa ByLock programına giriş görülüyor ama ben kullanmadım."
Oktay Göktepe, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatini ve tahliyesini talep etti.
Tutuksuz sanık Hasan K. ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraatini istedi.
Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanığın mevcut halinin devamı yönünde mütalaasını verdi.
Mahkeme heyeti de sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 22 Şubat 2018'e erteledi.