ELBAN; “TÜM İNSANLARIN DOĞR VE TARAFSIZ HABER ALMA İHTİYACI VARDIR”
Adana Valisi Süleyman Elban 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Elban mesajında Dünya üzerindeki tüm insanların en temel ihtiyaçlarından biri de haber alma ihtiyacı olduğunu bunu sağlamak amacıyla kamuoyunun doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşlarının toplumun bilinçlenmesinde, toplumda barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde katkısı büyük olduğunu ifade etti. Elban devamında şunları kaydetti.
“Tarihte gazeteyle başlayıp, ilerleyen zamana ve teknolojiye uyum sağlayarak küreselleşen habercilik serüveni; bugün akıl almaz derecede hızlı bir değişim yaşamaktadır. Dünyada yaygın olarak kullanılan sosyal medya mecraları da artık birer haber yayma aracı olarak kullanılmakta, bilgi aynı anda dünyanın dört bir tarafına ulaştırılmaktadır. Kıymetli basın mensuplarımız, baş döndürücü bir hızla gelişen ve değişen medya dünyasına ayak uydurarak kendisini sürekli güncellemekte, geçmişten günümüze çeşidi artan habere erişim kaynakları aracılığıyla vatandaşlarımızın doğru ve güvenilir habere ulaşmasını sağlamaktadır.
Toplumsal değerlerimize saygı çerçevesinde, kişi hak ve özgürlüğünü gözetme ilkesinin ışığında kamuoyunu tarafsız, şeffaf habere ulaştırmak ve güçlü bir toplum düzeninin sağlanmasına hizmet etmek tüm basın mensuplarımızın daima temel amacı olmalıdır. Farklı görüş ve düşünceleri nesnel bir biçimde dile getirerek çok sesliliğimizin korunmasında büyük payı bulunan ve demokrasi standartlarımızın yükseltilmesinde önemli bir görev üstlenen kıymetli basın mensuplarımızın görevlerini daima bu sorumluluk bilinciyle yerine getireceğine olan inancım sonsuzdur.
Bizler de Adana Valiliği olarak mesleğini büyük bir sorumluluk hissiyatıyla gerçekleştirmek üzere mesai mefhumu gözetmeksizin, gece-gündüz demeden zorlu şartlar altında yılmadan haber peşinde koşan basın emekçilerimizin çalışmalarını daha iyi koşullarda ve daha verimli bir şekilde yapabilmelerine çok önem veriyor, bunu sağlamak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye gayret ediyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle mesleğini basın etiğine olan bağlılığıyla kamu yararını gözeterek ifa eden yerel ve ulusal tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, basın camiamıza çalışmalarında başarılar diliyorum.”

KARALAR; “HALKIN OBJEKTİF HABER ALMA HAKKI ÇOK ÖNEMLİ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar10 Oçak çalışan gazeteciler günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Karalar açıklamasında şunları kaydetti.
"Basın demokratik ülkelerde 4. güçtür. Öyle de olmalıdır. Bir ülkede köklü demokrasinin gelişmesi için özgür çalışan, halkın objektif haber alma hakkını yerine getiren basın-medya mensuplarına ve basın-medya kuruluşlarına ihtiyaç vardır. işini özgürce ve halk yararına yapan basın kuruluşları ve gazeteciler, ülkelerin gelişiminde, toplumsal adaletin sağlanmasında önemli rol oynarlar.
İşini iyi yapan, amacı sadece vatandaşa doğru haber ulaştırmak olan, yapıcı eleştiride bulunan, eksikleri gören ve dikkat çeken basın, halkın ve yöneticilerin yararınadır. Devleti, belediyeleri ve önemli kurumları yönetenler basının hür olmasından memnuniyet duymalıdır. Çünkü yapıcı çalışan, görevini yapan basın, size göremediklerinizi, farkına varamadıklarınızı gösterir ve eksiklerinizi gidermenizi sağlar. Basın özgürlüğünü hepimizin bu mantıkla savunması gerekiyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için ülkemizde demokrasinin köklü hale gelmesi, hukuk devleti özelliğimizin pekişmesi, basın mensuplarının ve diğer mesleklerde çalışanların işlerini baskı altında kalmadan yapabilmesi büyük önem taşımaktadır. 10 Ocakların yeniden bayram olarak kutlanabileceği günlerin gelmesini diliyorum."

VARLI; "BASIN ŞEFFAFLIĞIN EN ÖNEMLİ SİGORTASIDIR"
MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Gazetecilerin kamu menfaati adına kamu hizmeti gören, devlet ile toplum arasında köprü konumunda olan, elde ettikleri bilgilerle toplumu aydınlatan kişiler olduğunu belirten Varlı, “Bu manada gazeteciler demokrasinin korunmasında ve gelişmesinde çok önemli görevler icra etmektedirler. Ayrıca denilebilir ki basın şeffaflığın en önemli sigortasıdır.” ifadesine yer verdi.
Varlı devamla şunları söyledi:
“Doğru, ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı ile milletimizin sesi olan, en zor şartlarda mesai mefhumu gözetmeden bilgi akışı için çabalayan, tarafsız, ilkeli ve etik kurallara uyan, milli ve manevi değerlerimizi örselemeyip aksine daha da gelişmesi için yorulan gazeteciler, ülkemizin kazanımıdır ve hepimiz için kıymetlidir. İletişim çağında, küçülen dünyada yaygın ve yerel basınımızın daha güçlü hale gelmesini ülkemizin ihtiyacı olarak görüyor ve önemsiyorum.”
MHP MYK Üyesi Adana Milletvekili Muharrem Varlı “Bu duygu ve düşüncelerle; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularla kutluyorum. Çalışan gazeteci arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi ayrı ayrı tebrik ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum. Milli ve manevi değerlerimizi yücelten, ilkeli doğru habercilikten ödün vermeyen ve aramızdan ayrılan tüm gazetecilerimize Yüce Allah’tan rahmetler diliyorum.” dedi.

KOCAİSPİR’DEN ‘GAZETECİLER GÜNÜ’ MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Mesajında kamuoyunun aydınlatılmasında gazetecilerin önemli bir görev üstlendiğini vurgulayan Başkan Kocaispir şu ifadelere yer verdi;
“Basınımız; kamuoyunu bilgilendirmek, vatandaşlarımızla kurumlar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmak, halkın haber alma hakkını tarafsız, ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla yerine getirmek gibi birçok önemli görevler üstlenmektedir.
İnsanların kişilik haklarına özen gösteren ve mesleğini objektif bir bakış açısıyla yürüten bütün basın çalışanları aynı zamanda milletin vicdanına ve düşüncelerine gür bir ses olmaktadır.
Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşan basın mensuplarımız, zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir.
Bu vesileyle gece gündüz demeden, halkın haber alma hakkı için fedakârca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.”

ERDEM; “BASIN YERYÜZÜNDEKİ GELİŞMELERİN AYNASIDIR”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Gazetecilerin meşakkatli bir görev üstlendiklerini ve fedakarca çalıştığını ifade eden Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, “Demokrasinin ve çağdaş düzenlerin vazgeçilmez bir parçası olan basın, yeryüzündeki gelişmelerin aynasıdır. Gazeteciler toplumun ışığıdır. O ışık ne kadar güçlü olursa bizler de yolumuzu o kadar net ve doğru görürüz. Bir anlamda basınımız; bizim elimiz, gözümüz ve sesimizdir. Gerçekleştirilenleri ve beklentileri karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran yine basın mensuplarımızdır. Bizler mesai arkadaşı olarak gördüğümüz gazetecilerin her zaman yanındayız. Bu vesileyle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

ÇELEBİ; “GAZETECİLİK BİR KAMU HİZMETİDİR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Gazetecilik mesleğinin zorluklarına değinen Başkan Çelebi, önümüzdeki dönem Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında gazetecilik mesleğinin hak ettiği yerde olması, ekonomik, sosyal ve mesleki itibar açısından, mesleğin eski günlerine kavuşacağını dile getirdi.
Gazetecilik mesleğinin günümüz Türkiye’sinde daha da zorlaştığını belirttiği mesajında Başkan Çelebi şu ifadeleri kullandı. “Gazetecilik mesleği halkın haber alma hakkının hayata geçirildiği bir meslek olarak gerçeklerin ortaya çıkarılması amacını taşıyan bir kamu hizmetidir. Bu mesleğin yürütücüleri olan gazeteciler de yaşadıkları ekonomik, sosyal ve siyasal zorluklara rağmen haber üretmekte ve bizlerin bilgiye ulaşmasını sağlamaktadır. Tüm kesimler açısından zor zamanlar yaşadığımız şu günlerde gazeteciler mesleklerini yaptığı için cezaevlerine atılmakta, meslek ilkelerine uydukları için işsiz kalmakta ve işlerini türlü baskılar altında yapmaya çalışmaktadırlar. Cezaevindeki gazeteci sayısı bakımından dünyanın en önlerde olan ülkemizde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nübasın özgürlüğünde 180 ülke arasında 153. Sırada,dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu sıralamasında ise ilk sıralarda ve 100’den fazla tutuklu gazeteci gerçeğiyle kutlanıyor. Demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplumsal barış üzerindeki tehditlerin de bir göstergesi olan bu gerçek, doğruya ulaşması engellenen toplum açısından da büyük bir hak kaybı anlamına geliyor. Böyle bir manzarada kutladığımız 10 Ocak Gazeteciler Günü’nün, basın emekçileri açısından mesleklerini yapmaktan korkmadıkları ve emeklerinin karşılığını aldıkları günlerin habercisi olmasını dilerim”

AVCI; “BASIN ÇOK ÖNEMLİ İŞLEVLER GÖRMEKTEDİR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, "Ülkemizde, özellikle Anadolu’da yerel medyamızda değerli, saygıdeğer sayısız gazetecilerin varlığından onur duyuyor, kuvvet buluyoruz." dedi.
“Başkan Bünyamin Avcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda “Basın; insan hayatına girdiği günden beri bilginin paylaşılmasında, şeffaflığın ve kamu menfaatinin sağlanmasında, demokrasinin gelişmesinde, devlet ile vatandaş arasında köprü olmasında, halkın taleplerinin yansıtılmasında çok önemli işlevler görmektedir." ifadesini kullandı.
Avcı "Gazeteciler ise bu kutlu mesleği alın terine akıl terini karıştırarak ifa eden, mesai mefhumu gözetmeden fedakârca çalışan, daima iyiliğin, hayrın, adaletin, hakkın yanında olan; kötülüğün, fitnenin, şerrin, karşısında duran; emperyalizmle mücadelede milli duruşundan taviz vermeyen, birliği savunup bölücülüğe karşı tavır koyandır. Ülkemizde, özellikle Anadolu’da yerel medyamızda böylesine değerli, saygıdeğer sayısız gazetecilerin varlığından onur duyuyor, kuvvet buluyoruz."
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu ifadelerle tamamladı:
"Basınımızın, gazetecilerimizin demokrasimiz içindeki konumunu ve katkısını biliyor ve önemsiyoruz. Geleneksel basının ve bu kurumun varlığını ayakta tutan gazetecilerin her zaman güçlü olmasını da kamusal şeffaflığın devamı açısından vazgeçilmez değerde görüyoruz. Gazetecilerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, esenlik temennilerimle selam ve saygılarımı sunuyorum.”

ATAY; "TÜRKİYE ANCAK ÖZGÜR BASINLA GELİŞEBİLİR"
CHP Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Başkan Atay yazılı mesajında;" 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "10 Ocak 1961 tarihinde Adnan Menderes'in basına getirdiği zorba sansür kaldırılmış ve 212 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. Basında emek veren basın çalışanlarımızın haklarını düzenleyen ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kabul edilen bu özel gün bizler için çok değerlidir. Gücünü kamuoyu desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basın, önemli ve etkin bir denetim organı olmasının yanı sıra demokrasinin temel unsurlarından biridir. Çünkü çağdaş demokrasinin olduğu ülkelerde özgür ve bağımsız basın vardır. Çok sesliliğin olduğu yerlerde de basın özgür demektir Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlevli hale gelmesi çok sesli medya yapısıyla mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün sağlanması, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından önemli ve gereklidir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün mihenk taşıdır. Basın ve gazeteciler Türkiye'nin gelişiminin , daha demokratik olmasının yolunu özgür ve bağımsız basın açmaktadır. Bu işi sabırla, özveriyle yapan tüm gazetecilerin, 10 Ocak Gazeteciler gününü kutluyorum." şeklinde konuştu.

ESENDEMİR; “ BÖYLE GİDERSE ÇALIŞAN GAZETECİ KALMAYACAK”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri kutlanan çalışan gazeteciler bayramının artık bayram olmaktan çıkıp sıradan bir gün haline getirildiğini söyledi.
Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Esendemir, “İktidarın tasarruf tedbirleri uygulaması basın sektöründe çalışan bırakmadı. Böyle giderse çalışan gazeteci kalmayacak. Biz kazanılmış haklarımızın verilmesini ve meslektaşlarımızın yasal güvence altına alınmasını istiyoruz.” dedi.
Eskiden basın çalışanlarının Türk Hava Yolları, Devlet Demir Yolları ve PTT gibi kurumlardan yüzde 50 indirimle yararlandırıldığını vurgulayan Esendemir, “Geçmişte ayrı bir saygınlığı bulunan basın kartının, günümüzde özel halk otobüslerinde dahi tartışma konusu olmasını yetkililerin bu konudaki duyarsızlığına bağlıyoruz. Basın kartlarının kullanım haklarının ve yerlerinin genişletilmesi konusunda özellikle İletişim Başkanlığı’ndan kararlı bir davranış bekliyoruz.” diye konuştu.
Esendemir şunları kaydetti: “Her geçen gün kan kaybeden basın sektörünün yeniden ayağa kaldırılması için tasarruf tedbirlerinden çok destekleme bekliyoruz. Her geçen gün kapanan yerel gazetelerin varlığını sürdürebilmesi için basın ilan gelirlerinin artırılmasını istiyoruz. Gazetelerin muhabir istihdamı konusunda gerekli çalışmaların biran önce yapılması mesleğin geleceği açısından önem taşımaktadır. Emeği ve alın teri ile gazetecilik mesleğini saygınlığına yakışır bir şekilde yapan tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı kutlarken, aramızdan ayrılanları da saygıyla ve minnette anıyorum”