Amerika’da Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'ndeki bilim insanları tarafından kaleme alınan raporda, Arizona eyaletinde maske ve mesafe önlemlerinin doğru olarak uygulanmaya başlamasının ardından hastalığın yüzde 75 oranında azaldığı belirtildi.Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayınlanan raporda, Amerika’nın Arizona eyaletinden örnekler verilerek salgında maske ve mesafe kurallarının önemine değinildi. Raporda, maske ve mesafe önlemlerinin etkileyiciliğine dikkat çekilerek, maske ve mesafe önlemlerinin tam olarak uygulanmadığı dönemde kentteki hasta sayılarının yüzde 151 artış gösterdiği belirtildi. 17

HAZİRAN'A KADAR MASKE VE MESAFE KURALI YAYGINLAŞMADI 

Kentte, 17 Haziran’a kadar geniş çaplı maske ve mesafe önlemlerinin uygulanmaya koyulmadığı kaydedilirken, 17 Haziran’da alınan karar ile birlikte maske ve mesafe kuralları toplumun geniş bir kesiminde zorlu hale getirildi.

KURALLARIN UYGULANMAYA BAŞLAMASININ ARDINDAN DÜŞÜŞE GEÇTİ 

Bilim insanları kuralların uygulamaya başlamasının ardından 29 Haziran ile 2 Temmuz arasında hasta sayılarının pik yaptıktan sonra düşüşe geçtiğini, daha sonra durağan hale geldiğini ve ardından düşmeye başladığını duyurdu. Raporda, Arizona eyaletinde kuralların uygulanmaya başlamasından sonra hasta sayısında yüzde 75 oranında düşme görüldüğü bildirildi. Raporda, “Gönüllü ve kombine şekilde alınacak önlemlerin tek bir önlemden kat kat daha fazla faydalı olacağı ve korona virüsün şu andaki tek çözümünün maske ve mesafe kurallarını uygulamak olduğu” vurgusu yapıldı.