VALİ ELBAN; “BAYRAMLAR KARDEŞLİĞİMİZİN NİŞANESİDİR”
Valisi Süleyman Elban Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Vali Elban mesajında şunları kaydetti.
“Tüm İslam âleminin, aziz milletimizin ve kıymetli Adanalı hemşehrilerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bayramın ülkemize, milletimize ve tüm İslam dünyasına iyilikler ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum.
Bayramlar; birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin nişanesidir. Kırgınlıkların, küskünlüklerin, dargınlıkların ortadan kalktığı zaman dilimleri olan bayramlar, sevinç ve mutluluğun sınırları aşıp tüm dünyayı sardığı, yedi iklimin kucaklaştığı müstesna günlerdir.
Kurban ise yüce Mevla’ya yakınlaşma, onun rızasını kazanma amacıyla yerine getirilen bir ibadet olmakla birlikte inananların da birbirine yakınlaşmasına, yardımlaşma ve dayanışma duygularının pekişmesine vesile olan dini vecibelerden biridir. Bu anlamda kurban; yoksulun hatırlanması, öksüz ve yetimin başının okşanması, katı yüreklerin yumuşaması, merhamet pınarlarının çağlamasıdır.
İşte içerisinde bu ve benzeri pek çok manayı barındıran Kurban Bayramı’nı, bu yıl önceki yıllardan farklı bir ortamda, koronavirüs salgınının gölgesinde idrak ediyoruz. O sebeple gerek kurban alışverişi ve kesimini gerekse bayram ziyaretlerimizi Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun belirlediği kurallar dâhilinde gerçekleştirelim. Bayramda koronavirüs bulaşının artmaması için kontrollü sosyal hayatın gerektirdiği; maske takma, fiziki mesafemizi koruma ve hijyen kurallarına uyma kurallarından asla taviz vermeyelim.
Kıymetli Hemşehrilerim,
Adana Valiliği olarak bizler de Kurban Bayramı’nın sağlık, huzur ve güven ortamı içerisinde idrak edilmesi için gerekli olan tüm tedbirleri aldık. Bayram süresince; güvenlik, sağlık, temizlik, ulaşım, gıda, zabıta ve itfaiye hizmetleri başta olmak üzere tüm hizmet alanlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması adına tüm kurumlarımız çalışmalarını aralıksız ve kesintisiz bir biçimde sürdürecek. Bayram boyunca Adanalı hemşerilerimize en güzel hizmetleri sunacak tüm personelimize çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Diğer yandan bayramı yakınlarının yanında geçirmek üzere trafiğe çıkacak vatandaşlarımıza da trafik kurallarına, trafik işaret ve işaretçilerine uymalarının hayati önem taşıdığını bir kez daha hatırlatıyor; bayram sevincinin hüzne dönüşmemesi için tüm kurallara riayet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum.
Kurban Bayramı vesilesiyle vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Başta şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz olmak üzere Adanalı hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor; sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

KARALAR: “BAYRAM HUZUR VE GÜVEN GETİRSİN”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bayramların; küskünlüklerin sona ermesi, barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamının tesis edilmesi için önemli fırsatlar sunduğunu belirterek Kurban Bayramı’nın Adana’ya, ülkemize ve dünyaya huzur getirmesini diledi.
Koronavirüsle mücadelenin sona ermediğini hatırlatan ve Kurban bayramı süresince de vatandaşların sosyal mesafe, maske ve el yıkama kurallarına uyması çağrısında bulunan Başkan Zeydan Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak her bayramda bir öncekinden daha iyi koşullara ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Hemşehrilerimizin Kurban Bayramını en güzel şekilde geçirmesi için belediyemiz üzerine düşen tedbirleri almıştır. Koronavirüs henüz küresel bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu yüzden Kurban Bayramı süresince, daha önce uymamız gereken kuralları gevşetmeden, sosyal mesafeye uyma, maske takma ve sık sık el yıkama sorumluluğumuzu yerine getirmeyi bırakmamalıyız” dedi.

ZENBİLCİ; “MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI TEBRİK EDİYORUM”
AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Kurban Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Zenbilci, mesajında “Bayramların toplumu birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içerisinde bir arada tutan; insanları sevgi ve saygı temelinde birleştiren önemli günlerdir.” dedi.
Zenbilci, manevi duyguların ön plana çıktığı, toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliğin arttığı bayramların, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş değerlerin yaşatılmasına vesile olduğunu belirtti. Kelime anlamı “yaklaşmak” olan kurbanın, kulu Allah’a, insanları da birbirlerine yaklaştırdığını kaydeden Zenbilci, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bayramlar infak, ikram ve yardımlaşma günleridir. Allah’a teslimiyetin ifadesi olan Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerini de hatırlamalı, ihtiyaç sahipleriyle bayramın heyecanını birlikte yaşamalıyız. Kurban Bayramı sadece zengin olanların kurban kesmesi değil, buna imkânı olmayan kardeşlerimizin hatırlanması açısından da ayrıca büyük bir öneme sahiptir. Kurbanlarımızda komşunun, akrabanın, yoksulun, yetimin ve muhtacın hakkını gözetelim. Verdiğimiz kadar kazandığımızı, paylaştığımız kadar zenginleştiğimizi unutmayalım.”
Zenbilci, “Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ediyorum. Bizleri bir Kurban Bayramına daha kavuşturan Rabbimize hamd ediyorum. Bayramın sizlerle birlikte tüm İslam Âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

BARUT; “ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, herkesin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, sağlık ve huzur dileklerini paylaştı. Sağlıklı ve huzurlu günlerde nice bayramlara erişmeyi dileyen Barut, "Mutluluk, refah ve sağlık dolu yarınlara, yine birbirimize sarılabileceğimiz günlere kavuşmak dileğiyle mübarek Kurban Bayramımız kutlu olsun" dedi.
Türkiye'nin Koronavirüs salgınının yanı sıra derinleşen ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini anımsatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Bilinmeli ki güzel ülkemiz sahipsiz, sorunlar da çözümsüz değil. Salgını da ekonomik ve siyasi krizi de ancak dayanışma ruhuyla birlikte mücadele ederek aşacağız. Bunun için ayrışmadan, kimseyi ötekileştirmeden çabamızı sürdürüyoruz" diye konuştu.
Halk sağlığını ve ekonomik yaşamı tehdit eden salgının bir gün mutlaka sona ereceğini, sorunlar yumağına gömülen Türkiye'nin çözüme kavuşacağını aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Ülkemizin yaşadığı güçlükler ve zor dönemler mutlaka sona erecek. Bunu birlikte mücadele ederek ancak birlikte başaracağız. Zoru kolay eyleyip güzel yarınlara kavuşacağız. 83 milyonun kardeşçe bir arada yaşadığı bu güzel ülkeyi 'daha yaşanabilir' bir yere dönüştüreceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kimsenin dini, dili, inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü nedeniyle ötekileştirilip ayrımcılığa uğramadığı, barış ve huzurun egemen olduğu, mutlu ve refah dolu, sağlık dolu yarınlara kavuşmak dileğiyle mübarek Kurban Bayramınızı kutluyorum. Herkese iyi bayramlar diliyorum."

SÜMER: “ZOR DÖNEMDEN ANCAK BAYRAM RUHUYLA ÇIKABİLİRİZ”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, dünyanın ve Türkiye’nin yaşadığı zor dönemden ancak bayramlarda en yoğun yaşanılan dayanışma, ortaklaşma ve paylaşımla aşabileceğini belirtti.
Sümer, yayınladığı bayram mesajında Türkiye’nin ve dünyanın başta korona virüs salgını ve ekonomik kriz olmak üzere zor bir dönemden geçtiğine işaret ederek böylesine bir dönemde Kurban Bayramı’nı kutladığımızı belitti.
Bayramların toplumsal dayanışmanın, ortaklaşmanın ve paylaşmanın en yoğun yaşandığı günler olduğuna dikkat çeken Sümer, mesajında şunları kaydetti:
“Bu zor dönemi de ancak bu bayram ruhuyla yani dayanışmayla, ortaklaşmayla ve paylaşmayla aşmak zorundayız.
Birbirimize sarılacağımız, sadece sosyal mesafeyi değil tüm mesafeleri ortadan kaldıracağımız, güçlükleri ve sıkıntıları aşacağımız bayramlarımız da olacak.
Bunun için mücadele eden bizler, hangi görüşten olursa olsun milyonlarca vatandaşımızı hiçbir ayrım yapmadan kucaklamaya devam edeceğiz.
Bu duygularla tüm vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Bayramda tatil yapmadan iş başı yapmak durumunda kalan sağlıkçılarımız ve güvenlik görevlilerimiz başta olmak üzere tüm çalışanlarımıza kolaylıklar diliyorum. Sevginin, barışın ve kardeşliğin hakim olduğu nice bayramlara. Ettiğimiz dualarımızı, kestiğimiz kurbanlarımızı Allah kabul eylesin.”

BULUT; “MUTLULUKLAR ÇOĞALIR VE ÇOĞALDIKÇA BAYRAM OLUR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Kurban Bayramı’nı yayınladığı bir mesajla kutladı. CHP’li Bulut’un Kurban Bayramı Mesajı şöyle;
Bir Kurban Bayramı’nı daha hep birlikte karşılamanın mutluluğu içindeyiz.
Milletimizi ortak duygularda buluşturan bayramlar, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, yardımlaşmamızı ve dayanışma artıran kutsal günlerdir.
Nefretin yerini sevgiye bıraktığı, dargınların barıştığı, acı ve kederin paylaşıldığı bayramların özünde, dayanışma, hoşgörü, barış ve mutluluk vardır.
Bu bayramda da bölgemizde ve ülkemizde yaşanan acı olayların son bulduğu, gözyaşının yerini sevince bıraktığı, işsizliğin, yoksulluğun, baskıların ve yasakların son bulduğu, demokrasiyi, adaleti ve barışı büyüten bir ülke ve dünya özlemimizi yineliyorum.
Covid 19 salgını nedeniyle sağlımız ve sevdiklerimizin sağlığı için sosyal mesafeye dikkat edeceğimiz Kurban Bayramı’nın tüm halkımıza sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.
Kurban Bayramının bütün sıkıntılara rağmen umut getirmesini diliyor, Adanalı hemşerilerimin ve milletimizin Kurban Bayramı’nı kutluyorum.”

BAŞKAN ÇETİN’DEN BAYRAM MESAJI
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Kurban Bayramı nedeniyle bir bayram mesajı yayımladı. Kurban Bayramı'nın koronavirüs gölgesi altında kutlandığını, bu kapsamda her türlü tedbirin alındığını belirten Başkan Çetin’in kutlama mesajı şöyle:
"Sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve paylaşmanın simgesi olan bayramlar büyük küçük herkesin bir araya gelerek en güzel anları doyasıya yaşadığı özel ve anlamlı günlerdir. Birlik ve beraberliğin güçlendiği, paylaşma ve dayanışma duygularının pekiştirdiği Kurban Bayramı'nın bu duygu ve düşünceler içerisinde kutlanması en büyük dileğimdir. Bu yıl Ramazan Bayramı'ndan sonra Kurban Bayramı'nı da dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının gölgesinde kutlayacağız. Çukurova Belediyesi olarak hemşehrilerimizin sorunsuz bir şekilde bayramlarını geçirebilmeleri için gerekli tüm hazırlıkları yaparken, pandemi ile ilgili önlemleri de ihmal etmedik.
Pandemi tedbirleri kapsamında kurban satış ve kesim alanlarında bayram süresince hijyen kurallarını en üst seviyede uygulayacağız.
Kurban kesimlerinin sadece belirlenen yerlerde yapılması noktasında hassasiyet göstereceğinize inanıyorum.

BAŞKAN KOCAİSPİR'DEN KURBAN BAYRAM MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Kocaispir yayınladığı mesajda tüm İslam alemine sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerken vatandaşların yollarda dikkatli araç kullanmasını ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini tavsiye ederek '' Kurban Bayramı ile birlikte ocaklarınızda sevgi, huzur,mutluluk, birlik ve beraberliğiniz daim olsun.'' dedi.
Bu bayramda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla vatandaşların dikkatli olmasını isteyen Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ''Mübarek Kurban Bayramınızı, en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bayramın, ülkemizle birlikte tüm İslam âlemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bayramlarımız, kardeşlik bilincimizi yenileme, aramızdaki muhabbet ve dayanışmayı pekiştirme vesilesidir. Bayramlar aynı zamanda bir gönül kazanma seferberliğidir.
Bu bayramda, muhtaçların hanelerine, muhabbet ve sevinç taşımalıyız. Kurban ibadetiyle bizden istenen, elimizle birlikte gönlümüzü de birbirimize açmak, gönülden verebilmektir. Evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı sosyal mesafe kurallarına özenle dikkat ederek hatırlamalı; kimsesizlerin, ihtiyaç sahiplerinin kapılarını çalmalı, yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Yüreklerimizin huzur ve mutluluğa erdiği, kapıların çalındığı ve paylaşmanın mutluluğa erişildiği mübarek Kurban Bayramı tüm İslam alemi için hayırlara vesile olsun. Hemşerilerime huzurlu ve mutlu ve mutlu bir bayram diliyorum..'' şeklinde konuştu.

ERDEM; “BAYRAMLARI FIRSAT BİLELİM”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında: "Bayramın Ceyhan’ımıza, ülkemize, tüm dünyaya huzur ve mutluluk getirmesini diledi. Manevi dünyamızda ayrı bir yeri olan Kurban Bayramı’nı bu yıl da hep beraber kutlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milli ve Dini Bayramlarımızı fırsat bilerek, bayramların arttırdığı hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma duygularından yararlanıp bu kutlu günlerde barış ve sevgi dolu günler geçirebilmek için birlik ve beraberlik içerisinde elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü böyle güzel günlerde temelleri atılan ya da kuvvetlendirilen birlik bağları kolay kolay bozulmaz. Belediye olarak vatandaşlarımızın bayramlarını en iyi şekilde geçirmeleri için gerekli tedbirleri almış bulunmaktayız. Nöbetçi ekiplerimiz bayram süresince siz vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum, yeniden eski bayramları yaşayabilmek için bu bayram da mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edelim. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın en değerli anlarımızdan biri olan Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor ,şehrimize, ülkemize ve tüm dünyaya mutluluk getirmesini temenni ediyorum. " ifadelerine yer verdi.

FİLİK; "BAYRAM PAYLAŞMAKTIR"
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik Kurban bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda;
“Bizleri mübarek kurban bayramına kavuşturduğu için Yüce Allah'a şükrederken, Türk ve İslam coğrafyalarının yoğun bir asimetrik baskı içerisinde olduğu günümüzde asıl hedefin Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olan aziz vatanımız olduğunu ifade ederek bu baskılardan kurtulmanın yolunun bir ve beraberce hareket etmekten geçtiğini belirtmek istiyorum.
Unutulmamalıdır ki Devlet milleti ile beraber olduğu müddetçe; şehitler diyarı ülkemiz, iç ve dış kaynaklı her türlü saldırının üstesinden gelecektir.
Bayramlar; mutluluğun, sevginin ve hoşgörünün paylaşıldığı birlik ve beraberliğin pekiştiği günlerdir.
İçinde bulunduğumuz mübarek günlerde; Covid-19 illetinden tüm insanlığın en kısa sürede kurtulmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Kıymetli hemşerilerimizin sosyal mesafe kurallarına uyarak kurban bayramı ile ilgili dini vecibelerini yerine getirmelerini istiyorum.
Aziz vatanımızın kanserli hücrelerden temizlenip, asayişi temin edilerek, Artvin'den Muğla'ya, Hakkari'den Edirne'ye huzur ve refah ortamı içinde, kardeşçe kutlayacağımız bayramlara kavuşmayı temenni ediyorum.
Bu duygularla; kestiğiniz kurbanların hayırlı olmasını diliyor, Başta şehitlerimizin aileleri ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünün muhafazası ile asayişin temini için görevi başında olan güvenlik güçlerimiz olmak üzere yüce milletimizin ve hemşerilerimin mübarek kurban bayramını kutluyorum.” dedi.

TOPUZ; “HUZUR VE MUTLULUK GETİRSİN”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Kurban Bayramı vesilesi ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz mesajında; Kurban Bayramının tüm insanlığa sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim.” dedi.
Başkan Topuz yayımladığı mesajda ; “ Dünyayı etkisi altına alan salgının verdiği zararlar ve hayat şartlarının salgın sebebi ile kısıtlanması, bizlere geçirdiğimiz süreçte birlik ve beraberlik duygularının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Salgın sürecinde olduğu gibi komşusu aç iken kendisi tok olan bir toplum ahlakından uzak tüm insanlığın yararına olacak şekilde hayatımıza yön vermemiz gerekmektedir. Kurban İslam âlemi için maneviyat, beraberlik ve bolluktur. Her bayramda olduğu gibi bu bayram da da bu günlere gelmemize vesile olan başta aile büyüklerimizin olmak üzere, tüm İslam âleminin bayramını tebrik ediyor, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. “ Dedi.

AY; ”BAYRAMLAR ÖZEL GÜNLERDİR”
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.
Başkan Ay mesajında, Adanalı'ların ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik etti.
Başkan Ay, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkileyen Corona Virüs (Covid-19) salgını sebebiyle bu bayramda da 'maske, mesafe ve temizlik' kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.
Başkan Ay açıklamasında, “Bayramlar, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının doruk noktasına ulaştığı, yardımlaşma ve dayanışmanın en üst düzeyde idrak edildiği çok özel günlerdir.
Bu sebeple millet olarak binlerce yıldır bu topraklarda hakim kıldığımız sevgi ve kardeşlik iklimi ekseninde, bayramın birleştirici ve bütünleştirici havasını milletimizin tüm fertlerinin en güçlü şekilde hissetmesini ve yaşamasını sağlayacak tutum ve davranışlar içerisinde bulunmamız büyük önem arz etmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Adanalı hemşehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı en kalbi duygularımla tebrik ediyor, bayramın yeryüzünde barış ve huzur ikliminin egemen olmasına vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

AVCI; “BAYRAMLAR ALTIN FIRSAT”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Kurban Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Avcı, “Bir bayramı daha milletçe birlikte karşılamanın, manevi havasını birlikte solumanın, sevincini birlikte paylaşmanın engin mutluluğu içindeyiz. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifadeleriyle ‘Bayram; millet olmanın, bir olmanın, birlik içinde yaşamanın, ihanet kuşatmasını yaracak dirayet ve direncin mübarek bir kaynağıdır.’ifadesini kullandı.
Avcı, devamla şunları söyledi”
“Cenab-ı Allah, bayramları aynı zamanda sosyal barışın tesisi için birer ikram olarak sunmuştur. O yüzden bizler, her bayramı ülkemizin, milletimizin birliği yolunda altın fırsat olarak kabul ede geldik. Türkiye’mizin güçlenmesi için dargınlıkları, küskünlükleri sona erdirmeye, bayramın gereklerine uyup bu fırsatı kullanmaya mecburuz.”
Avcı şöyle devam etti:
“Buna sadece kendimiz için değil, bize umut bağlayanlar için de mecburuz. Çünkü; Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kırım’da, Kerkük’te soykırıma uğrayan, Keşmir’de, Suriye’de, Filistin’de, Karabağ’da, Kırım’da, Yemen’de, Libya’da kanları akıtılan, kimlikleri yok edilen milyonlarca mazlumun tek umudu Türkiye’dir.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Bu duygu ve düşüncelerle; aziz Şehitlerimizin saygıdeğer aileleri ve fedakâr Gazilerimiz başta olmak üzere kıymetli Adanalı hemşehrilerimizin, değerli vatandaşlarımızın, tüm kardeşlerimizin bayramlarını en içten dileklerimle kutluyor; bayramı bayram tadında kutlayabilmelerini temenni ediyorum. Yüce Allah’tan, Kurban Bayramı’nın; Türk-İslam âleminin birliğinin, kardeşliğinin güçlenmesine, maruz kaldığı zulümlerin bitmesine, zalimlerin ise soylarının tükenmesine vesile olmasını niyaz ediyorum.” dedi.

KÜÇÜK; “AYDINLIK GÜNLER DİLİYORUZ”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında; “Bayramlar huzurdur, umuttur, barıştır, geleceğe taşınan hayallerdir. İnsanların kırgınlıkları bir yana bırakıp kucaklaşmasıdır.Yüreklerimizi bir kez daha sevgi, dostluk ve dayanışma hisleriyle dolduran Kurban Bayramının mutluluğunu yaşıyoruz. Bizlere bu güzel vatanı emanet eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, eylem arkadaşlarını, şehitlerimizi saygı, rahmet ve özlemle anıyorum. Cumhuriyetimizi tüm kazanımlarıyla yaşattığımız, kendimize güvendiğimiz, devlet ve toplum olarak sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz, kan ve gözyaşının olmadığı, savaşların, terörün sonlandırıldığı, şehit haberlerinin gelmediği bayramları yaşamak istiyoruz. Birlik ve beraberlik duygularımızın pekiştiği, insanlarımızın sağlık, eğitim, adalet ve gelir dağılımından eşit bir şekilde yararlandığı bir ülke istiyoruz. Ülkemizi geleceğe güçlü biçimde taşıyabilecek akılcı, tutarlı ve öngörülü politikalar ve uygulamalar istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yargı camiamızın ve ulusumuzun Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimizle kutlar, sevdikleriyle bir arada, sağlık, huzur ve mutluluk dolu nice bayramlar geçirmelerini diliyorum. Hak, hukuk ve adaletin hüküm sürdüğü aydınlık günler diliyorum. Tüm insanlığın geleceği barış olsun, huzur olsun, hukuk olsun, daha adil bir dünya olsun, kısaca her günümüz bayram olsun.” ifadelerini kullandı.

AKAN; “SOSYAL DAYANIŞMA DUYGULARI ZİRVEYE ULAŞIYOR”
AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Akan Kurban Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Akan, mesajında birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularının daha yoğun yaşandığı bir bayrama kavuşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.
Bayramların, küskünlüklerin ve dargınlıkların sonlanmasına vesile olan özel günler olduğuna işaret eden Akan, sosyal dayanışma duygularının zirveye ulaştığı bu günlerde, yoksul ve muhtaç durumda olanlara da yardım elinin uzatılması gerektiğini ifade etti.
“En büyük kazanımımız toplumumuzun tüm kesimleriyle, birlik beraberlik içerisinde milletçe bir olmaktır” diyen AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Akan, “Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın ve İslam âleminin mübarek Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyor; sağlıklı, mutlu ve huzur içerisinde bir bayramı hep birlikte geçirmemiz dileğiyle, selam ve saygılarımı sunuyorum.”

GÖGER; “BU BAYRAM SEVDİKLERİMİZE GÖNÜLLERİMİZLE SARILALIM”
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, bayramların birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği, paylaşmanın, dayanışmanın ve hoşgörünün en güzel örneklerinin yaşandığı müstesna günler olduğunu söyledi.
Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, Kurban Bayramı dolayısı ile yayımladığı mesajda, esnaf ve sanatkarlar ile Adanalıların bayramını kutladı, Covid-19 salgını nedeniyle tedbirin elden bırakılmaması uyarısında bulundu..
Kurban Bayramının; ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni eden Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Kurban, paylaşmaktır, dayanışmaktır. Yoksulların sevindirilmesine vesiledir. Kurban Bayramı, başta İslam alemi olmak üzere tüm Müslümanları ortak duygularda buluşturan huzur ve coşku kaynağıdır. Asırlardır bizleri birbirimize bağlayan manevi değerlerimizden biri olan Kurban Bayramı’nı en güzel biçimde değerlendirerek, paylaşmalı hayatımızda hoşgörüyü egemen kılarak birlik ve dirliğimizi güçlendirmeliyiz" dedi.
Açıklamasında Covid-19 salgınına da dikkat çekerek, maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması uyarısında bulunan Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Bizler, geleneklerimiz, göreneklerimiz üzere sevincimizi, hüznümüzü kucaklaşarak, bir birimize sarılarak paylaşan bir milletiz. Bu bizi biz yapan değerlerden bir tanesidir. Ancak bu Kurban Bayramında, sevdiklerimizi korumak, onlarla nice bayramları birlikte karşılamak için kollarımızla değil, gönüllerimizle sarılalım. Sosyal mesafeye, maske kullanımına ve hijyene dikkat edelim. Bu vesile ile idrak ettiğimiz Kurban Bayramının manevi ikliminin her alanda aydınlık geleceğimizin müjdecisi olmasını diliyor, başta pandemi sürecinde fedakarca çalışan sağlık çalışanlarımız ve güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere, esnaf ve sanatkarlarımızın, Adanalı hemşehrilerimizin, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

TEKİN, “VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin’den Bayram Mesajı
“Bayramlar; barış, dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma günleridir.
Bayramlar; insanlar arasındaki sevgi, saygı ve kardeşliğin pekiştiği, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir.
Toplumda yaratılan bunca kutuplaşmaya, kadın cinayetlerine, istismarlara rağmen, bizler memleketimize sevginin, saygının, hoşgörünün, barışın tohumlarını ekmek için var gücümüzle çalışacağız.
Başta İstanbul Sözleşmesinden vaz geçme girişimleri olmak üzere kadınlara yönelik hız kesmeden devam eden cinayetlere ve onun peşi sıra devam eden haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı biz kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesini, eşitliği, demokrasiyi, adaleti, hukukun üstünlüğünü her koşulda savunacağız.
Bayramların kendi ruhuna uygun kutlanabildiği Çağdaş, Demokratik, İnsan Haklarına saygılı bir Türkiye’yi hep beraber yeniden inşa edeceğiz.
Bizler yeni nesillerin mutlu, huzurlu, refah ve güven içerisinde yaşaması için parlak bir geleceği hep birlikte oluşturacağız.
Dostluğu, sevgiyi, dayanışmayı, birlik ve beraberliğimizi en görkemli bir şekilde hissedeceğimiz mutlu, umutlu sevgi dolu nice bayramlara. “

KIZIL; “BAYRAMLAR ÖZEL GÜNLERDİR”
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Kurban Bayramı öncesi yazılı bir açıklama yapan Mustafa Uğur Kızıl, tüm spor dünyasının bayramını kutladı.
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl mesajında, milli ve dini duyguların öne çıktığı, sevgi ve saygı bağlarının güçlendiği bayramların, toplumun birleştirici özel günleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"İnançlarımızın, örf ve adetlerimizin sergilendiği bayramların; ailemiz, dostlarımız ve komşularımız ile olan bağımızı kuvvetlendirmesi, ülkemizin geleceği için son derece önemlidir. Sevdiklerinizle bir arada, sağlık, huzur ve mutluluk dolu nice bayramlar geçirmeniz dileklerimle birlikte tüm camiamızın, taraftarlarımızın ve halkımızın Mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyorum."

ÇİMEN; “MUTLULUK YAŞIYORUZ”
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkan Adayı Ramazan Çimen, Kurban Bayramı ile ilgili olarak yayımladığı mesajında “Büyük bir aile olan Adana amatör camiası başta olmak üzere herkesin mübarek Kurban Bayramı’nı kutlarım” dedi.
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkan A. Ramazan Çimen mesajında, amatör camianın büyük bir aile olduğunun altını çizerek, “Adana’da 500’e yakın kulübüyle büyük bir aile olan amatör spor camiasının mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyorum” dedi. "İslam alemi olarak özlemle beklediğimiz bir Kurban Bayramına daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Çimen mesajında şu görüşlere yer verdi; “Bayramlar yardımlaşma ve dayanışmanın, barışın ve kardeşliğin, sevincin ve huzurun en özel günleridir.
Bayramlarda büyükleri ziyaret ederek, küçükleri sevindirerek, gönülleri kazanarak, mutlulukları ve üzüntüleri paylaşarak bu mübarek günlerin manevi değerine uygun hareket etmek gerekmektedir. Bütün bu duygu ve düşüncelerle İslam aleminin ve spor camiamızın mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Bayramın milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendirmesini, ülkemizin her alanda kalkınmasını hızlandırmasını ve tüm dünyaya barış getirmesini diliyorum. Bu vesile ile vatan, bayrak ve ezan için canlarını seve seve veren tüm şehitlerimizi bir kez daha anıyor, yüce Allah'tan rahmet diliyorum."