Uğur Tütüneker: "Taraftara çok ihtiyacımız var, hedefimiz Süper Lig"

Yıllardır süren ezeli rekabette yeni bir sayfa daha açılıyor. Adana Demirspor ve Adanaspor 60'ıncı kez karşı karşıya gelecek. İki takım da derbi için hazırlıklarına tam gaz devam ederken Adana Demirspor'da teknik direktörlük görevini, Ümit Özat ile yolların ayrılmasından sonra devralan Uğur Tütüneker, takımını ilk derbisine hazırlıyor. Takıma katıldığı günden bu yana kendi oyun mentalitesini oturtmak istediğini ve düşündükleri, sahada iyi oyun oynayan bir Adana Demirspor seyredileceğini aktaran Tütüneker, "Bu derbinin önemini çok iyi biliyoruz ona göre hazırlanıyoruz, inşallah bu derbiyi kazanıp moral olarak yükselişe geçeceğiz. İnşallah bu takımı bu sene bir üst lige çıkaracağız. Tabi ki hedefimiz süper lig" ifadelerini kullandı.
Sakatlıkların kadro kurmakta kendilerini sıkıntıya soktuğunu belirten Tütüneker, sakat oyuncuların takıma katılmasıyla daha iyi bir tablo ortaya çıkacağını söyledi. Eldeki mevcut kadroyla en iyisini yapmayı hedeflediklerini ve galibiyeti elde etmek istediklerini vurgulayan Tütüneker, her takımın sıkıntılı dönemlerinin olabileceğini belirtirken, sonucun en iyisi olması için çalıştıklarını aktardı.

adana demirspor Uğur Tütüneker ile ilgili görsel sonucu

"Taraftarımıza çok ihtiyacımız var"

Takıma yeni katılan santrfor Stokes hakkında da konuşan Tütüneker, Stokes ile ilk defa çalışacaklarını söyledi. İzlediklerine göre Stokes'un iyi bir santrfor olduğunu ve bu sezon önemli ölçüde faydalanmak istediklerini kaydetti. Tütüneker, "Taraftarımıza destekleri için çok teşekkür ediyorum. Çok müthiş bir taraftarımız var onlara bu sene çok çok ihtiyacımız olacak" ifadesini kullandı.

Mehmet Uslu: "İyi oyun oynayarak kazanmak istiyoruz"

Takımla birlikte çalışmalarını sürdüren Adana Demirspor'un yeni sol bek oyuncusu Mehmet Uslu, milli aranın kendilerine çok iyi geldiğini vurguladı. Takımla birlikte daha çok kaynaşma imkanının olduğunu aktaran Uslu, yeni transferlerin alışma sürecinin tamamlanmasından sonra daha iyi bir takım olacaklarını söyledi. Takım olarak Adana derbisinin farkında olduklarını ifade eden Uslu, "Mutlaka kazanmak istiyoruz. Bunu iyi oyun oynayarak yapmak istiyoruz, inşallah sezon sonu şampiyonluk ipini biz göğüsleyeceğiz" açıklamasını yaptı.

"İstediğimiz sonucu alarak yolumuza devam etmek istiyoruz"

Milli aradan önce 3 maç oynadıklarını ve bu maçlarda 5 puan alabildiklerini söyleyen Uslu, derbiyi kazanıp 3 puan serisine başlamak istediklerini ifade etti. Demirspor ruhunu her zaman sahaya yansıtmak için çabalayacaklarını aktaran Uslu, "Şampiyonluk isteyen bir başkanımız bir camiamız, taraftarımız var ve hepsinden önemlisi şampiyonluk isteyen bir takımımız var. Bunu başarmamız için hep birlikte kenetlenmemiz gerekiyor. Taraftarımız, camiamız bizim arkamızda, bize inanıyor ve bize güveniyor. Biz de bu güveni ve inancı sahaya yansıtıp, istediğimiz sonucu alarak yolumuza devam etmek istiyoruz" diye konuştu.

"DERBİYİ KAZANIP YOLUMUZDA İLERLEYECEĞİZ"

Öte yandan Adanaspor'un teknik direktörü Levent Eriş, pazar günü Adana Demirspor ile oynayacakları derbi maça ilişkin, "Her maça olduğu gibi bu derbi maça da kazanmak için çıkacağız." dedi. Eriş, turuncu-beyazlı takımın hazırlıklarını sürdürdüğü Osman Yereşen Tesisleri'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli maç arasını iyi değerlendirdiklerini söyledi.
Pazar günü derbi maçta karşılaşacakları Adana Demirspor'un, bu müsabaka öncesinde teknik direktör değişikliğine gittiğini anımsatan Eriş, şu ifadeleri kullandı:
"Kimsenin mutsuzluğuyla mutlu olacak, kimsenin sorunlarıyla mutlu olacak karaktere sahip değiliz. Biz Adanaspor'uz, bizim farkımız var. Bu sene inanılmaz bir birlikteliğimiz, inanılmaz güzel bir ambiyansımız mevcut. Harika bir tablo var, kimse bizi ilgilendirmiyor. Hiç kimsenin sorunlarıyla veya mutluluklarıyla uğraşacak vaktimiz de yok. Biz takımımızı en iyi, en kaliteli hale getirmeye çalışıyoruz. Şu anda gördüğüm kadarıyla da son derece kaliteli bir takıma sahip olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah Adanaspor'u hak ettiği yerlere hep beraber el ele gönül gönüle getireceğimizi düşünüyorum."

Levent Eriş ile ilgili görsel sonucu

"Kazanmak için çıkacağız"

Derbi maça ev sahibi statüsünde çıkacaklarını ve kazanmak için mücadele edeceklerini belirten Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Her maça olduğu gibi bu derbi maça da kazanmak için çıkacağız. Bu derbiyi en çok yaşayan teknik adamlardan biriyim. Hem Adana Demirspor hem de Adanaspor camiasında yaşadım derbiyi. Belki de 1-2 hocamdan sonra bu derbiyi her iki tarafta en fazla yaşayan teknik adamlardan biri olduğumu düşünüyorum. O yüzden de ben o havayı, o atmosferi de Adanalıların müsabakaya nasıl baktığını da nasıl keyif aldığını, nasıl tartışmalar yaşadığını da ama futbolun güzelliği içinde yaşandığını da bilenlerdenim. Hatta ben yarı Adanaspor, yarı Adana Demirspor tribününün olduğu dönemde de teknik direktörlük yapanlardanım. Şimdi artık tribünlerde deplasman yüzde 5'ler durumuna dönüştü. Belki de futbol hayatımın en renkli, en keyifli derbilerini yaşadım. İnşallah çok güzel ve Adana'ya yakışır bir derbi olacak. Derbiyi kazanıp yolumuza emin adımlarla ilerleyeceğiz."

"Takımlar şirketleşirse başarı gelir"

Levent Eriş, futbol takımlarında devamlılığın önemine değinerek, "Gönül şunu istiyor, devamlılık, sabır, birliktelik, sonrasında başarılı olmak. Başarılı olamazsa sonrasında tabii ki ilk fatura kesilen teknik adamdır. Bu işin doğasında bu vardır. Türkiye'de maalesef bu bir hayal, gerçek dışı şeyler. Türkiye'de istikrar diye bir şeyin olma ihtimali yok." diye konuştu.
Türk futbolunda bu anlamda birtakım değişiklikler gerçekleşirse futbolun da gelişeceğini aktaran Eriş, şunları kaydetti:
"Şu da bir gerçek, futbolda takım kurulurken, takım sadece teknik direktörlerin eline bırakılmamalı. Futbol takımı kurulurken, kendi kulübünün yapılanması için kurulan 'scout ekibinin' ve takım planlamasını yapan kişilerin, kulübün gerçek sahipleri olması gerekiyor. Çünkü biz teknik adamlar, yarın başarısızlıkta gönderilecek ilk kişiler olduğumuzdan dolayı da biraz daha bu konuda kulüpler takımlarına çok daha sahip çıkmalı. Kadro yapılanması da ellerinden asla bırakmamalı. Bizler teknik adam olarak şunu söylemeliyiz, 'biz bu oyun düzeniyle oynayacağız, bunu planlıyoruz ve bu oyuncularla olmasını düşünüyoruz'. Takdir hakkı tamamen başkanın ve yönetim kurulu ve o gün takım kurgusunu yapan kişilere ait. Bu anlamda biraz daha şirketleşmeye gidilirse çok daha başarılı günler takımlarımızı bekler."