Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, ASKİ Atatürk Spor Salonu'nda katıldığı "100. Yılda Cumhuriyet" paneline katıldı. Katıldığı panelde konuşma yapan İlber Ortaylı, günümüz Türkçesine vurgu yaparak uyarılarda bulundu. Ortaylı, Türklüğün yaşayan bir kimlik olduğunu belirtirken, Türkiye'nin ırkçı bir ülke olmadığını da söyledi.

“HERKES VATANDAŞTIR, BU ÖZELLİĞİMİZİ UNUTMAYIN”

Ortaylı, Türkiye'in kültürel çeşitliliğine vurgu yaparak "Biz insanlarımızın nereden geldiğine, ne olduğuna pek dikkat etmeyiz. Bilmeyiz, bilmek de istemeyiz. Bizim için Türkçe konuşan, Türkiye’yi seven, hizmet eden, bulunduğu şehrin halkıyla iyi geçinmesini bilen her insan hemşehridir. Herkes vatandaştır, bu özelliğimizi unutmayın” şeklinde konuştu.

Ortaylı, Türkiye'in kültürel çeşitliliğine vurgu yaparak " "Biz insanlarımızın nereden geldiğine, ne olduğuna pek dikkat etmeyiz. Bilmeyiz, bilmek de istemeyiz. Bizim için Türkçe konuşan, Türkiye’yi seven, hizmet eden, bulunduğu şehrin halkıyla iyi geçinmesini bilen her insan hemşehridir. Herkes vatandaştır, bu özelliğimizi unutmayın” ifadelerini kullandı.

Türkçe konuşurken daha dikkatli olunmasını gerektiğini söyleyen Ortaylı, gençleri bu konuda eleştirdi ve uyardı. Ortaylı, gençleri "Şimdi, bazı genç kızlarımızın ve onları takip eden erkek arkadaşlarının Türkçeleri, bütün bu seslileri yutarak konuştuğu için eski şekle dönüyoruz. Böyle bir Türkçenin olmayacağını kesinlikle beyan edeyim. Türkçe, dünyanın en kolay telaffuz edilen lisanıdır. Dudakla diş arasında telaffuz edildiği için öğrendiğinizde her yabancı dili kusursuz telaffuz edersiniz." şeklinde uyardı.