Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulamaların, yapılacak inceleme ve denetim esnasında yersiz ödeme yapıldığının saptanması halinde işverenden faiziyle alınması kararlaştırıldı. Kısa çalışma uygulaması sırasında işçiyi işten çıkarmış olan işverenler, işçilere verilen kısa çalışma ödeneğini faiziyle iade edecek. 1 Kasım’dan sonra yapılan yersiz ödemeler de işverenden geri alınacak. İşçi çıkartan işveren kısa çalışma ödeneğini iade edecek.
Yargıtay Daire Başkanı Göktaş’ın paylaştığı bilgilere göre, sonradan yapılan denetimlerde koşulları sağlamayan işçilerin de kısa çalışma ödeneklerinden yararlandığı, işyerinde fiilen çalışan süreler için de ödenek alındığı tespit edildi.
Yersiz verilen ödenekler işverenden faiziyle birlikte istenirken, işverene her ay işçi başına uygulanan 75 lira tutarındaki asgari ücret desteği de iptal edildi. Koşulları sağlamadığı için iadesi istenen ödenekler de işverence işçilerden talep edilmeye başlandı.
Borçların yapılandırılmasıyla ilgili son torba kanunda konuyla ilgili bir düzenleme yapıldı. Ekim ayı ve öncesi döneme ait işverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler silindi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),genelge yayımlayarak 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünün nasıl uygulanacağına açıklık getirdi.
Ödeneğin fazla ve yersiz ödeme kabul edilebilmesi için aranan koşullar şöyle:
Koronavirüs kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma uygulamalarına ilişkin olacak.
Fazla ve yersiz ödeme oluşturma işleminin hangi tarihte yapıldığına bakılmaksızın ödeme dönemi ekim ayı ve öncesine ait olacak. 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tahsil edilmemiş olacak. İşverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanacak.