Seçimlere az bir süre kala AK Parti merak edilen büyükşehirleri tek tek açıkladı. Daha önce İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun rakibini Murat Kurum olarak açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da da Mansur Yavaş'ın rakibini Turgut Altınok olarak belirledi. İzmir'de ise CHP'den önce davranan AK Parti adayını Hamza Dağ olarak duyurdu. Deprem bölgesinde ise mevcut başkanlarda değişime gidildi.

RESMEN DUYURULUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan adayları ilan etmek üzere aday tanıtım toplantısının yapılacağı salona geldi. Peki diğer illerde kimler yarışacak? İşte Bursa, Diyarbakır, Antalya, Rize, Trabzon, Malatya ve merak edilen diğer illerin adayları...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;
Adaylarımıza seçim çalışmalarında ve daha sonra yapacakları çalışmalarında başarılar diliyorum. Böylece Cumhur İttifakı ortağımız MHP'yi destekleyeceğimiz 7 vilayetin dışındaki tüm büyükşehir ve belediye başkanlarını ilan etmiş oluyoruz.
Cumartesiden itibaren İstanbul'dan başlayarak ilçe adaylarımızın tanıtımını da yapacağız. Kısa sürede de tamamlayacağız.
30 Ocak'ta da seçim beyannamemizi milletimizin takdirine sunacağız. Niyetimiz 20 Şubat'a kalmadan adaylar konusunda tüm hazırlıkları bitirerek tüm vaktimizi ve seçim kampanyasına ayırmak.
Bundan tam 30 yıl önce 1994'te İstanbul'da başladığımız hizmet yolculuğumuzu 2024'te zirveye çıkarmak istiyoruz.
Belediyelerdeki başarılarıyla iktidara yürümüş bir parti olarak, hedefimiz muhalefetin elindeki belediyeleri de almak.

SEÇİM BEYANNAMESİ 30 OCAK'TA

30 Ocak'ta da seçim beyannamemizi milletimizin takdirine sunacağız. Seçim takvimine göre aday listelerinin en geç 20 Şubat'ta seçim kurullarına verilmesi gerekiyor. Niyetimiz 20 Şubat'a kalmadan adaylar konusundaki tüm hazırlıklarımızı bitirmektir.

İSTANBUL'DA İLÇE ADAY TANITIMLARI CUMARTESİ BAŞLIYOR

Cumartesi gününden itibaren İstanbul'dan başlayarak ilçe adaylarımızın da tanıtımını yapacağız.
Biz asla şehirlere hiçbir şey vermedikleri halde çeşitli sembollerin arkasına saklanarak koltuklarını koruma derdine düşenlerden olmadık olmayacağız. Milletimize karşı en küçük bir yanlışı olanın yeri AK Parti değildir.

TERÖRLE MÜCADELEDE NET MESAJ

Gezi olayları ile sokakları karıştırarak hükümeti devirmek istediler başaramayınca ülkemize bedel ödetmeye çalıştılar. PKK'yı kullanarak hendeklerle etrafını kazdıkları mahalleleri işgal etmek istediler. Güvenlik güçlerimiz onları açtıkları çukurlara gömünde ülkemize bedel ödetmeye çalıştılar.
Sınırlarımız boyunca teröristan kurdurmayı istediler. Sınır ötesindeki birliklerimize yapılan alçak saldırılar dahil başımıza gelen hiçbir hadise bu tablodan bağımsız değildir. Böyle yaparak bizi korkutacaklarını yıldıracaklarını emperyalist emellerine razı edeceklerini sanıyorlar. Bunlar ne Türk milletini ne de onun bir evladı olarak bizi tanıyorlar.
Bize asla geri adım attıramayacaklardır. Bizi yolumuzdan kesinlikle döndüremeyeceklerdir. Bizi ve ülkemizi hiçbir şartta teslim alamayacaklardır.

CHP'YE SERT SÖZLER

Türkiye'nin artık tehditlerle, sinsi oyunlarla hizaya getirilecek bir ülke olmadığını er veya geç öğrenecekler, bunu bir asır önce olduğu gibi öğreteceğiz. Ülkemizin ikinci büyük partisi hüviyetini taşıyan CHP, mevcut yönetim altında, maalesef emperyalistlerin koçbaşlığına soyunmuş durumdadır.
CHP'nin, bölücü terör örgütünün güdümünden çıkamadığı için meşruiyet krizi yaşayan DEM'lilerle yaptığı işbirliği, kirli oyunun en son sahnesidir. Özgür efendiyi de vesayetten kurtarıp özgürleştireceğiz.
Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partinin tabutuna son çiviyi, kurultay kürsüsünden teröristlere selam gönderip, bölücülerle işbirliği yaparak Özgür efendi çaktı. (CHP'ye) Kandil uzantılarına kırmızı halılar serip, Türk bayraklarını, Atatürk resimlerini ortadan kaldırarak, işbirliklerini aleni hale getirdiler. Terör örgütlerini nasıl emperyalistler yönlendiriyorsa, CHP de artık bölücü örgütün güdümündeki partinin kontrolündedir, DEM tarafından rehin alınmıştı.
Bizim 85 milyona sözümüz var. Tek millet diyerek herkesi kucaklayacak hiç kimsenin kendisini öteki hissetmesine izin vermeyeceğiz. Tek bayrak diyerek bağımsızlığımıza sarılacağız. Parlamentoda birisi Leyla Hanım'a bayrağımıza saldırdığına dair edepsizce ifadeler kullanıyor. AK Parti'nin hiçbir ferdi bayrağımıza 'kağıt parçası', 'paçavra' demez. O sizin cibiliyetinizde var.

"SANDIKLARI PATLATARAK ÇIKACAĞIZ"

Partimizin kuruluşundan bu yana yerel seçim, halkoylaması ve genel seçimle 17 defa sandıkta milletimizin terazisine çıktık. Yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın hesabını tek tek vermeye çalıştık. Biz asla milletimizi seçimden seçime hatırlayanlarla aynı safta yer almadık. Milletimizle birlikte olduk. Seçim dönemleri bizim için sadece milletimizle gönül bağımızı kuvvetlendirdiğimiz, ahdimizi yenilediğimiz özel dönemlerdir. Seçim kampanyası dönemlerinde kapı kapı dolaşarak vatandaşlarımızla ruberu iletişim kurduk. Yani belediye başkanlarımız, adaylar, belediye meclis üyelerimiz hep birlikte kapı kapı dolaşıp, sıkmadık el bırakmayacağız. 31 Mart'a kadar bu yola devam edeceğiz. Sandıkları patlatarak sandıklardan çıkacağız.
Hiç kimseyi ayırmadan toplumumuzun tüm kesimlerini bağrımıza bastık. Siyaseti laf ebeliği olarak görenlerin karşısına icraatla, vizyonla çıktık. Şimdi 18'nci kez milletimizin huzuruna çıkmanın hazırlığı içindeyiz. 31 Mart seçimlerine AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak bu şekilde hazırlanıyoruz. Her işimizi milletimizle istişare içinde yürütüyoruz. Milletimiz neyi uygun gördüyle onu yapmanın derdindeyiz.
Seçim sandıktan önce sahada kazanılır. Sahada kazanmanın yolu ise önce seçimi gönüllerde kazanmaktır. 17 seçimin hepsini böyle kazandık. Sandık sadece bizim gönüller yaptığımız fetihlerin tescili olduk. En fazla biz çalıştık, en çok biz emek verdik. Vatandaşa oy yoksa hizmet de yok diyen edepsizlerden olmadık. Kibri, böbürlenmeyi yanımıza yaklaştırmadık. Bize kibir yakışmaz. Biz tevazu ehliyiz.

Şehirlerimize döndüğümüz andan itibaren 73 gün boyunca durmadan, dinlenmeden koşturacaksınız. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacaksınız. CHP zihniyeti gibi değil, vatandaşın oyunu çantada keklik görmeyeceksiniz. Hiç kimse hiç kimseye tıpış tıpış oy vermek zorunda değildir. Partimizin adayları için nasıl gayret gösteriyorsak MHP adaylarını destekleyeceğimiz Manisa, Mersin, Bartın, Erzincan, Kars, Kırklareli, Osmaniye'de de aynı şevk ve azimle çalışacağız. Cumhur İttifakı'nda ayrım olmayacak.
Adaylarımız herkesten daha fazla çalışmak, yorulmak, ter dökmek, emek vermekle mesul ve mükelleftir. Muhalefetin kale olarak gördüğü yerler dahil tüm belediyelerde zafer bizim olacaktır. Yeter ki biz işimizi hakkıyla yapalım. Gerisi Rabbimizin yardımıyla gelecektir.

 

İşte Erdoğan'ın açıkladığı isimler;

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir
Adıyaman Belediye Başkan Adayı Ziya Polat
Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Ceylan Uluçay
Ağrı Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Aydın
Aksaray Belediye Başkan Adayı Enver Dinçer
Amasya Belediye Başkan Adayı Mehmet Uyanık
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü
Ardahan Belediye Başkan Adayı Yunus Baydar
Batman Belediye Başkan Adayı Adil Sebati Ceylan
Bayburt Belediye Başkan Adayı Mete Memiş
Bilecik Belediye Başkan Adayı Mustafa Yaman
Bolu Belediye Başkan Adayı Muhammed Emin Demirkol
Burdur Belediye Başkan Adayı Mehmet Şimşek
Çorum Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halis Bilden
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin
Gümüşhane Belediye Başkan Adayı Ercan Çimen
Hakkari Belediye Başkan Adayı İsmet Ölmez
Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk
Iğdır Belediye Başkan Adayı Ülkü Öcal
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel
Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya
Karaman Belediye Başkan Adayı Mevlüt Akgün
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Memduh Büyükkılıç
Kırıkkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Saygılı
Kırşehir Belediye Başkan Adayı Osman Arslan
Kilis Belediye Başkan Adayı Reşit Polat
Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Uğur İbrahim Altay
Kütahya Belediye Başkan Adayı Kamil Saraçoğlu
Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er
Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Erin
Muş Belediye Başkan Adayı Feyat Asya
Nevşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Savran
Niğde Belediye Başkan Adayı Emrah Özdemir
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Alemdar
Siirt Belediye Başkan Adayı Ekrem Olğaç
Sivas Belediye Başkan Adayı Hilmi Bilgin
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül
Şırnak Belediye Başkan Adayı Mehmet Yarka
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç
Tunceli Belediye Başkan Adayı Erkan Eroğlu
Uşak Belediye Başkan Adayı Mehmet Çakın
Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas
Yozgat Belediye Başkan Adayı Celal Köse
Zonguldak Belediye Başkan Adayı Ömer Selim Alan
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok