VALİ ELBAN “TARİHTE KAHRAMAN ADANA KADINLARI” KONULU PROGRAMA KATILDI

Vali Süleyman Elban, 5 Ocak Adana'nın Kurtuluşu’nun 100.yılı etkinlikleri kapsamında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilciliği tarafından düzenlenen, “Tarihte Kahraman Adana Kadınları” konulu programa katıldı.
Kahraman Adana kadınlarımızı tanıtmak için hazırlanan programda Kurtuluş Savaşı’nın kaderini değiştiren kadın kahramanlarımızın verdikleri mücadeleler anlatıldı.

Resim önizlemesi
Programda; Nene Hatunlar, Fatma Bacılar, Halide Edipler, Halime Hatunlar ile birlikte Çukurova’mızda Gülekli Hatice, Gamalı Fatma, Bağtepeli Zeynep Hatun, Tayyar Rahime, Arap Fatma başta olmak üzere Çukurova’mızı savunarak İstiklal Mücadele’mizi zaferle taçlandıran kahramanlar hayırla yâd edildi.

Resim önizlemesi

Vatanları uğruna yaptıkları fedakârlıklarla örnek olmuş Türk kadınlarımızın isimleri saymakla bitmez diyen Vali Elban, “5 Ocak Adana'mızın Kurtuluşu’nun 100.yılında düzenlenen bu program vesilesiyle Adana’nın bağımsızlığını kazanması için mücadele eden Adanalı kahraman kadınlarımızı minnetle ve şükranla anıyoruz.” dedi.
Vali Elban, KADEM Adana İl Temsilciliğinde gerçekleşen programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve ev sahibi KADEM İl Temsilcisi ReşanArlıer’e teşekkür ettiğini dile getirdi.

VALİ ELBAN “ADANA” TEMALI RESİM SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Öte yandan Vali Süleyman Elban, 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen “Adana” temalı resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Resim önizlemesi
Adana Valiliği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Adana Şube Başkanlığına bağlı 18 sanatçının yaklaşık 40 eserinden oluşan Adana temalı resimler ile İl Halk Kütüphanesinde bulunan Adana’nın tarihi ve kurtuluşuyla ilgili kitaplar sergileniyor.

Resim önizlemesi
Vali Elban, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte Adana’nın tarihi, doğası ve kültüründen esinlenerek, sanatçı gözünden resmedilen eserleri tek tek inceleyerek sanatçılardan eserleriyle ilgili bilgi aldı. Etkinlik sırasında sanatın önemine değinerek “Sanatın olduğu her yere geliriz.” diyen ve Adana’nın kurtuluşunun 100. yıl dönümünü layıkıyla kutlamak amacıyla il genelinde gerçekleştirilen etkinliklerin her birinin çok anlamlı olduğunu belirten Vali Elban, kutlamalara anlamlı bir kültürel etkinlikle destek verilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti.

Resim önizlemesi
Vali Elban, 22-27 Aralık tarihleri arasında tüm halkın ziyaretine açık olacak serginin hazırlanmasında emeği geçen GESAM Adana Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gülşen Doğan ile sanatçılara teşekkür etti.