Genelde kuru ciltlerde görülen kepek aşırı yağlı ciltlerde de görülebilir. Herhangi bir kimyasal madde kullanmadan evde kendinizin hazırlayabileceği 10 saç maskesini sizin için derledik. Peki kepekli saçlardan nasıl kurtuluruz? Kepek neden oluşur? Erkek, kadın hemen hemen herkesin ortak sorunudur saçta kepeklenme. Alınan şampuanlar, bakım kremleri fayda etmiyorsa evinizde kendi başınıza hazırlayacağınız doğal saç maskeleriyle kepeklerinizden kurtulup sağlıklı ve sağlam saçlara sahip olabilirsiniz.

NEEM SUYU

Kalın bir macun elde etmek için neem yapraklarını iyice ezin. Saç derinize ve saçınıza uygulayın. En az 10 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın

JOJOBA YAĞI İLE KARIŞTIRILMIŞ HARDAL YAĞI 

Hardal yağı, antimikrobiyal ve antifungal (mantar enfeksiyonunu önleyen) özelliklere sahiptir. Jojoba yağı ise mineraller açısından zengindir ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Bu harika iki yağ bir araya gelerek, kepeğe savaş açıyor.1 çorba kaşığı jojoba yağı ile 1 çorba kaşığı hardal yağını karıştırın. Saç derinize uygulayın ve nazikçe masaj yapın, ardından normal şampuanınızla durulayın. Hardal yağı bazı kişiler için alerjik reaksiyon gösterebilir. Uygulamadan önce mutlaka bileğinizde test edin.

YOĞURT VE LİMON SUYU

Yoğurt, tüm saç tipleri için etkilidir ve saç maskesi olarak uygulandığında kepekle mücadeleye yardımcı olur. Bir miktar yoğurt ve biraz limon suyunu iyice karıştırın. 20 dakika boyunca saçınıza uygulayın, daha sonra ılık su ile yıkayın.

SARIMSAK VE BAL

Sarımsak, antifungal ve maya karşıtı özellikleriyle bilinir. Birkaç diş sarımsak ile 1 çorba kaşığı bal karışımı mükemmel bir kepek önleyicidir.Bu macunu saçınızın köklerine uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından şampuanla yıkayın.

PORTAKAL VE LİMON SUYU

Portakal kabuklarını alın ve bir kaseye koyun. Daha sonra içine limon suyu sıkın. Malzemeleri macun haline gelene kadar karıştırın.

Macunu saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika bekletin. Daha sonra şampuanla yıkayarak durulayın.ŞAMPUAN VE ASPİRİN

Kepek önleyici şampuanlarda da kullanılan aspirin, salisilik asit içerir. Aspirin kepekle mücadelede en başarılı maddelerden biridir, ayrıca çabuk yağlanmayı engeller.

Aspirini iyice ezin ve toz haline getirin. Şampuanın içine ekleyip, çalkalayın. Islak saçınızı bu şampuanla yıkayıp, birkaç dakika bekletin. Daha sonra durulayın.

LİMON SUYU VE ÇEMEN OTU TOHUMU

Çemen otu tohumları, anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu muhteşem tohum kepekle savaşmak için birebir. Saçınıza uygulamak için bu adımları izleyin:Küçük bir kaba su koyun ve üzerine çemen otu tohumlarını ekleyip bir gece bekletin. Sabah, tohumları macun kıvamında olacak şekilde ezin ve içine biraz limon suyu ekleyin. İyice karıştırın. Macunu saç derinize ve saçınıza uygulayın, 30 dakika kurumaya bırakın. Daha sonra durulayın.

MUZ VE SİRKE

1 muz ve 2 bardak elma sirkesini macun kıvamına gelecek kadar iyice karıştırın. Ardından bu macunu saçınıza nazikçe masaj yaparak uygulayın. Saçınızı tamamen kapladığından emin olun. 20 dakika bekletin ve daha sonra maskeyi ılık su ile durulayın.

AMLA TOZU VE FESLEĞEN YAPRAĞI 

Bu karışım saçınızın gücünü artırmaya ve dökülmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Hazırlaması da oldukça basit: Birkaç adet fesleğen yaprağı, 2 çay kaşığı amla tozu ve 2 çay kaşığı suyu bir kabın içinde karıştırın. Saçınıza masaj yaparak uygulayın 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

HİNDİSTAN CEVİZİ VE LİMON

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 2 yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Karışımı saç derinize uygulayın ve nazikçe masaj yapın. 20 dakika bekletin ve şampuanla yıkayın.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.