Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestane tezgâhlarda yerini aldı. Kestane fiyatı çarşı pazarda kilogramı 10-25 lira arasında değişiyor. Sokak satıcılarının mangalında ise fiyat kilogram başına 70-100 liraya kadar çıkıyor. 100 gramı 10 lira, 300 gramı ise 30 liradan vatandaşa sunuluyor.

Kestane kebabın fiyatı el yakıyor

Üretim % 15 artacak

Fiyatların kestanelerin büyüklüklerine göre değiştiğini söyleyen sektör temsilcileri, kestane ihracatında katma değerli ürünlere yoğunlaşmak gerektiğine dikkat çekiyor. Türkiye’de en fazla kestane üretimi ise Ege Bölgesi’nde gerçekleşiyor. Üreticiler bu yıl kestanede yüksek rekolte bekliyor. Sektör temsilcileri bu yıl üretimde yüzde 15’lik artış öngörüyor.

65 bin ton

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, yılda 65 bin ton kestane üretiliyor. 2018’de 13 bin ton kestane ihraç edildi. Böylece üretimin yüzde 20’si ihracata gitmiş oldu. Bu yıl mevcut koşullar altında, ihracatın ton bazında 15 bin tonu, dolar bazında ise 50 milyon doları geçmesi bekleniyor. Kestanede 1500 ton da ithalat yapılıyor.

Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, üretimin geçen yıllara göre daha iyi durumda olduğunu belirtti. 350-400 ton üretim beklediklerini söyleyen Koca, “Birkaç yıldır kestanede dal kanseri var. Bu nedenle üretim neredeyse yüzde 50 azaldı. Kilogram fiyatı ürüne göre 10-25 lira arasında değişiyor” dedi.

Sezonun ilk kestanesi...

Önemli kestane üretim merkezlerinden Aydın’da sezonun ilk kestanesi kilogramı 80 liradan alıcı buldu. Aydın Ticaret Borsası’nda kestane sezonunun açılışı dolayısıyla geçtiğimiz gün tören düzenlendi.

Üretim merkezi

Törende, farklı ilçelerden 2 üreticinin getirdiği 50 kilogram kestane, sembolik olarak kilogramı 80 liradan borsa tarafından satın alındı. Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bahri Erdel, kestanenin kent için önemli bir geçim kaynağı olduğunu, Türkiye’de üretilen 64 bin ton kestanenin 26 bin tonunun Aydın’da yetiştirildiğini söyledi. Aydın Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Yılmaz Bozkır en fazla kestanenin Aydın’da yetiştirildiğini, üretici Davut Bayrak da bu sezon yüksek rekolte beklediklerini ifade etti.