Türk Kızılay’ı, ‘Ulusal Kan Temini Projesi’ kapsamında ülkenin kan ihtiyacını karşılayan gönüllü ve sürekli bağışçılarını vefa duygusuyla el üstünde tutuyor.
Türk Kızılay’ı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, bu çerçevede 81. kez kan bağışında bulunan kurum gönüllüsü 60 yaşındaki Hasan Yüzbaşıoğlu’nu “Teşekkür plaketi, madalya ve hediyelerle” onurlandırdı.
Ülke genelinde 17 Bölge Kan Merkezi ve 150’den fazla mobil kan bağış aracı ile hizmet veren Türk Kızılay’ına kişi, kurum ve kuruluşların desteği devam ediyor.
Adana’da da insani yardım ve kan bağışı kampanyalarını sürdüren Türk Kızılay’ı, gönüllü ve sürekli bağışçılarıyla bağlarını güçlendirmeye büyük önem veriyor.
Her fırsata donör ile bir araya gelen Şube Başkanı Ramazan Saygılı, 40 yıldır kan bağışında bulunan “Kocaman yürekli” diye tanımladığı Kızılay gönüllüsü Hasan Yüzbaşıoğlu gibi insanların sayısını artırmak için çalıştıklarını ifade etti. Düzenli kan bağışında bulunan vatandaşlara “Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır” esperisiyle fincan takımı hediye ettiklerini dile getiren Saygılı, insani yardım ve kan bağışı çağrılarına karşılık veren hayırseverlere teşekkür etti.
Verilen her ünite kanının kurtarılan üç can anlamına geldiğini belirten Saygılı, “Gönüllülerimiz bir taraftan kan bağışlarıyla hayat kurtarırken, diğer yandan ihtiyaç sahiplerinin ‘sofralarına katık, kaşıklarına lokma’ oluyorlar. 01 plakalı Adana’dan ‘iyilik eli’ dünyanın her bir noktasına uzanıyor. Bu güzel davranışlarıyla yüreklerde kandiller yakıyorlar. Türk milletinin iyilik eli Kızılay’a verdikleri destek dolayısıyla Adanalı hamiyetperver hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum.”dedi.
Toplumdaki “sürekli gönüllü kan bağışçı” sayısını artırmak için çalıştıklarını vurgulayan Saygılı, “Hastanelerimizde kan bekleyen çok sayıda hasta var. Bu insanların dertlerine derman olma adına düzenli kan bağışı bilincini toplum geneline yerleşmesi gerekiyor. Şu anda yeterli kan stoklarına sahibiz. Ancak ‘kan’ devamlı bir ihtiyaç olduğu için stokların beli bir seviyenin altına düşmemesi lazım.” diye konuştu. Saygılı, Orman Bölge Müdürlüğü ile yaptıkları protokol doğrultusunda düzenli kan bağışı yapan gönüllüler adına fidan diktiklerini hatırlattı.
40 yıldır kan bağışında bulunan Hasan Yüzbaşıoğlu ise vatandaşlık bilinciyle bu görevi yerine getirdiğini kaydetti. Verdiği kan ile bir canın kurtulacağının mutluluğunu yaşadığını anlatan Yüzbaşıoğlu, “Hiç tanımadığım bir hasta ile kan kardeşi olmak çok güzel bir duygudur. Kızılay’ın adıma Toroslar’a bir fidan dikmesi beni ayrıca sevindirdi. Bütün vatandaşları kan bağışı yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu. Türk Kızılay’ı Adana Şube Başkanı Saygılı’nın Yüzbaşıoğlu’na hediye takdim programında eğitimci Süleyman Göçmen’de hazır bulundu.