Korona virüs salgını sürecinde bağışıklığı güçlendirmek adına alınan besin ve vitamin takviyelerinin şehir efsanesi olduğunu iddia edildi. Özel bir hastanenin Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Yaşar, "Gıda ve vitamin takviyelerine itibar etmeyin. Tam tahıl, fındık, zengin zeytinyağı ve susam yağı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücuttaki iltihabi azaltıyor." diye konuştu.
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs sürecinde bağışıklığını güçlendirmek isteyenlere Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Yaşar tavsiyelerde bulundu.

"GIDA TAKVİYELERİNE İHTİYAÇ YOK"

Korona virüsten koruduğu iddiasıyla kamuoyuna yansıyan bir besin ve vitamin takviyelerinin şehir efsanesi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bülent Yaşar, “Salgın döneminde dengeli beslenme, ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri karşılar, düzenli gıda takviyelerine ihtiyaç yok. Polikliniklerde salgın sürecinde nasıl beslenmeliyiz ve takviye olarak ne almalıyız sorularıyla sık karşılaşıyoruz. Enfeksiyonlar esnasında vücudun enerji ve besin ihtiyacı artar. Bu nedenle COVİD-19 dahil tüm enfeksiyonlar öncesi ve sonrasında sağlıklı beslenmek çok önemli. Hiçbir yiyecek veya diyet takviyesi COVID-19 enfeksiyonunu önleyemez. Kısa süreli diyetler yerine, yaşam tarzı haline gelen sağlıklı beslenme şekli, güçlü bağışıklık sistemi oluşturmanın en önemli yoludur” diye konuştu.

bd9902e93056a34dc519d72fc8d4e0cc.jpg

"GÜNDE 6-8 BARDAK SU, TAM TAHIL, FINDIK..."

Taze sebze ve meyve tüketiminin sağlıklı diyet için ihtiyacımız olan lif, vitamin ve minerallerin çoğunu karşıladığını söyleyen Doç. Dr. Yaşar, “Tam tahıl, fındık, doymamış yağ asitlerinden zengin zeytinyağı ve susam yağı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur. Günlük 6-8 bardak su tüketimi güçlü bağışıklık sistemi için önemli. Şeker içerikli hazır meyve suları, sıvı tüketimi açısından iyi bir alternatif değil” dedi.

3c140eb2add3d6f59e1c7b49ef228152.jpg

"MEYVE VE SEBZELER MUTLAKA TÜKETİLMELİ"

Salgın süresince mevsim sebze ve meyveleriyle düzenlenmiş diyet olduğunu bildiren Doç. Dr. Yaşar, “Ana öğünlerimizde tabağımızın dörtte biri mevsimsel sebzelerden, dörtte biri tam tahıllı ürünlerden oluşmalı. Kalan yarısı meyve, kuru baklagiller, et, yumurta, balık ve tavuk protein içeriği yüksek besinler ve süt, yoğurt, kefir veya peynir gibi mandıra ürünlerinden oluşmalı. Ülkemizde kış ve bahar mevsimleri için en uygun taze sebzeler karnabahar, brokoli, lahana, kabak, biber, turp ve havuç. Meyvelerden ise elma, portakal, greyfurt, mandalina ve muz tercih edilmeli. Yüksek c vitamini içeriğinden dolayı narenciye daha yoğun tüketilmeli. Lif ve mineral zenginliği ve uzun raf ömrü nedeniyle kurutulmuş meyveler, bamya, patlıcan, biber ve domates tavsiye edilmekte. Yeterli protein tüketimi, virüs ve bakteriler ile savaşan bağışıklık sistemimizin en önemli silahı olan antikor oluşumu için çok önemli ve gereklidir. Kurubaklagiller çok önemli bitkisel protein kaynaklarıdır. Kırmızı ve yeşil mercimek, nohut veya fasulye günlük, balık hafta da 2 kez tüketilmelidir.” ifadelerini kullandı.

bce9c30dcd44a57325ca7f1b14b60283.jpg