Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, korona virüsü ısıtarak öldüren bakır telli maske üretti. Maskenin, virüs bulaşma ihtimalini sıfıra indirdiği belirtildi.
Korona virüs salgını tüm dünyada hız kesmeden, insan hayatında köklü değişiklikler yaratırken, bilim insanları da insanların salgından korunması amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. NTV’de yer alan habere göre Bilim insanları filtrelemek yerine, havayı 90 dereceye kadar ısıtılmış ince bir bakır ağdan geçirerek korona virüs parçacıklarını öldürebilen bir yüz maskesi geliştirdi.

“BULAŞMA RİSKİNİ SIFIRLIYOR”

ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen maske, sıcak metal filtrenin kullanıcı tarafından rahatça giyilebilmesi için ısıyı yalıtan neopren maddesiyle kaplandı.Bununla birlikte, elektrikle çalışan ve bir bataryaya sahip olan maskenin bulaşma riskini sıfıra indirdiği aktarıldı. Araştırmacılar sıcak maskenin, özellikle korona virüse maruz kalma riskinin yüksek olduğu hastane ortamları ve toplu taşıma araçları için ideal olduğunu söyledi.Araştırmacılar, medRxiv'te yayımlanan çalışma kapsamında, korona virüs partiküllerini maskeden içeri veya dışarı nefes alırken etkisiz hale getirmek için bakır levhanın ulaşması gereken optimum sıcaklığın 90 derece olduğunu belirledi.
Makalenin yazarı ve kimya mühendisi Samuel Faucher, "Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları boyuta veya elektrik yüküne göre filtreleyerek çalışıyor. Ancak, sıcak maske tamamen yeni bir konsept. Virüsün dış katmandan geçmesine izin veriyor ancak kullanıcıya ulaşmadan önce onu öldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte biri nefes verdiğinde de geçerli. Hava iç katmadan geçiyor ancak maskeden dışarı çıktığında virüs etkisiz hale gelmiş oluyor” ifadelerini kullandı.