Adana'nın Kozan İlçesinde bulunan tarihi Kozan Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri için konusunda uzman akademisyenlerin katılımıyla yeniden çalışma başlatıldı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim görevlisi Doç. Dr. Gülsüm Tanyeli başkanlığında bir ekip İlçeye gelerek Kozan Kalesi'nin Korunmasına yönelik kararların geliştirilmesi ve nasıl kullanılacağını değerlendirerek Kale ve çevresinde eksikliklerin giderilmesi için incelemelerde bulundu.Kale surları ile kale içerisinde bulunan yapıtlarda incelemelerde bulunan ekipler eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlattı.


Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan; "Kozan'ın 2014 yılında yarım kalan projelerinden Kozan Kalesi projesini hayata geçirmek için yeniden çalışma başlattıklarını söyledi. Kozan Kalesinde saraylar, mahzenler, kışlalar ve mağaraların bulunduğunu dile getiren Özgan, 'İnşallah dünya kültür mirasına biz Kozan Kalesini de kazandıracağız. Neticesinde tarihi değerlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için çalışmalarımız devam ediyor. " açıklamasında bulundu.

Kalede gerçekleştirilmesi planlanan projelerin içeriği hakkında bilgi veren Başkan Özgan; 'Kozan Kalesinde restorasyon uygulamaları tamamlandıktan sonra yürüyüş yolları,seyir terasları ile birlikte müze ile restoran ve kafeler olacak. Yine kalemizde film çekilebileceği film platoları gibi alanlar olacak.Ayrıca daha önce projelerimiz arasında olan teleferik bu projeye dahil edeceğiz' diye konuştu.

Üç Kare Yapı İnşaat Restorasyon firma yetkilisi Yavuz Kuytul yaptığı değerlendirmede; " Kozan Kalesi rölöve ve restorasyon projesini yapmak üzere 2012 yılında çalışmalarımıza başlamıştık. Şuanda rölöve onaylandı. Restitüsyon projeleri koruma kuruluna sunulacak.Hocalarımızla beraber Kozan'ı daha güzel noktalara getirebilmek için kalede neler yapabiliriz bütün bu çalışmaları değerlendirdik."dedi.

Yabancı Turistler Kozan'a gelmeye başladı

Yabancı Turistler Kozan'a gelmeye başladı

Öte yandan Adana'nın Kozan ilçesine yerli ve yabancı turistler gelmeye başladı.
Tur firmaları tarafından Rehberler eşliğinde İtalya ve Ermenistan'dan 30 kişiden oluşan turist gurubu Kozan'ı da gezdi.
İlk olarak Anavarza kalesini gezen kafile buradan Kozan merkezde bulunan tarihi konaklar ile Kozan Kalesini gezerek tur yetkililerinden bilgi aldı.


Gezi sonrasında ise turistler Kozan'ın tarihi ve kültürüyle çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu, bu değerlerin ve doğal güzelliklere ilçeye hayran kaldıklarını söylediler.  Kozan Belediyesi'ni de ziyaret eden kafile Başkan vekili Kenan Avan'ın misafiri oldular.


Burada bir açıklama yapan Başkan vekili Avan; "Yerli ve yabancı turistlerin ilçemizi ziyaretleri bizleri memnun ediyor.Yönünü Turizme çevirmiş Kozanımızın tanıtımına katkıda bulunan turist kafilesine teşekkür ediyoruz."dedi.
Avan Kozan Belediyesinin tanıtım kitapçıkları ile Kahve takımından oluşan hediye çantaları verdi.
Kafile daha sonra Kozan Barajı ve Dağılcak Tabiat parkı ile Belediyenin Sosyal tesislerini de ziyaret etti.