CHP’li Zeydan Karalar’ın Adana Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ve kurumda yaşanan görev değişimiyle birlikte ASKİ’nin aldığı mesafe gözlerden kaçmıyor.  Öncelikli olarak ASKİ’ye mali disiplin getirildi ve Teftiş Kurulu’nca geriye dönük ihaleler mercek altına alındı.

AFFETMEDİLER

Geriye dönük araştırmada, birçok müteahhidin ihale şartnamesine uygun davranmamasına rağmen kurum tarafından görmezden gelindiği, bunun yanısıra usulsüz hakediş düzenlendiği belirlendi.
ASKİ yönetimi de verilen raporlar doğrultusunda ayrım gözetmeksizin bugüne kadar müteahhit firmalara 30 milyon lira ceza kesti.
Cezada aslan payı Yaşam Elektronik AŞ’nin oldu.
MHP eski Genel Başkan Yardımcılarından Murat Şefkatli’nin oğluna ait olduğu belirtilen (Şefkatli’nin iddiası) Yaşam Elektronik Ticaret AŞ., Adana’daki su sayaçlarının yaklaşık yüzde 10’unu tanesi 360 bin liradan değiştirmişti.
Ancak 31 Mart’ta seçimi Zeydan Karalar’ın kazanmasıyla birlikte akıllı su sayacı zorunluluğu durduruldu. Ayrıca Yaşam Elektronik’e ‘ihale şartnamesine uygun davranmadığı’ gerekçesiyle de geriye dönük 7 milyon liralık yaptırım uygulandı. Şartname uyarınca Yaşam Elektronik’in ASKİ’ye getirmeyi taahhüt ettiği sayacın çok altında kaldığı, teslim etmediği sayaçların parasının dahi firmaya ödendiği ileri sürüldü. Ayrıca firmanın banka teminat mektubu da yakıldı.
ASKİ tarihinde bir ilk olan uygulamanın ihale şartnamesine uygun davranmayan tüm firmaları kapsayacağı öğrenildi.