Korona virüs salgını ile birlikte fiyatı artan ürünler arasında yer alan yumurta ile ilgili yumurta üreticilerinden flaş bir açıklama geldi. Afyon Yumurta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Genç, “"63-72 gram large yumurtanın kolisi 18 lira. Ulusal marketlerde 30-36 liraya satılmasının üreticiyle ilgisi yok. Her şeyde olduğu gibi yine aracılar kazanıyor" dedi.

Korona virüs salgını, başta temel gıda ürünlerindeki fiyat artışı ile beraber ekonomik yaşamda da büyük zorlukları beraberinde getirdi. Son günlerde fiyatlarının artması nedeniyle en çok tartışılan ürünlerden biri olan yumurta ile ilgili flaş açıklamalar geldi.

yumurtada-fahis-fiyatin-sorumlusu-aracilar-3956-dhaphoto4.jpg

"ULUSAL MARKETLER FAHİŞ FİYATLARDAN SATIYOR" 

Ulusal marketlerde yumurta fiyatlarının yüksek olmasının üretici ile hiçbir ilgisi olmadığını belirten Afyon Yumurta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Genç, "Biz üretim bölgesindeyiz. Türkiye'deki yumurta fiyatlarını Afyon belirler. Afyon'da bizim 63-72 gram diye sınıflandırdığımız large yumurtanın çiftlik koli satış fiyatı, hiçbir zaman 20 lirayı geçmedi.Ulusal marketlerde 30 lira, 34 lira, 36 lira gibi fahiş fiyatlarda satılmasının bizimle hiçbir ilgisi yok. Şu an 63-72 gram large yumurtanın bu hafta için koli fiyatı 18 lira. Yani o yüzden üreticiyi günah keçisi ilan etmenin de anlamı yok.Yumurtanın ulusal marketlerde tanesinin 1.1, 1.2 lira civarında satıldığını biz de görüyoruz. Bunu görünce haliyle biz de üzülüyoruz. Çünkü burada günah keçisi ilan edilen üretici maalesef. Ama bu işte bizim en ufak kusurumuz, kastımız yok" ifadelerini kullandı. 

Marketlerdeki büyük yumurta oyunu. Markete girince yumurta tezgahını fark  edeceksiniz Yumurta nasıl 36 TL oldu. Yuh artık! - glbnews.com

“HER ŞEYDE OLDUĞU GİBİ ARACILAR KAZANIYOR” 

Şu anki satış fiyatının maliyet sınırında olduğunu belirten Genç, “Maliyetler çerçevesine çıkmış fiyatlar civarında satış yaparken, yumurtanın fahiş fiyatlarda tüketiciye ulaşması bizi haliyle üzüyor. Hububat fiyatları, emtia fiyatları dünyada her geçen gün artıyor.Bizim de yem maliyetlerimizde ciddi artış var. Bundan 4 ay önce yemimizin metrik tonunu 1700 lira civarında mal ederken şu anda 2 bin 700, 2 bin 800'lere çıktı.Bundan dolayı şu anki satış fiyatlarımız maliyet sınırında. Cebimize giren bir kar marjı yok. Maalesef her şeyde olduğu gibi yine aracılar kazanıyor" diye konuştu.