Türkiye’de internet üzerinden kumar ve bahis oynayanların sayısı gitgide artarken, “Talih Kuşu” olarak bilinen Milli Piyango da bu çarka su taşıyor. Milli Piyango İdaresi’nin özel bir kurum haline geldiğini belirten Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Diyanet Bir-Sen) Genel Başkanı Hasan Türüt, “Özelleştirilen bir kurumun başında ‘Milli’ kelimesinin olması uygun değildir. Toplumumuzun ahlakını, dini değerlerini yok eden, hatta ailelerin dağılmasına yol açan kurumların yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede insanları kumara teşvik etmesi doğru değildir. Bugün ülkemizde sigarayla, alkolle ve bütün zararlı maddelerle ilgili her türlü mücadele veriliyor. Toplumumuzu haksız kazançlara teşvik eden bu kurumlar insanlarımızı aşırı meşgul ediyor. İnsanlar maddi ve manevi anlamda çok büyük zarar görüyor. Daha fazla kazanma hırsı, ya da zararını geri alma hırsına giren insanlar buralarda harcadığı zamanı aileleriyle geçirseler, bugün milletimizin temelini oluşturan ‘aile’ daha sağlam olur. Bu duruma bir an önce el atılmalıdır. İnsanlara zarar veren her şey haramdır. O yüzden kumar oynanan her yere el atılmalı ve gerekli çalışmalar yapılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili resim

“Haram ile abat olunmaz”

“Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de şans oyunlarının, piyango oyunlarının haram olduğunu buyuruyor” diyen Diyanet ve Vakıf Görevlilerinin Birliği Sendikası (Deva Bir-Sen) Genel Başkanı Bayram Yılmaz, “Haram ile abat olunmaz. Maalesef ülkemizde bu hastalığa kapılıp fayda sağlayacağını umut eden milyonlarca insan mevcut. Her yıl Türkiye’nin nüfusundan fazla bilet satılıyor. İnsanlar hayallerini ümitlerini oradan gelecek paraya bağlıyor. İnsanlar refaha kavuşacağına kendisini o kadar inandırıyorlar ki, beklentileri karşılanmayınca aile içinde huzursuzluklar çıkmaya başlıyor ve ne yazık ki ailelerimiz yok oluyor. Bizim insanımızın büyük bir doyumsuzluğu var. Savurganlık var, kanaat etmeyi bilmiyoruz. Kumara teşvik eden sitelere, kurumlara, mekanlara ilişkin gerekli tedbirler alınmalı. Biz STK Temsilcileri olarak insanlarımızı ne kadar uyarmaya çalışsak ta başarılı olamıyoruz. Bu işe bir şekilde dur denilmeli” ifadelerini kullandı.

“Türk aile yapısını her türlü beladan korumalıyız”

Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak da, “Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mevlid-i Nebi haftası dolayısıyla yaptığı hazırlığın teması aileydi. Türkiye’de aile yapısı gerçekten çeşitli etkenler ile tahrip ediliyor. Bunlardan bir tanesi de şans oyunları ve kumardır. Şans oyunları Müslüman bir toplumda normal karşılanmaya başlanıyorsa orada bir sıkıntı var demektir. İnsanlar elinde, avucunda ne varsa götürüp kumara, şans oyunlarına yatırıyor. Çoğu insan, ‘Kazanırsam hayır yapacağım’ diyerek kendi vicdanını rahatlatmaya çalışıyor. Bugün birçok televizyon kanallarında oynatılan reklamlarla insanlar kumar ve şans oyunlarına özendiriliyor. Bu duruma bir çare bulunmalıdır. Türk aile yapısını bu tür belalardan korumalıyız” görüşünü kaydetti.