Milletvekili Orhan Sümer, “Adana’nın Feke ilçesi sınırlarında Cam madenini çıkartılan bir bölge bulunmakta.Bölge halkı madenden çıkarılan yükün taşımacılığı ve nakliyesini gerçekleştirmek istiyor.Bunun için Feke Kamyoncular Kooperatifini kurmuş durumda. Kooperatif üyelerinin 14 tır, 32 tanede kamyonu bulunuyor.Tek istedikleri ülkenin içinde bulunduğu bu ekonomik zorlukta kendi memleketlerinde iş yapabilmek” dedi.

MADENDEN YÖRE HALKI 1 LİRA KAZANAMIYOR

Orhan Sümer, “Taşımacılık işleri vatandaşların bin bir zorlukla kurdukları kooperatife verilmiyor.Feke İlçesinden ayda yaklaşık 30 bin ton maden taşımacılığı gerçekleşiyor. Ancak Fekeli hemşerilerimize 1 kuruş faydası olmuyor. Kooperatif üyelerinin tek istediği memleketlerinde iş yapmak. En azından bir bölüm madenin taşımacılığının il dışından anlaşılan firmalara değil yöre halkına verilmesi. Fekeli hemşerilerimin bu haklı taleplerinde herkesin elinden geleni yapmasını istiyoruz. Dedi.

KOOPERATİFLERE  veKÖYLÜ BİRLİKLERİNEDESTEK ŞART

Orhan Sümer, “Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlu ekonomik şartlar toplumun her kesimini zorluyor. Bu durum illerden göçlere, iş bulamama sıkıntısına, aile içi geçimsizliklere kadar birçok konuya etken oluyor. Ancak mücadelesini bırakmayan, birlikler, kooperatifler kuran vatandaşlarımız, köylülerimiz var. Bir çoğu nitelikli başarılı işler yapma potansiyeline sahip. Bu durumda olanların mutlaka desteklenmesi, ayakta durabilmeleri için pozitif ayrımcılığa tabi tutulmaları gerekir. Köylü ürününü birlik üzerinden satamayacak, kooperatifle taşımacılık yapmak isteyen vatandaşlarımızın desteklenmeyecekse, iktidar kimi destekleyecek” dedi.