Pandemi nedeniyle haklari, yaşamları ve sıkıntıları ile yeniden gündemin en üst sıralarına çıkan cefakar Sağlık gibi calisanlarimizin sessiz çığlıklarına aylardır ses olan ve ısrarla gündemde tutmaya çalışan Adana Sağlık-Sen Şube Başkanı Bekir Nennioğlu Sağlık Bakanından olumlu tepki alamayınca bu sefer yönünü Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a dönerek sağlık çalışanları uzerindeki adaletsiz ve ağır vergi yükünün kaldırılması ni istedi.Bekir Nennioğlu yaptığı açıklamada; "Covid -19 pandemisinin ülkemizde ilk görüldüğü Mart ayından bugüne kadar yetkililer içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız la birlikte bütün sağlık çalışanlarımızı kapsayan bir jest gündemimizde diyerek sağlık çalışanları arasında ayrım yapmadan bizleri heyecanlandıran kişi olarak biraz sonra özetle anlatmaya çalışacağım konu hakkında da desteğinizi bekliyoruz. Maliye Bakanım;Aylardan beri pandemi ile mücadeleden dolayı tükenmiş vaziyette olan sağlık çalışanlarımızın problemlerinin çözümü için Sağlık Bakanımıza seslenmekteyiz. Ancak ne Sağlık Bakanımız bizleri nede hergun salgın konusunda uyarılar da bulunan Sayın Bakanı vatandaş dinlemekte herkes bildiğini okumaktadır diye devam eden Nennioğlu, bunu ek ödeme yönetmeliğinin Bakanlıkça ilgili paydaşlarla yeniden görüşülüp herhangi bir değişiklik yapmamaya vatandaşın da maskesini kolundan çıkarıp ağzına ve burnuna takmamaya ısrarlarında açıkça görmekteyiz diye ironik bir şekilde örnekledi. Nennioğlu açıklamasına devam ederek yine Sağlık Bakanımızın duyması adına çalışanlarımızın yaşadığı sorunları, yapılanları yada yapilmayanları birçok farklı atraksiyonla anlatmamiza ve göstermemize rağmen somut olumlu bir geri dönüşte bugüne kadar alınamamıştır.
Bizde siyaset kökenli olmanız hasabiyle bir umut belki siz bizi dinler ve değer verirsiniz düşüncesi ile şahsınıza sesleniyoruz diye söyleyerek açıklamasının devamında, "Sayın Bakanim Sizden sağlık çalışanları olarak isteğimiz özetle şu şekildedir;
Diger kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve ek ödeme alan hiçbir memurun ek ödemesinden gelir vergisi alınmamakta ve kümülatif vergi matrahina dahil edilmemektedir. Sağlık çalışanların da ise durum farklı, bir sağlık çalışanı sabit ödeme aylık matraha dahil edilmekte aylık 300-400 TL gelir vergisi ödemektedir ve ilk 5 ayda 22 bin TL olan ikinci vergi dilimine geçerek %20 vergi ödemeye başlamaktadır.
Sonuç olarak Sabit ek ödemenin vergiye yansıması neticesinde bir Hemsire yıllık ortalama 4 bin TL fazla gelir vergisi ödemektedir.
Nennioğlu ayrıca gelir olarak gözüküp vergisi kesilen bu ödeme ne hikmetse emekliliğe yansıtılırken gelir olarak görülmemekte sağlık çalışanları emekliliklerinde de eksik ikramiye ve emsallerinden az maaşla hayatlarını idame ettirmektedirler diye belirterek sağlık çalışanları nin yıllardır kanayan başka bir yarasına parmak bastı
Bu gün artık hayatlarini, hayatlarıniz için feda eden bu insanlara vefa gösterme günüdür.
Sayın Sağlık Bakanımız sağlığın sadece hekimlerden teşekkül ettiğini düşünmekte hem kelimelerinde hemde imza attığı yeni ek ödeme yönetmeliğinde(Ancak istisnai olarak bir çok hastanede ortalamadan ek ödeme alan enfeksiyon uzmanı hekimler 100-200 TL almıştır.) bunu bizlere açıkça göstermektedir.
Bu nedenle en başta söylediğimiz gibi sizden jestinizi göstermenizi ve bu vergi olayının çözülmesi için ilgililere gerekli talimatları vermenizi bekliyoruz .
Böyle bir çalışma neticesinde sağlık çalışanlarımızın maaşlarında belli bir iyileşme olacağı aşikardır..
Bu nedenle özetle anlatmaya çalıştığımız Sağlık çalışanları uzerindeki bu adaletsiz ve ağır vergi yükünün kaldırılması adina Şahsınıza ve siyasi geçmişinize güvenimiz tam beklentimiz de yüksektir...Nennioğlu açıklamasını
Saygılarımızı sunuyor en kısa zamanda müjdelerinizi bekliyoruz diye söyleyerek noktaladı