Rotary 2430. Bölge Guvernöru Serhan Antalyalı ile beraberindeki Guvernör Yardımcıları ve Rotary Kulüp Başkanları ile birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’iziyaret ederek burada bir basın toplantısı düzenledi.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde Bölge Guvernöru Serhan Antalyalı öncülüğünde düzenlenen toplantıya Guvernör Yardımcıları Tamer Büyükyılmaz, Mesut Koca ile Selami Güleç’in yanısıra Güney Rotary Kulübü Dönem Başkanı Fatma Akdoğan, Seyhan Rotary Kulübü Dönem Başkanı Mehmet Aytekin, Çukurova Rotary Kulübü Dönem Başkanı Hasan Organgil ile TepebağRotary Kulübü Dönem Başkanı Erol Toklu katıldı.
Toplantıda söz alan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir basın mensupları olarak Rotary Kulüplerinin gerçekleştirdiği faaliyetleri yakından takip ettiklerini ve başarılı bulduklarını söyledi.

Resim önizlemesi

ANTALYALI, “DÜNYANIN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ”

Rotary 2430. Bölge Guvernöru Serhan Antalyalı, 1905 yılında kurulan Rotary'nin dünyada barış ve iyi niyeti yaymak amacı ile dünyadaki iş ve meslek insanlarının birleşmesinden meydana gelen dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olduğunu söyledi. Dünya genelinde 1 milyon 200 binden fazla üyesi olan Rotary'nin Birleşmiş Milletler'de (BM) danışmanlık masası olan ilk ve tek STK olduğunu belirten Antalyalı, dünya genelinde 200 ülkede Uluslararası Rotary Kulübüne bağlı 36 bin kulübün, Türkiye'de de 38 şehirde yaklaşık 6 bin üyeyle 240 kulübün faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Serhan Antalyalı: "Rotary’nin hizmet ideali, 'kendinden önce hizmet' olarak tanımlanır. Bu anlayış tüm Rotaryenlerin ortak tavrı olurken, dünya çapında insanları ortak amaçlar çerçevesinde bir araya getirir. Rotary Kulüplerinin üye profili, bulundukları bölge ve ülkedeki temsil edilen iş ve mesleklerin bir yansımasıdır. Kulübün her üyesi, farklı bir mesleği temsil etmektedir. Rotary’nin bu yapılanma biçimi sorunlar üzerine üretilen düşüncelerin, toplumun her kesimini kavrayabilmesi ve hizmetin toplumun tüm katmanlarına yayılabilmesini sağlamak içindir. Kısaca Rotary, üç temel ilkeye dayanmaktadır: üyeler arasında dostluğu geliştirmek, hizmet etme fırsatlarını çok yakından incelemek, hizmet idealini kişisel yaşantımızda vurgulamak" dedi.

Resim önizlemesi

“ADANA KULÜPLERİMİZ TAKDİRE ŞAYAN”

Adana’da Adana,Seyhan,Çukurova;Güney,Tepebağ,5 Ocak ve Taşköprü olmak üzere 7 Rotary Kulüplerinin bulunduğunu belirten Antalyalı, yapılan faaliyetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu kulüplerimiz Kozan yangınında evleri yanan 101 aileye,mutfakgereçlerinden oluşan setler, giyecek, buzdolabı, su sebili, çamaşır
makinesi, buzdolabı, ocak, bilgisayar, oturma grupları vb. eşyaları tedarik edip bizzat giderek teslim etmişlerdir.Ayrıca Güney Rotary Kulübümüz, Adana Büyük Şehir belediyesiyle beraberTeknoloji Eğitim Otobüsünü devreye soktu. Bu sayede aynı anda 12öğrenci STEM, MAKER VE KODLAMA eğitimi alabilecekler. Mobil olduğuiçin bu eğitime ulaşamayan öğrencilerin yanlarına giderek eğitimeşitliğine ciddi katkıda bulunacaktır.” dedi.

Resim önizlemesi

“ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR”

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde yaşanan sorunlar karşısında Rotary Kulüpleri olarak her zaman destek sağladıklarını hatırlatan Antalyalı, “Dünyada çocuk felci yüzyıllardır büyük sorun iken, milyonlarcaçocuk felçli (engelli) doğup, yaşam kalitesi düşmüş bir hayatsürerken, yıllardır Rotary'nin mücadelesi ile %99 oranında yeryüzündensilinmiştir. Bu gün, yalnızca Afganistan ve Pakistan'da tek tük vakalara rastlanmaktadır. Rotary bu gün, dünyada olan tüm doğal afetlerde, tüm gücü ile afetzedelerin yanında yer almıştır. Bu gün buna ülkemizden, yakın zamanda, bir örnek vermek gerekirse;tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de ciddi yayılım gösterencorona virüs ile mücedelede, ülkemiz Rotary kulüpleri 41 adet sunisolunum cihazı, seyyar tomografi cihazı ve sağlık çalışanları içinekipmanlar bağışlayarak ( toplam 650.000 USD )sağlık çalışanlarımızave hastalara büyük destek vermiştir.” diye açıklamada bulundu.