Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin illere yazı gönderdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre öğretmenler, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları bakımından önlük giymeye teşvik edilecek. Göreve yeni başlayan öğretmenler için başta barınma ihtiyacı olmak üzere tedbirler alınacak.

MEB'den flaş karar! Okullarda yeni dönem başlıyor: Artık tüm öğretmenler  bunu yapacak - Kamu Gündemi

ÖĞRETMENLERE BEYAZ ÖNLÜK
Öğretmenlerin okulda Beyaz Önlük giymeleri konusunda valiliklerin gerekeni yapmasını isteyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Bir başka husus öğretmenler odası toplantılarında da dile getirilen öğretmen arkadaşlarımızın okullarda, bir eğitimciye, bir öğretmene yakışır şekilde giyinmesi açısından beyaz önlük uygulamasının yine valiliklerimizce tespit edilmesini arzu ediyoruz, bunu da genelgemizde zikrettik” diye konuştu.

"ÇOCUKLARIMIZIN DERSLİKLERE CEP TELEFONU SOKMAMALARINI, SOKMAYACAK ŞEKİLDE TEDBİRLERİN ALINMASINI ARZU EDİYORUZ"
Bakan Tekin, öğrencilerin cep telefonuyla çok zaman geçirdiğini ve bunun önüne geçmek için telefonla sınıflara girilmemesi için tedbir alınacağını "Bir diğer husus çocuklarımızın okullarda GSM cihazları, cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirdiklerinden hareketle önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında bunu zorunlu kılmamakla beraber bunun teşvik edilmesini arzu ediyoruz. Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu sokmamalarını, sokmayacak şekilde tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz. Bunu da genelgemizde zikretmiş olduk."  diyerek belirtt.

SOSYAL MEDYADAN VERİLEN ÖDEVLERLE İLGİLİ TEDBİR
Bakan Tekin, aynı gerekçeyle öğretmenlerin ödevleri sosyal medya uygulamaları üzerinden vermesinin de şikâyet konusu olduğunu ve bununla ilgili 'tedbir' aldıklarını "Velilerimizin çokça şikayet ettiği konulardan bir tanesi öğretmen arkadaşlarımızın sosyal medya uygulamaları üzerinden öğrencilerimizi ödevlendirmeleri. Bunun da öğrencilerimizin, çocuklarımızın dijital bağımlılıklarını olumsuz şekilde etkilediğini hissettik, gördük. Bize gelen eleştiriler doğrultusunda bunun da tedbirini aldık." sözleriyle dile getirdi.