CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Orhan Sümer açıklamasında Tüm dünya üzerinde kutlanan emeğin ve emekçinin bayramı, alın terinin en yüce kavram olduğunun tescili 1 Mayıs İşçi Bayramı olduğunu ifade etti. Sümer açıklamasında şunları kaydetti. 

Tüm dünya üzerinde kutlanan emeğin ve emekçinin bayramı, alın terinin en yüce kavram olduğunun tescili 1 Mayıs İşçi Bayramıdır.
Demokrasi ve Güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.
Dünya üzerinde “tüm farkı yaratan emektir” bu farkın değeri bilinmeli ve saygı gösterilmelidir.
Üretenle, tüketen arasında uçurumun olmadığı, geçim ve gelecek kaygısının bulunmadığı iç demokrasinin tam anlamıyla oturduğu toplumlarda 1 Mayıslar kazanılmış temel hak ve özgürlükler sayesinde huzurlu bir şekilde kutlanabilirken, ülkemizdeki sosyal adaletsizlik ve eşitsizlik yüzünden bayram havası yerine gerginlik içerisinde kutlanmaktadır.

EMEĞİN DEĞERİ DEMOKRATİK SİSTEME GEÇİŞLE HAKKINI BULACAK

Türkiye’yi içinde bulunduğu bu durumdan, Dünya’yı ise sürüklendiği vahşi kapitalist uçurumdan kurtaracak olan emeğin sahipleri işçi sınıfıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında emekçilerimizin bir damla alın terinin bile karşılıksız kalmadığı bir düzeni yaratacağımıza söz veriyoruz.
Her 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içerisinde kutlanmasını temenni ediyorum.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, gösterdiği ülküye emin adımlarla yürüyerek, ülkemizi hak ettiği çağdaş uygarlık seviyesine taşımak için el ele barış ve dayanışma içerisinde taşıyacak olan tüm işçi ve emekçi sınıfının 1 Mayıs İşçi Bayramını Kutluyorum.