CHP Adana İl Kadın Kolları  Başkanı Av. Oya Tekin, " Kayıplarımıza sözümüz var; Yakınlarımızı kaybedenleri ve kaybedenleri koruyanları affetmeyeceğiz. Son kaybımız bulunana kadar vazgeçmeyeceğiz." dedi.  Cumartesi Anneleri'nin yıl dönümü sebebiyle tazılı bir açıklama yapan Av. Oya Tekin, şunları kaydetti.

"Bugün tam 26 yıl oldu...İlk kez 27 Mayıs 1995 Cumartesi günü Galatasaray Meydanında katledilen çocukları için bir araya gelen annelerin, eşlerin, kardeşlerin, çocukların tek istekleri vardı. Çocukları!
Bu annelerin çocukları neredeydi?
Gözaltındaki kayıplar, kayıpların akıbeti neydi?
Bu sürecin sorumluları kimdi?
Onlar kadındı, anneydi... Çocukları neredeydi? Talepleri açık ve netti. Bu annelerin çocukları neredeydi?
26 yıl önce bugün devletin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlıkları inkar edilen insanlarımız için, hakikat için, adalet için Galatasaray Meydanı'na çıktılar.
#CumartesiAnneleri26Yaşında
Bu sorunun cevabı da gerekçeleri de politik hiç bir açıklamaya sığdırılmaz, siyasileştirilemezdi. 1995 yılından beri her Cumartesi bir araya gelen anneler polis şiddetine, hain, terörist ithamlarına maruz bırakıldılar. Yılmadılar...
Tüm engellemelerine tüm barikatlarına rağmen annelik, insanlık, yurttaşlık sorumluluklarıyla mücadelelerine devam ettiler, ediyorlar. Onlar bu ülkenin ölmüş ama mezarsız çocuklarının, faili meçhullerinin anneleri... Çocuklarını onlardan koparan, topraklarının izini dahi kaybettiren iktidarlar yaptıklarıyla yetinmeyip Cumartesi Annelerini yargılıyor.
Anneliklerinin siyasallaştırılmaya çalışılmasına boyun eğmeyen cumartesi anneleri faillere karşı tek ses tek yürek çocuklarının adını haykırmaya devam ediyorlar. Ve bugün Cumartesi annelerinin haklı mücadelelerinin 26. yılında biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak onların acısını yüreğimizde, mücadelelerini mücadelemizde yaşıyoruz.
Tüm baskı, yok sayma ve engellemelere rağmen her koşul ve şartta kayıplarımızdan, hakikat ve hafıza mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmedik. #CumartesiAnneleri26Yaşında"