Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası Adana Şubesi 14’ncü Olağan Genel Kurulu, büyük Sürmeli Oteli’nde gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda Divan Başkanlığını Petrol-İş Sendikası Genel başkan Yardımcısı Ahmet Kabaca, yaptı. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Petrol İş Sendikası Adana Şube Başkanı Abdulmecit Dönmez, “Dünyada ve ülkemizde işçi sınıfının beklentilerine çokta çözümsel bir yaklaşımların yaşanmadığı, bilakis beklentilerin boşa çıktığı bir 4 yıllık dönemi geride bırakmış bulunmaktayız. Ülkemizde 2015-2018 yılları arasında çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmelerin başında en önemlisi kuşkusuz 15 Temmiz’de yaşanan darbe kalkışmasıdır. Terör olayı olarak nitelendirdiğimiz bu olay karşısında Petrol-İş Sendikası tavrı net olmuş ve demokrasiden yana duruşunu ortaya koymuştur” dedi.


24 Haziran seçimleri ile birlikte Türkiye’nin yeni bir yönetim şekline geçmiş olduğunu anımsatan Başkan Dönmez, “Bu dönemde işveren ve işveren örgütleri yeni kurulan hükümete ekonomik ve yapısal reformlar yapması için çağrıda bulunmakta geç kalmamış, kıdem tazminatlarının fona devredilmesi, özelleştirmeler, yeni teşvik paketleri, KİT‘lerin yeniden yapılandırılması ve esnek çalışma gibi konuları talep etmişlerdir. Defa kez dile getirmek istememize rağmen kiralık işçilik uygulamasının işyerlerimize girmesine asla müsaade etmeyeceğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.
Genel Kurula katılan büyükşehir belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, yaptığı konuşmada sendikaların ve dolayısıyla örgütlü çalışanların demokrasinin vazgeçilmesi olarak gördüğünü söyledi. Başkan Sözlü, önümüzdeki dönem hayata geçirmeyi planladıkları ve Adana, Osmaniye ve Hatay’ı kapsayacak Kimya Organize Sanayi Bölgesi ile Petrol-İş Sendikası’nın daha da güçleneceğine vurgu yaptı.


Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar ise, yaşanan ekonomik krizin, terörü geride bıraktığını söyledi. Kriz fırsatçılarına, fırsat vermemek gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan Yaşar, “Eğer krizin üstesinden gelmek istiyorsak istihdamı ve örgütlülüğümüzü korumamız gerekiyor. İstihdam teşvik edilmeli, milli ve yerli olunmalı. Stratejik öneme sahip özelleştirilmesini doğru bulmuyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından seçime geçildi. Mevcut Başkan Abdulmecit Dönmez’in tek aday olduğu yönetim listesi 125 delegenin tamamının oyunu alarak güven tazeledi. Genel Kurul sonrası teşekkür konuşması yapan Başkan Abdulmecit Dönmez, “Sizlerin bana ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma olan güvenini asla boşa çıkarmayacağız. Sizler olduğu sürece bizler varız. Petrol-İş Sendikasının çıtasını her geçen gün daha yükselteceğiz” dedi. Genel kurula Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar’ın yanı sıra Türk-İş’e bağlı Sendika Başkanları da katıldı.