ADANA TABİP ODASI BAŞKANI UZM. DR. SELAHATTİN MENTEŞ VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ADANA BARO BAŞKANI AV.SEMİH GÖKAYAZ’I ZİYARET ETTİ

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve yönetim kurulu üyeleri Adana Baro Başkanı Av.SemihGökayaz’ı ziyaret etti. Ziyaret esnasında 15 Aralık’ta Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının “Emek Bizim Söz Bizim” sloganıyla yapacağı grev için destek talebinde bulundular. Dr. Menteş, dövizdeki kriz nedeniyle ameliyatların yapılamaması konusunda yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Resim önizlemesi

Kısa süre önce seçilen TBB Başkanı ve yönetimi nedeniyle Av. Gökayaz’ı kutladı. Dr.Menteş, ADAMOB çatısı altında ortak yapılan çalışmaları arttırarak sürdürme amacında olduklarını ifade etti. Av.SemihGökayaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve konuklarına teşekkür etti. Adana Tabip Odası ile her zaman iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ifade ederek, sağlık çalışanlarının yanında olacaklarını belirtti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Dr. Menteş, 15 Aralık Çarşamba günü “EMEK BİZİM SÖZ BİZİM” sloganıyla yapacakları grev hakkında bilgi verdi. Dr. Menteş, “Sağlık çalışanlarının özlük halkları, emekliliğe yansıyacak insanca ücret, Türk Tabipleri Birliği’nin sunduğu ve Emek-Meslek örgütlerinin desteklediği etkili yasanın çıkarılmasını, sağlık kurumlarında şiddeti önleyen fiziksel değişiklikler yapılmasını, güvenli işyerleri oluşturulmasını, iş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 Sözleşmesi'nin imzalanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Dövizde yaşanan kur artışı nedeniyle medikal ve tıbbi malzeme alımında zorlanıldığını bu nedenle bazı ameliyatların durduğunu da belirten Dr. Menteş, “Biz ülke olarak sağlıkta dışa bağımlıyız. Yerli üretim desteklense bile hammaddeler ne yazık ki yurtdışından geliyor. Vatandaşa yansıması da şöyle oluyor: Aradaki fiyat farkını özel hastaneler vatandaşa fatura edip bu işlemleri yapabiliyor ama kamu hastanelerinin öyle bir şansı da yok. Dövizdeki artış sürdükçe kriz derinleşecektir. Bakanlık medikal firmaların temsilcileri ile görüşüp sorunu çözmeli. Bu ciddi sıkıntılara yol açabilir çünkü şu an acil durumlarda bile ameliyatları yapamıyoruz. Bazı ameliyatlar durdu.” diye konuştu.

“PANDEMİNİN TÜM YÜKÜNÜ GÖĞÜSLEMEK DURUMUNDA KALMIŞLARDIR”

Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda daha etkin çalışma ve işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Av. Gökayaz, “Ülkemiz şiddet ikliminin tesiri altındadır. Bundan ne yazık ki sağlık çalışanları da etkilenmektedir. Savaşta bile düşman tarafından dokunulamayan, dokunulması savaş suçu sayılan sağlık çalışanına maalesef her gün uygulanan sözel ve fiziksel şiddet, insanlığa yönelik suçlar kapsamına alınmalıdır. Pandeminin tüm yükünü omuzlayan sağlık çalışanlarına reva görülen şiddete artık dur denilmelidir. Sorumluluk makamında olanların kanayan yara haline dönüşen bu soruna etkin çözümler bulmalıdır” diye konuştu.

Ziyaret esnasında Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ahmet Suntur, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Cüneyt Genç, Dr. Mehmet Reyhan ve Dr. Figen Demir Kardeş ile Baro Başkan Yardımcsı Av. MiyesserErsalanÖnenli, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi de hazır bulundular.