CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kişi başına düşen cepten sağlık harcamalarının 16 yılda yüzde 739 arttığını belirterek, sağlık politikalarının ticari bir alan haline geldiğine dikkat çekti.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kişi başına düşen cepten yapılan sağlık harcamalarını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, toplumun kaliteli sağlık hizmetine ücretsiz ve kolay erişiminin, sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir biçimde örgütlenmesinin devletin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında uygulanan politikalarla sağlığın Anayasal bir hak olmaktan çıktığını, ticari bir alan haline geldiğini ifade eden Bulut, iktidarın hastane-hasta ilişkisini şirket-müşteri düzeyine getirdiğini kaydetti.

Milletvekili Burhanettin Bulut ile ilgili görsel sonucu

VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKAN PARA YÜZDE 739 ARTTI

Türkiye’nin en temel sorunlarının başında cepten yapılan sağlık harcamaları olduğunu kaydeden Bulut, kişi başına düşen cepten yapılan sağlık harcamalarının 16 yılda yüzde 739 arttığı bilgisini aktardı. Bulut’un TÜİK verilerine dayanarak aktardığına göre, verdiği bilgiye göre, 2002’de kişi başı sağlık harcaması 284 lirayken, 2018’de bu rakam 2100 TL oldu.

“HANGİ KRİTERLERE GÖRE PARA ALINIYOR?”

TBMM Başkanlığına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut, “Kişi başına cepten sağlık harcaması belirlenirken hangi kriterler baz alınmaktadır?” diye sordu. Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“Özel hastanelerde yurttaşlardan alınan muayene ücretleri, muayene farkları, otelcilik hizmet bedelleri, SGK tarafından geri ödemede bulunmayan ya da belirli oranda karşılanan tanı, tedavi, tıbbi malzeme bedelleri, ilaç farkları, reçete katılım payları, geri ödeme listesinde bulunmayan ilaçlar bu veri belirlenirken hesaplanmakta mıdır?

Vatandaşın sağlık hakkı için ödediği paraların her geçen yıl yükselmesinin nedeni nedir? Şehir hastaneleri gibi yüksek bedelli projelerin maliyeti vatandaşın sırtına mı yüklenmektedir? Şehir hastaneleri ayrı ayrı belirtilmek üzere toplam ne kadara mal edilmiştir?”