Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Adana Valisi Süleyman Elban'ı ağırladı. Adana'nın gelişip kalkınması ve tanıtımı için ADANAGİAD'ın hazırladığı MarinaPort ve Simge Adana Projeleri'nin ele alındığı toplantıda projelerin detaylarını anlatarak Vali Elban'a bilgi sunan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, her zaman Adana ve Türkiye için çalıştıklarını vurguladı.

Resim önizlemesi

GÖRSEL SUNUM YAPTILAR

Adana Sheraton Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıda ADANAGİAD Başkan Yardımcısı Enver Yılmaz, katılımcılara görsel sunum eşliğinde çevre iller, Adana ve Türkiye'den imar düzenlemelerine ilişkin örnekler sundu. ADANAGİAD Başkan Yardımcısı Enver Yılmaz sonrasında da, MarinaPort ve Simge Adana Projeleri'ni ayrıntılarıyla anlatıp katılımcıları bilgilendirdi, sorularına yanıt verdi. ABD doğumlu ünlü Türk mimar ve kentsel tasarımcı Kaya Arıkoğlu ise uluslararası ve ulusal ölçekte imar düzenlemelerinden söz ederek kentsel tasarım ve yapılaşmaya ilişkin görsel sunum eşliğinde katılımcılarla düşüncelerini ve önerilerini paylaştı.

Resim önizlemesi

HALİD MİLLİ KATILIMCILARA SESLENDİ

Toplantıda Vali Elban başta olmak üzere katılımcılara seslenen ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, dernek olarak her zaman kentin ve ülkenin yararına olan her işte sorumluluk duygusuyla ellerini taşın altına koymaktan çekinmediklerini söyledi. ADANAGİAD'ın 2014 Şubat ayında Adana MarinaPort ve 2019 Mart ayında Simge Adana projeleriyle çok önemli bir adım attığını ifade eden Başkan Halid Milli, şunları kaydetti:
"Adana MarinaPort Projesi, Seyhan Baraj Gölü ve çevresini hedef alan önemli bir projeydi. Ulusal ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış 3 kentsel tasarımcı bu yarışma için davet edilmişti. Burada amaç, Adana'nın incisi olan Seyhan Baraj Gölü ve kıyılarını bölgesel bir çekim merkezi haline getirebilecek bir proje ortaya çıkarmaktı. Yarışmacıların oluşturduğu projelerde, tekne bağlama alanları, su sporları merkezi, yürüyüş-koşu-bisiklet yolları, çevreyle bütünleşebilen ticari yapılar ve kıyı şeridi boyunca önerilen endemik bitkiler öne çıkıyordu. Seyhan Baraj Gölünün batı kıyısını oluşturan Adnan Menderes Sahil Yolunun düzenlenmesinde ADANAGİAD'ın hayata geçirdiği Marina Port Projesinden esinlenilmesinden gurur duyuyoruz. Simge Adana Projemiz de, kent bilincimizi yükseltecek, şehrimize bakış açımızı değiştirecek ve yerel yöneticilerden beklentimizi yükseltecek önemli bir fikir projesidir, tıpkı Adana Marina Port gibi. Bu projemizde de ulusal ve uluslararası çapta, kendi alanında yetkinliğini kanıtlamış isimlerin hazırladığı tasarımlar bir yarışma sonucunda belirlendi. Her zaman söylüyoruz; ADANAGİAD ailesi olarak bizler, daha yaşanabilir ve iyi bir şehirde yaşamak istiyoruz. Kentimizi tanıtacak, yatırımların ve istihdamın önünü açacak, kente değer katacak ve çekim merkezi olmasını sağlayacak bu projelerle bunu yapan ilk sivil toplum kuruluşu olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu amaç doğrultusunda söz konusu projelerin yaşam bulması noktasında da, herkesin desteğini bekliyoruz. Sayın Valimizin gösterdiği ilgiye ve verdiği desteğe çok teşekkür ediyoruz."

VALİ ELBAN'DAN ÖNEMLİ DESTEK

Yapılan görsel sunumları ve katılımcıların değerlendirmelerini büyük bir dikkatle takip edip görüş ve önerilerini paylaşan Adana Valisi Süleyman Elban ise, "Bu güzel Adana, her yönüyle çok büyük avantajlara sahip bir kent. Bu kent öncelikle, tarım ve sanayi, turizm ve tüm güzellikleriyle çok muhteşem değerlere sahip. Adana'nın tüm alanlarda çok daha ileriye taşınması için çaba gösteriyoruz. Adana'nın özelliğini vurgulamak açısından söylemem gerekirse, gereken önemi gösteriyoruz ama sadece iyi bir şehircilik anlayışı ile birlikte bile Adana hem daha çok zenginleşir, hem kalkınır hem de çok büyük bir çekim merkezi haline gelebilir. Bu anlamda ADANAGİAD projelerine emek verenleri kutluyorum. Her zaman bir arada olacağız. Teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Karşılıklı görüş alışverişiyle süren toplantının ardından katılımcılar hep birlikte anı fotoğrafı çektirdi.