AFRİN’İN İÇİNDEYİZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu’yla birlikte Afrin’i PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristlerden temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak ve bölge halkını zulümden kurtarmak için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın 50. gününde yeni bir aşamaya geçildi. Bu aşamada, kırsal alanlarda ağır kayıplar alarak Afrin’in merkezine çekilen teröristler temizlenecek.

HAZIRLIKLAR İZLENİYOR 

Zeytin Dalı Harekatı’nın geride kalan günlerinde Mehmetçik ve ÖSO güçleri köyleri bir bir PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lıların işgalinden kurtarırken, Afrin merkezdeki unsurlar da harekete geçti. Keşif ekipleri, teröristlerin ilçedeki tüm hazırlığını adım adım görüntüleyip ana karargaha rapor halinde bildirdi. Afrin’in merkezine sivil kıyafetlerle sızan Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Ertuğrul Tugayı özel ekipleri, teröristlerin kale olarak gördükleri içeyi baştan sonra kayda aldı.

SON ŞEKLİ VERİLDİ

Teröristlerin kontrol noktaları, tünel ağı, kaçış güzergahları, cephanelikler ve gizli mevziler koordinatlarıyla birlikte tek tek tespit edildi. Elde edilen istihbarat doğrultusunda, meskun mahal operasyonuna son şekli verildi. 

KÜÇÜK KÖYLER KALDI 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu güçleri de kırsal alanlarda terör mevzilerini yıktı geçti. Kuzey batı ve güney doğu yönlerinden ilerleyiş hızlanırken, 10’dan fazla stratejik noktada kontrol sağlandı. Çıplak gözle görülebilen Afrin’in merkezine mesafe, 3 kilometreye kadar düştü. Artık geriye, Afrin’in merkezine yuvalanan teröristlerin imha edilmesi kaldı.TSK ve ÖSO güçleri, teröristlerin yuvalandığı Afrin’in merkezine çıplak gözle görülebilecek kadar yaklaştı. Mehmetçik, teröristlere son darbeyi vurmak için hazırlıklarını tamamladı. 

3 BİN 213 TERÖRİST ETKİSİZ 

Genelkurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatı’nın 50. gün bilançosunu açıkladı. Yapılan bilgilendirmede teröristlere ait hedeflerin kara ve hava operasyonlarıyla imha edilmesiyle sürdürülen harekatın başından bu yana, 64’ü son 24 saatte olmak üzere toplam 3 bin 213 PKK/KCK/PYD-YPG'li ve DEAŞ'lı teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. 

SİVİLLER KÖYLERİNE DÖNÜYOR

TSK ve ÖSO’nun terör örgütünden arındırdığı bölgelere geri dönüşler başladı. Sivil halk kontrollerle güvenli olduğu anlaşılan köylerine yeniden dönmeye başladı. 

CNN'DEN ALGI OPERASYONU

Amerikalı CNN International kanalı Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik algı operasyonlarını sürdürüyor. CNN yine Türk askerlerine iftira attı. CNN spikeri Afrin'de yaşananların gerginliği artırdığını ve o bölgeye girmenin zor olduğunu belirtti. Ancak CNN; Afrin'de yaşananları ekranlara taşırken Türk askerlerini tarihi eserlerin yok olmasından sorumlu tutarak adeta olaya farklı bir boyut kazandırdı. 6 haftadır Afrin civarında devam eden operasyonlarda CNN; Türkiye'nin ısrarcı tavrını sürdürdüğünü ve 3 bin yıllık bir tapınağın Türkiye'nin yaptığı hava saldırıları yüzünden yıkıldığını belirtti. 

MUSUL’DAN SEVKIYATA ENGEL 

Terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin'e göndermek istediği çok sayıda silah ve mühimmat Musul'un doğusunda ele geçirildi. Musul polisi, silah ve mühimmat dolu kamyonu Kudüs Mahallesi’ndeki bir evin önünde terk edilmiş şekilde buldu. Araçta ele geçirilen silahlardan bazıları Irak güvenlik güçlerinin dahi elinde bulunmuyor. Kamyonun önünde park halinde olduğu evin sahibi gözaltına alındı. Süleymaniye plakalı kamyonun şoförü aranıyor. 

BOMBALI SÜTYEN

YPG/PKK'lı teröristlerden temizlenen Cinderes beldesinde bir evde arama yapan güvenlik güçleri, sütyen içine kablo ve radyo vericileriyle hazırlanmış bomba düzeneği ele geçirdi. Canlı bomba eyleminde kullanılmak üzere hazırlanan sütyendeki düzeneğin uzaktan kontrol edilebileceğini belirten güvenlik kaynakları, köşeye sıkışan terör örgütünün sivillerin arasına karışarak bu tür eylemler düzenlemeye çalışabileceklerine dikkati çekti. 

SÖZDE HARİTA  AYAKLAR ALTINDA

TSK ve ÖSO'nun ilerleyişi karşısında kaçmaktan başka çaresi kalmayan teröristlerin arkasında bıraktığı sözde “Kürdistan” haritası da Türk askerinin ayakları altında yerini aldı. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yer alan 26 kentin, Türkiye'den alındığı hayal edilerek harita çizildiği görülüyor. 

ÇANAKKALE’Yİ HATIRLATAN FOTOĞRAF 

Zeytin Dalı Harekatı’na katılan kahraman askerimizin sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraf karesi verilen mücadelenin zorluğunu ve yoğunluğunu bir kez daha ortaya koydu. Sosyal medyada paylaşım rekoru kıran fotoğrafta bir mermi fişeğin içinde görülüyor. Merminin fişeğin içine nasıl girdiği ise büyük merak konusu oldu. Afrin'den gelen fotoğraf karesi akıllara Çanakkale Savaşı'nda havada çarpışan mermileri de getirdi. 

ÖSO'NUN KADIN SAVAŞÇILARI

Özgür Suriye Ordusu'nun kadın savaşçıları Afrin'de terör örgütü PKK/YPG/DEAŞ ile savaşmak için eğitimlerine başladı. Yaklaşık 20 gün sürecek eğitimin ardından cephelere gönderilecek yaşları 20 ile 35 arasında değişen 30 kadın savaşçıdan oluşan Suriye Kadın Özgürlük Savaşçıları, Fırat Kalkanı bölgesinde yaşayan gönüllülerden seçildi. Bu kadınlar ÖSO'ya bağlı Mutasım Tümeni çatısı altında toplandı. Terör örgütü PKK/YPG ve DEAŞ'a karşı savaşmak için gönüllü olarak Milli Ordu'ya katıldığını söyleyen 32 yaşındaki Kayde Bereket, Afrin'e kadar ilerleyeceklerini belirtti.