Ticaret Bakanlığı 'efsane cuma' indirimlerine karşı uyarılarda bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kamuoyunda 'efsane/şahane cuma indirimleri' olarak bilinen ve çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği kampanyaların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kasım ayında gerçekleştirildiği anımsatıldı.

BÜYÜK FİRMALARIN TERCİHİ FENOMENLER

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık konuyu değerlendirdi ve "Aslında kasım ayı alışverişleri popüler kültürün bir parçası halini almaya başladı. Tabii büyük firmalar reklamlarının bir kısmını da sosyal medya fenomenlerini, influencerları ve YouTuber’ları tercih ederek yapıyor ve onlarla işbirliği yoluna gidiyor. Özellikle Instagram’da birçok alışveriş sitesinin reklamı karşımıza çıkıyor. Sosyal medya fenomenleri anlaştıkları alışveriş sitelerinin bağlantı linklerini hikâyelerine ekleyerek video çekiyorlar. Böylelikle takipçiler linklere tıklayarak alışveriş sitesini yönlendiriliyorlar. Zira geniş takipçiye sahip bu kişiler, etkileyici paylaşımları, Snapchat ve Instagram gibi mobil öncelikli sosyal medya markalarına doğal olarak katkıda bulunduğundan ve takipçilerin büyük çoğunluğu tanıtılan ürünleri tercih ettiğinden alışveriş siteleri de bu yolu sıklıkla tercih etmekte ve fenomenlerle anlaşmaktadır" açıklamasında bulundu.

TAKLİT ÜRÜN DOLANDIRICILIĞI YAPAN ÇOK

Yasal zemine oturtulmamış alışveriş sitelerinin fenomenlerle anlaştığını ve onlar aracılığıyla kitlelere ulaştığını dile getiren Kırık, "Bu tip alışveriş siteleri taklit ürünler göndererek kullanıcıları dolandırabilmektedir. Sosyal medyada alışveriş yapmaya karar verirseniz, hesabı dikkatlice kontrol edin. Çoğu gerçek marka doğrulanmıştır" dedi.

DİĞER TEKNİK 'OLTALAMA'

Kırık diğer dolandırıcılık yöntemlerini şu şekilde açıkladı: "URL'nin neye bağlandığını görün ve garip yazım hataları olup olmadığına bakın. Yine reklamı yapılan bazı alışveriş siteleri oltalama (phishing) taktiğiyle birlikte kimlik avı hırsızlığı yapmakta, şifreleriniz, kredi ve banka kartı bilgilerinizi çalabilmektedir. E-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz için bir sayfaya yönlendirilebilmekte ve ardından bilgisayar korsanı tarafından hesabınız ele geçirilebilmektedir. Bazı dolandırıcılar hesabınızı iade etmeniz karşılığında size şantaj yapmakla tehdit edebilmektedir. Alışveriş sitesinden istediğiniz ürünün gelmemesi ya da bambaşka bir ürünün de gelebilmesi söz konusudur. Bu tip alışveriş siteleri sanal ortamı dolandırdıktan sonra sırra kadem basmakta ve kapanmaktadır. Ayrıca piyasanın çok alt değerinde ürün sattığından dolayı insanlar yoğun ilgi göstermekte, çoğu zaman ürün kullanıcıya gelmeyebilmektedir. Bu durum kötü niyetli kullanımın en açık göstergesidir."

YORUM VE ŞİKAYETLER ÖNEMLİ

'Elbette her sosyal medya fenomeni kötü amaçla link paylaşımı yapmayabilir. Ancak sanal dünyada kullanıcıların son derece dikkatli olması, internet üzerinden alışveriş yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı temel hususlar bulunmaktadır. Doğrudan tanıdığınız ve güvendiğiniz sitelerden çevrimiçi alışveriş yapmak en iyisidir' diyen Kırık dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:
- Alışveriş yapmadan önce kullanıcı yorumları ve şikâyet sitelerin gözden geçirin. Bu sizin ürün ve site hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

- Çok düşük fiyatlar veya göz kamaştırıcı ücretsiz ürünler sunan alışveriş sitelerine kimlik bilgilerinizi girmeyin.

- Güçlü bir parola, siber hırsızları özel bilgilerinizi sakladığınız hesaplardan uzak tutan güvenli bir kilit gibidir. Şifreleriniz sekiz haneden uzun, büyük, küçük harf, sayı ve özel işaret içerirse daha güvende olursunuz. SSL (güvenli yuva katmanı) şifrelemesi kullandıklarını doğrulamak için bir sitenin tarayıcı çubuğunda bir kilit simgesi arayın.

- URL ayrıca "http" yerine "https" ile başlamalıdır. Güvenli web siteleri, parolalar veya finansal bilgiler gibi paylaştığınız verileri maskeleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Yalnızca güvenli sitelerde alışveriş yapmak, alışveriş yaparken özel bilgilerinizin tehlikeye girmesi riskini azaltır.