Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 95. yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “15 Mart, Atatürk'ün Anadolu’daki özgürlük ateşini yaktığı tarihtir” dedi.
Başkan Sözütek, 15 Mart Cuma günü yapılacak kutlamalar nedeniyle, Adana’da hizmet veren toplu taşımacılar, esnaf ve sanatkârlar ile vatandaşları ev, işyeri ve araçlarına bayrak asmaya çağırdı.

“ATA’MIZA, KURTULUŞUN İLHAMINI VERDİĞİMİZ İÇİN GURURLUYUZ”

Mustafa Kemal Atatürk'ün ikisi Kurtuluş Savaşı'ndan önce olmak üzere Adana'yı 9 kez ziyaret ettiğine işaret eden Başkan Sözütek, bunun Ulu Önder'in bölgemize verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini söyledi. Atatürk'ün 1918'de yaptığı ilk ziyaretin tarih açısından daha ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Sözütek şunları kaydetti:
"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Yıldırım Orduları Komutanlığı'nı Adana'da Alman Liman Fon Sanders'tan teslim aldığı ilk ziyarette Adana eşrafıyla önemli görüşmeler yapar. Bu görüşmeler sonucunda da halkın bir Kurtuluş Savaşı yapma isteğinde olduğunu anlar. O nedenledir ki; savaştan sonra 15 Mart 1923'teki Adana ziyaretinde ‘Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur' şeklindeki ünlü sözünü söylemiştir. Bu da Kurtuluş Savaşının ilk ateşinin Adana'da yakıldığının en güzel ve gerçek ifadesidir. Adana'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaretten sonra İstanbul'a giden Mustafa Kemal Atatürk, boğazları kontrolleri altına alan işgal kuvvetlerinin gemilerini görünce yine'Geldikleri gibi giderler' sözünü büyük bir inançla tarihe not eder. Adanalılar olarak, Ulu Önder Atatürk'e bir ulusu esaretten kurtaracak destansı bir Kurtuluş Savaşı'nın ilhamını verdiğimiz için gurur duymalıyız. Türk milleti olarak da, Atatürk gibi bir lidere ve kurtarıcıya sahip olmaktan ne kadar kıvanç duysak azdır. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder'in Adana'ya gelişinin 95. yıldönümü hepimize kutlu olsun”