Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, piyasalardaki döviz dalgalanmaları sonucu ülkemizde mazota 24 saatte peş peşe yapılan 17 ve 13 kuruşluk zamların esnafların da belini büktüğünü bildirdi.
1 Ocak 2018'den bugüne kadar yapılan motorin zamlarının 43 kuruşa ulaştığını ve bu zamların ekonomiyi, dolayısıyla küçük esnaf ve sanatkarları da ziyadesiyle olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Başkan Nihat Sözütek, "Petrol fiyatlarına sürekli zam yapma alışkanlığından artık vazgeçilmeli. Zam hiçbir zaman çözüm değildir. Benzin ve motorine yapılan her zam ekonominin dengelerini bozar ve ekonomiye olumsuz etkiler. Özellikle de ayakta durmakta zorlanan küçük esnaf ve sanatkarların mağduriyetini artırır, tamamen bitirir"dedi.


Türkiye'nin petrol ihracatçısı bir ülke olmadığını, uluslar arası petrol fiyatlarını kontrol imkanı olmadığını da ifade eden Sözütek şunları söyledi:
"Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle sürekli artan dolar kuru tüm dünyada değer kazanıyor. Ancak dolar kuru artışı durdu, düşüşe de geçti. Ama ne hikmetse bizim ülkemizde motorinde fiyatlar bir günde önce 17, sonra 13 kuruş arttı. Bu artışlar enflasyonu da olumsuz şekilde tetikleyecektir. Çünkü petrole bağlı olarak en büyük artış başta ulaştırma - taşımacılık sektörü olmak üzere A'dan Z'ye her şeyi olumsuz etkilemektedir. Artışların böyle devam etmesi halinde enflasyonun önü alınamaz"
Sözütek, akaryakıt üzerindeki vergilerin indirilmesinin şart olduğunu da belirtirken, " Vergi indirimi ile ekonomi mutlaka kontrol altına alınmalı. Aksi halde fiyat artışlarının ekonomiye etkisi, vergi indirimiyle doğacak vergi kaybından daha büyük olacaktır"diye konuştu.