BUĞDAY TABAN FİYATI EN AZ 7 BİN LİRA OLMALI

Orhan Sümer, “Toprak Mahsulleri Ofisi son bir sene içerisinde ortalama 2 ayda bir buğday ve arpa ithalatı gerçekleştirdi. Ülkemizdeki verimli toprakların ekilememesinin, çiftçinin tarlasına küsmesinin, ithalat tarımının ülkede egemen hâle gelmesinin tek sorumlusu buğdayın doğduğu topraklarda yerli değil, ithal buğday satın alan AKP iktidarına elbette çiftçilerimiz ilk seçimde hesap soracaktır. Anadolu çiftçisi ürününü hasad etmeden, ithalata yönelen tarım yönetiminde mutlaka art niyet vardır” dedi

SÖZDE YERLİ MİLLİ - TARIMDA İTHAL

Orhan Sümer, “Açıkladığı Fiyat, Piyasanın Gerisinde Kalınca İçerden Arpa Ve Buğday Alamayan Toprak Mahsulleri Ofisi Özellikle 10 Gün Sonra Adana’da Buğday Hasadının Başlayacak Olmasına Rağmen 17 Mayıs’ta Gerçekleşecek İthal Buğday İhalesi Açıyor. Sözde yerli ve milli olduğunu iddia eden iktidar tarım ürünlerinde sürekli olarak ithalatı tercih ediyor. Bu da çiftçinin toprağına küsmesine neden oluyor. Borç sarmalından bir türlü kurtulamamasına neden oluyor” Dedi.

ANADOLU TOPRAKLARI BUĞDAYA KÜSTÜ

Orhan Sümer, “AKP İktidarının tarım politikaları ne yazık ki tüm tarım sektörünü toprağına küstürmüş durumda. Sürekli olarak ithal tarım politikalarının uygulanması, çiftçinin girdi maliyetlerinde destek verilmemesi tarımı bitirme noktasına getirdi. Artık kuşaklardır çiftçilik ile uğraşan büyük aileler arazilerini satıp başka sektörlere ya da sadece borçlarını ödeyip işi bırakmaya yöneliyorlar. AKP İktidarı uğraşa uğraşa Anadolu’nun kadim topraklarını buğdaya küstürmeyi başardı. “Dedi.