Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan 3 sanık, 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya eski öğretmen tutuklu sanıklar Sadi Çolak ve Emrah Canyak ile avukatları katıldı. Tutuksuz sanık eski polis Halil Kösece ise duruşmaya gelmedi.
Çolak savunmasında, FETÖ/PDY ile bir ilgisinin olmadığını iddia ederek beraatini talep etti.
Sanık Canyak da hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.
Cumhuriyet savcısı ise sanıkların cezalandırılması ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaasını sundu.
Mahkeme heyeti, sanıklar Halil Kösece, Sadi Çolak ve Emrah Canyak'ı 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı.

Fetö Sanığı Çifte Hapis Cezası
Bu arada Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan eski hakime 6 yıl 10 ay 15 gün, meslekten ihraç edilen öğretmen eşine de 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık eski hakim Mustafa Uğur ve tutuksuz yargılanan eşi Songül Uğur ile avukatları katıldı.
Mustafa Uğur, savunmasında, FETÖ/PDY ile bir ilgisinin olmadığını öne sürerek beraatini istedi.
Sanık Songül Uğur da ByLock kullanıcısı olmadığını savunarak, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.
Cumhuriyet savcısı ise sanıkların cezalandırılması ve mevcut durumlarının devamına karar verilmesi yönünde mütalaasını sundu.
Mahkeme heyeti, sanık Mustafa Uğur'u 6 yıl 10 ay 15 gün, eşini de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sosyal Medyadan Terör Propagandasına Hapis İstemi
Öte yandan Adana'da, sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK-KCK-YPG-YPJ'nin propagandasını yaptığı iddia edilen şüpheli hakkında 5 yıl hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı.
Sosyal Medyadan Terör Propagandasına Hapis İstemi, System.String[] Adana'da, sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK-KCK-YPG-YPJ'nin propagandasını yaptığı iddia edilen şüpheli hakkında 5 yıl hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı.
Adana'da sosyal medya üzerinden PKK-KCK-YPG-YPJ'nin silahlı terör örgütünü destekleyen ve örgüt propagandası içeren paylaşımlar yaptığı tespit edilen tutuksuz sanık C.H. hakkındaki soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet savcısının, şüpheli C.H. ile ilgili "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan inceleme sonucunda kabul edildi.
İddianamenin değerlendirme bölümünde ise "Şüpheli C.H'nin facebook hesabından 2015 yılında suça konu paylaşımları yapmak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bölünmez bütünlüğünü hedef alan ve bu doğrultuda silahlı eylemler gerçekleştiren silahlı terör örgütlerinin cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru göstererek bu yöntemlere başvurmayı teşvik edici zincirleme şekilde basın ve yayın yolu ile propagandasını yapmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği nazara alınarak cezalandırılması kamu adına talep ve iddia olunur." ifadelerine yer verildi.
Şüpheli C.H, önümüzdeki günlerde 5 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle hakim karşısına çıkacak.