Türk Silahlı Kuvvetleri artık iyice köşeye sıkışan ve çaresiz kalan Pkk'yı bitirmek adına art arda operasyonlarını sürdürüyor. İçeride saldırı gücü kalmayan örgütün Irak ayağını da temizlemek isteyen TSK'nın gerçekleştirdiği son operasyonda, örgütün sözde kurucusu Ali Haydar Kaytan öldürüldü. Ancak örgütten hızla devam eden kopmaları engellemek isteyen örgüt yönetimi bu durumu gizledi ve Haydar'ın cesedini gömen PKK'lıları infaz etti.

SON DAKİKA: PKK elebaşlarından Kaytan'ı gömenler infaz edildi! - Haberler |  Gündem Haberleri

AA'nın güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın "kendisinden sonra örgütte sözü geçecek kişi" olarak tanımladığı Kaytan'ın etkisiz hale getirilmesi için terörle mücadeledeki en uzun soluklu operasyonlardan biri gerçekleştirildi.

Teröristbaşı Öcalan'ın yerine geçmeyi hayal eden Ali Haydar Kaytan, TSK'nın operasyonunda öldürüldü

Operasyon korkusuyla sürekli yer değiştiren sözde KCK Yürütme Konseyi Üyesi Kaytan'la ilgili MİT tarafından çok yönlü bir istihbarat çalışması yapıldı. Bu kapsamda insansız hava araçları da kullanılırken ayrıca sahadan da farklı istihbarat bilgileri toplandı. Uzun süreli bir çalışmanın sonucunda MİT ve TSK, Irak'ın kuzeyinde ortak bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonun ardından MİT'in sahada sürdürdüğü istihbarat çalışmalarıyla, etkisiz hale getirilen teröristler arasında Ali Haydar Kaytan'ın da yer aldığı kesin olarak tespit edildi.

Teröristbaşı Öcalan'ın yerine geçmeyi hayal eden Ali Haydar Kaytan, TSK'nın operasyonunda öldürüldü

Kaytan'ın etkisiz hale getirildiği operasyon sonrasında yaşananlar da ortaya çıktı. Terör örgütü elebaşlarından Ali Haydar Kaytan'ın ölümü, PKK'dan kopmaların önüne geçmek ve teröristlerin moralini yüksek tutmak amacıyla gizlendi. Terörist Kaytan'ın cesedi sadece üst düzey kadro tarafından bilinen bir yere gömüldü ve defin işlemini yapan PKK'lılar infaz edildi. Kaytan'ın terör örgütü PKK adına canlı bomba eylemi yapacak teröristleri seçtiği, 2016 yılında Ankara'daki Merasim Sokak ve Güvenpark saldırılarının talimatını verdiği belirlendi.

Teröristbaşı Öcalan'ın yerine geçmeyi hayal eden Ali Haydar Kaytan, TSK'nın operasyonunda öldürüldü