Her gün milyonlarca kişinin izlediği televizyon dizileri ve programları bir yandan kadına şiddeti körüklerken diğer yandan ise toplumsal yapımızı dezenformasyona uğratıyor. Çukur, Sıfır 1, Avlu, Zalim İstanbul gibi diziler şiddeti olağanlaştırırken, sinema filmlerinde eşcinsel sapkınlık meşrulaştırılıyor. TV’lerde yayınlanan gündüz kuşağı programları aile mefhumunu ortadan kaldırırken, münferit olayların iğrenç sırlarının aleni bir şekilde ortalığa saçıldığı formatlarda ise rezillik meşrulaştırılıyor. Konu ile ilgili Akit’e konuşan psikologlar ve uzmanlar TV dizilerinin şiddeti körüklediğine dikkat çekiyor.

TV kanalları şiddeti körüklüyor

Şiddet olgusu öne çıkartılıyor

Araştırmacı yazar Ercan Çifci, medyanın şuursuz yayınlarının toplumun zihnini bulandırdığına dikkat çekerek, “TV’lerde sürekli önce çıkarılan şiddet olgusu, kışkırtılan kadınlık duygusu, aldatma ve eşcinsel yönelimleri normalleştirici film gösterimleri bu cinayetlerde önemli pay sahibi” dedi. Kadın cinayetlerindeki artışta da medyanın rolüne dikkat çeken Çifci, “Hele hele kadın cinayetlerindeki artış toplumun sinir uçlarına dokunan profesyonel bir çalışmanın neticesidir. TV’lerin sabah yayınları neredeyse her gün onlarca kadın cinayetini sürekli gündeme taşıyor ve zihinlere alternatifler sunacak şekilde şiddeti besliyor” ifadelerini kullandı.

TV kanalları şiddeti körüklüyor ile ilgili görsel sonucu

TV formatları yeni katiller üretiyor

Gündüz kuşağı programlarının tehlikesine dikkat çeken Çifci, “Birtakım kişilerin klişe laflarla her kadın cinayetinde Müslümanları suçlaması acizlikten başka bir şey değil. Kadın cinayetlerinde birinci fail Batıcılıktır, liberal yaşam tarzıdır. İslam düşmanlığından başka bir şey bilmeyen feminist dernekler, kapitalist para babaları, reyting uğruna canavarlaşan film ve sinema endüstrisidir” dedi.

Tavizsiz olunmalı

Psikoterapist ve Aile Danışmanı Adnan Kalkan, medyanın insan karakterinin şekillenmesinde önemli bir rolü olduğuna değinerek, “TV programları birçok kötülüğü tetikliyor. Bu tarz medya unsurları olduğu sürece şiddet ve her türlü iğrenç olay kaçınılmazdır. RTÜK gerekirse çok sert bir yasa çıkartmalı ve bu tarz programları engellemelidir” dedi.