VALİ DEMİRTAŞ; “ATATÜRK ÖNDER OLDU”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Vali Demirtaş, istiklal mücadelesine önderlik ederek elde ettiği zaferler doğrultusunda milleti ortak bir ideal etrafında birleştirip kurduğu Cumhuriyet ile örnek bir lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde rahmet ve minnetle andığını ifade etti.
Dünya tarihinde büyük etkisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, milletine sonsuz güven ve inanç duymuş, duyduğu bu inançla milletin makus talihini değiştirerek özgürlük ve bağımsızlığın mimarı olduğunu söyleyen Demirtaş, mesajının devamında şunları kaydetti:
"Aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kadın, erkek, genç, ihtiyar demeksizin vatanımızı korumak için büyük bir mücadele vermiş kanıyla ve canıyla işgalci devletlere karşı vatanımızı savunmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş mücadelesinde vatanımızı kahramanca savunan istiklal ve istikbali için geleceğine ve iradesine sahip çıkan Türk milletinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de vatanına sahip çıkacağına olan inancını 'Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.' sözüyle belirtmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en güzel eseri olan Cumhuriyeti 96 yıldır muhafaza ve müdafaa ederek ilerletmek amacıyla var gücüyle, birlik ve beraberlik içinde çalışan milletimiz; ülkesini ve milletini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak amacıyla gösterdiği çabayla Atatürk'ün milletimize olan inancının doğruluğunu kanıtlamıştır. Bizler de Cumhuriyetimizi bir adım ileriye taşımak hedefiyle daima; eğitim, ekonomi, sağlık, ticaret, sanayi gibi birçok alanda yapılan çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz. Devletimiz ve ülkemizin geleceğini daha da aydınlık yarınlara taşımak amacıyla mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle, ebediyete irtihalinin 81. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımızı korumak uğruna canını fedakarca ortaya koyarak şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum."

KARALAR; “ÇAĞDAŞ BİR ÜLKENİN TEMELLERİNİ ATMIŞTIR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Kasım nedeniyle mesaj yayınladı.
Karalar'ın mesajı şöyle;
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, çöken bir imparatorluğun küllerinden çağdaş bir ülke yaratarak, milletimizi, başka ülkelerin boyunduruğu altında yaşamaktan kurtarmış, bağımsız, çağdaş bir ülkenin temellerini atmıştır.
Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı’nın ardından toprakları işgal edilmiş, yaşama şansı bırakılmamış bir milleti, akla gelebilecek her türlü yoksunluğa rağmen yeniden bir araya getirerek, Kurtuluş Mücadelesini organize eden ve başarıyla sonuçlandıran Mustafa Kemal Atatürk, cephedeki zaferi Cumhuriyetle taçlandırarak, tarihe Türk Milleti’nin başarısı olarak geçen destanı altın harflerle yazmıştır.
İlke ve inkılaplarıyla ulusunun önünü açan, tebaa olmaktan kurtaran ve yol gösteren Mustafa Kemal Atatürk, milletinin aydınlık bir geleceğe yürümesi, refaha ulaşması için yol haritasını da çizmiştir.
Anadolu’nun dört bir yanında, işgalci devletlerin bayrakları dalgalanırken, aynı devletlere diz çöktürerek Türk bayrağını Misak-i Milli sınırları içindeki her karış toprağımızda dalgalandıran Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin kalbinde, benliğinde ve ruhunda sonsuza kadar yaşayacaktır.
Sonsuzluğa gidişinin 81. Yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun öğretilerini, ilke ve inkılaplarını unutmayacağımızı bir kez daha bütün dünyaya haykırıyoruz.
Çocuklarımıza, gençlerimize ve gelecek nesillere Mustafa Kemal Atatürk’ün ne denli büyük bir insan olduğunu, ülkemizi hangi yokluklarla kurduğunu, eşi benzeri bulunmayan liderliğini çok iyi anlatmalıyız.
Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretilerine uyulması ve gösterdiği hedefe yürümekten asla vazgeçilmemesiyle mümkün olacaktır.
Bizlere özgür, çağdaş bir ülke bırakan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile şehit ve gazilerimizi; rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

SÜMER; “ÇOCUKLARIMIZA DEVREDECEĞİMİZ EN BÜYÜK MİRASIMIZ”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 10 Kasım mesajında egemenliği kişilerden, ailelerden ve zümrelerden alarak doğrudan milletin kendisine veren Atatürk’ün ilkelerinin, sadece sahip çıkmamız gereken değerler değil aynı zamanda çocuklarımıza devretmek zorunda kaldığımız bir miras olduğunu belirtti.
Sümer, yayınladığı mesajında “Milli mücadelenin önderi, büyük devrimci, özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü” ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde şükranla ve özlemle andığını belirtti.
Atatürk’ün sadece milletimiz için değil dünyadaki tüm mazlum uluslar için de taşıdığı önemi kavramanın sadece onun yaşamını öğrenmemizle mümkün olmayacağını belirten Sümer, “O’nun devrimlerini ve kurduğu Cumhuriyet’in temel ilkelerini kavramamız ve özümsememiz gerekir” dedi.
Sümer, emperyalist güçlerinin kuşattığı bir ülkede bağımsızlık ve milli egemenlik için yola çıkan Atatürk’ün tek güvencesinin Türk milleti olduğunu vurgulayarak mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Paylaşım savaşlarının ortasında dünyanın ezilen ulusları için ilham olan bir Cumhuriyet kuran Atatürk bu bakımdan dünya tarihinin de en özel yerlerinde durmaktadır.
Bugün, dünyada ve bölgemizde yaşanan sorunlar Büyük Atatürk’ün önemini bir kez daha bizlere hatırlatmaktadır. Bu yaşanılan sorunları ancak ve ancak O’nun kurduğu Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı olarak aşabiliriz.
Egemenliği kişilerden, ailelerden ve zümrelerden alarak doğrudan milletin kendisine veren Atatürk’ün ilkeleri, sadece sahip çıkmamız gereken değerler değil aynı zamanda çocuklarımıza devretmek zorunda kaldığımız en büyük mirasımızdır.
Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımız için şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.Sonsuza dek Atatürk…”

BARUT; "ÖZLEM, MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUZ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, ülkemizin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81'inci yıldönümünde bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle andıklarını söyledi. Atatürk ilke ve devrimlerinin sonsuza dek yaşayacağının altını çizen Barut, "Sonsuza dek yüreklerimizde taşıyacağımız Atatürk sevgisini de, onun ilke ve ölümsüz eserlerini de kimse yok edemeyecek" dedi.
Ulu Önder Atatürk ile yaşlı genç, kadın erkek tüm kahraman silah arkadaşlarının görkemli bir kurtuluş mücadelesinin sonunda tam bağımsız bir Türkiye yarattığını anımsatan Ayhan Barut, şunları belirtti:
"Hayatını 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne adayan Atatürk, Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak için hepimize emanet etmiştir. Büyük bir hızla ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri alması için çaba gösteren Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileriyiz. O'nun kıymetli emanetlerini sonsuza dek yaşatmanın sözünü bir kez daha yineliyoruz. Aramızdan ayrılışının 81'nci yılında olsak da arada geçen 81 yıla rağmen Atatürk sevgimiz her geçen artarak sürmüştür, sürecektir. Yurdumuzu parçalamaya niyetli emperyalist işgali ortadan kaldırıp tam bağımsız bir Türkiye armağan eden Atatürk'ten aldığımız güçle ve O'nun yolumuzu aydınlatan ışığıyla yürümeye devam edeceğiz. Başta Atatürk olmak üzere, yiğit silah arkadaşlarını, sonsuzluğa uğurladığımız aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet, sevgi ve şükranla anıyoruz."

BULUT; “CUMHURİYETİ EBEDİYETE KADAR YAŞATMA KARARLIYIZ”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un 10 Kasım Mesajı:
“Cumhuriyetimizin kurucusu çağdaş, demokratik Türkiye’nin temellerini atan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yine bir 10 Kasım günü hasretle, özlemle, minnetle anıyoruz.
10 Kasım “yas tutmak, ümitsizlik içinde yas tazelemek, sadece anmak” günü değildir.
Eşsiz bir devlet adamı ve lider olanAtatürk’ü kaybetmenin hüznünü yaşarken, inancımızı bir kez daha tazeleme, O’nu fikirleriyle, idealleriyle anma, kurduğu Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşatma kararlılığını gösterme günüdür.
Ulu Önder’i anlamak, en büyük iki eserimden biri dediği Cumhuriyete, değerlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa sahip çıkmaktır.
O’nu anlamak, çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla ilerlerken, fikirlerini ve düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmaktır.
Cumhuriyete ve değerlerine sistematik olarak saldırıların arttığı günümüzde Atatürk’ün adını silmeye çalışanların gücü, ulusumuzun kalbinden silmeye yetmeyecektir.
Bıraktığı eserler ile ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, devrimleri ve fikirleri ile yaktığı meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Ulu Önder’in izinde, O’nun mirasını devralan bizler, bu aydınlık yolda hiç yılmadan ve büyük bir kararlılıkla, karanlıkları yırtıp atacak bir iradeye sahibiz.
Bir çift mavi gözün ışığında, en büyük eseri olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağız.
Demokrasiye, tam bağımsızlığa, ilke ve devrimlerine olan sarsılmaz inancımızla, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Ulu Önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81. yılında sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.”

ŞEVKİN; "ATATÜRK, BİR DEHADIR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ‘Cumhuriyet’in ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 81. yıldönümünde rahmet, sevgi, saygı ve minnetle andı.
Mustafa Kemal’in emperyal işbirlikçilere karşı dünyaya örnek bir mücadeleyle Türkiye Cumhuriyeti’ni küllerinden doğurduğunu ve çağdaş fikirleriyle geleceğe ışık tuttuğunu vurgulayan Dr. Şevkin, “Anadolu’ya, köylüye, üreticiye, öğretmene, öğrenciye, sporcuya, iş insanlarına, toplumun tüm kesimlerine tam anlamıyla umut aşılayan, karamsarlığa yer vermeyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmekle birlikte fikirleri ışığında birleşmeli, gelecek nesillerimize ‘Ata’mızı doğru aktarmalıyız” dedi.
Dr. Şevkin, Atatürk’ün, vatan toprakları üzerinde emelleri olanları saf dışı bırakmak, kurtuluş ve kuruluşu hayata geçirmek için Türk milletini ülke genelinde topyekün örgütlemesinin yanı sıra ülkeler arası ilişkilerde, ekonomik atılımlarda, çağdaşlığa ışık tutan devrimlerinde tam anlamıyla bir deha olduğunu gösterdiğini vurguladı.
“Benim iki büyük eserim var. Biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyen Mustafa Kemal’in kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte CHP’ye her zamankinden daha çok sahip çıkacaklarını, Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” şiarıyla hareket edip tüm dünyada barışı, kardeşliği esas alacaklarını ifade eden Dr. Şevkin, Türkiye’nin, sanata, ekonomiye, kalkınmaya, uygarlığa, eğitime, bilim ve teknolojiye işaret eden Atatürk’ün fikirleri ışığında çağdaş uygarlık düzeyine erişebileceğine dikkat çekti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve dünya tarihinde eşsiz bir lider olduğunu söyleyen Dr. Şevkin, laik, demokrat ve milliyetçi bir ideolojisi olan Mustafa Kemal’i anmak kadar anlamanın da önemli olduğunu vurguladı. Atatürk’ün fikirleri, ilke ve devrimleri ışığında yürümenin Türkiye Cumhuriyeti’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında en önemli etken olacağını kaydeden Dr. Şevkin, “Bu hedefe ulaşmak üretmekle, ihracatla, istihdamla, toplumsal barışla, topyekün kalkınmayla mümkün olacaktır. İçinde bulunduğumuz ekonomik ve toplumsal buhrandan çıkmak bir ülkenin kurtuluş ve kuruluşuna imza atan Ata’mızın tecrübelerinden oluşan ve derin anlamlar içeren sözlerini, uygulamalarını hayata geçirmekle mümkün olacaktır” dedi. Dr. Müzeyyen Şevkin, ebediyete intikal edişinin 81. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kanlarıyla, canlarıyla bir vatan kuran tüm atalarımızı minnet ve saygıyla andı.

AKAY; “YOLUMUZ O’NUN GÖSTERDİĞİ ÇAĞDAŞLIK YOLUDUR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81'inci yıldönümünde, Cumhuriyeti yıkmaya ve ulusun bağımsızlığını elinden almaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.
Akay, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası nedeniyle yayınladığı mesajında, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 81. yılında bir kez daha saygı, sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.
Büyük Önder Atatürk'ün, Türk milletinin tarihinde sadece bir döneme adını yazdırmadığını belirten Akay, şunları kaydetti:
"Atamızın aramızdan ayrılışının 81. yılında, O'nun bize gösterdiği yolda hiç durmadan yürüyeceğimize olan andımızı bir kez daha yineliyoruz. Atatürk'e ve bu ülkeye olan borcumuzu, çok çalışarak ödeyebileceğimizi bir kere daha belirtmek istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin yeniden ayağa kalkmasının ve sonsuza kadar sürecek bağımsızlığının ölümsüz ismi olmuştur.
Yolumuz, O'nun da gösterdiği gibi, çağdaş uygarlık yoludur. Kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 81. yılında birçok açıdan tehlike altındadır. Bizlerin en büyük görevi, çağdaş ve laik cumhuriyete sahip çıkmak, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü savunmak, O'nun ilkeleri ışığında çağdaşlaşma ve kalkınma hamlesini sürdürmektir. Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anıyor, özlemle arıyoruz. Atatürk ile birlikte silah arkadaşlarını ve bu ülke için canlarını veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi de şükranla anıyorum."

ÇETİN; “BÜYÜK ÖNDERİ ÖZLEMLE ANIYORUM”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Savaş meydanlarında büyük zaferler kazanmış, kurduğu cumhuriyetle egemenliği millete ait olduğunu vurgulamış, yaptığı birbirinden önemli devrimlerle Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmış büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün daha büyük özlem ve minnetle anıyorum” dedi.
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Atatürk; askeri başarıları, ardından da siyasi dehası ve liderlik başarıyla bir milletin kaderini değiştirmiş eşsiz bir liderdir. O’nun yaktığı özgürlük ateşi daima yolumuzu aydınlatacak, gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda sonsuza dek yürümeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Soner Çetin, 10 Kasım’ın bir matem günü olmadığını söyleyerek, Büyük Önder’in “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır” sözünü anımsattı. Başkan Soner Çetin şöyle devam etti:
“Bizlere düşen Büyük Önder’i anlamak ve yolun gösterdiği yolda ilerleyebilmektir. Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk ilkelerine çıkmak ve büyük görevimizdir. Büyük Önder’in işaret ettiği hedeften asla sapmadan dünya milletleri arasındaki saygın yerimizi korumamız gerekmektedir. Bu duygularla Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzuru önünde saygıyla eğiliyor, aramızdan ayrılışının 81’inci yılında O’nu özlemle ve şükranla anıyorum.”

KOCAİSPİR: ''ATAMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ''
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Ataya olan saygı ve sevginin Türk Milletinin kalbinden hiçbir zaman silinemeyeceğini belirterek '' Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eserim dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatmak ve yüceltmek hepimizin ortak görevi olmalıdır'' şeklinde konuştu.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adının tarihe altın harflerle yazıldığını belirten Başkan Kocaispir'' Atatürk en zor zamanda aziz milletine umut ışığı olmuş, bağımsızlık meşalesini ateşleyerek esaret altına alınmak istenen milletimize hür ve bağımsız yaşama inancı kazandırmıştır. Türkiye Cumhuriyetini Parlak zaferler üzerine inşa ederek milletimize büyük hedefler göstermiştir. Yılmadan, inanç ve kararlılıkla milletçe kenetlenerek mücadelemize devam edeceğiz.
Milletimizin ışık kaynağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, aydınlık Türkiye’nin sembolü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyoruz.'' dedi.

ULUDAĞ: 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANLAMA GÜNÜDÜR
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yılı münasebetiyle bir anma mesajı yayınladı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde, bir kez daha sevgiyle, saygıyla ve rahmetle andığını ifade eden Başkan Uludağ, “Elbette, 10 Kasım bir yas günü değil, bir hatırlama, bilinç tazeleme günüdür. “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır” diyen Gazi Mustafa Kemal’i hatırlama, fikirlerini ve eserlerini algılama ve anlama günüdür” dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin özetinin, bugün 96 yaşında olan Cumhuriyet olduğunun altını önemle çizen Başkan Uludağ, “O’nun önderliğinde ve Aziz Milletimizin mücadelesinin eseri olan Cumhuriyete hizmet etmek; büyüyen ve güçlenen Türkiye’yi daha iyi hedeflere taşımak için çalışıyoruz. İşte bugün, 10 Kasım vesilesiyle, hem Atatürk’ün aziz hatırasını, fikirlerini ve bağımsızlık aşkını bir kere daha hafızalarımızda canlandıracak hem de Cumhuriyetimizi muhafaza ve müdafaa kararlılığımızı yüreklerimizde tazeleyeceğiz” diyerek, mesajında şunlara değindi:
“Atatürk, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesindeki tüm gücünü, Türk ulusuna olan inancından ve güveninden almıştır. Bizler de bugün üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle Atatürk’ün ilke ve inkılapları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarihin her evresinde kendisini parçalamaya, yok etmeye çalışanlar karşısında, ihanetlere, isyanlara ve her türlü kirli oyuna rağmen birlik olmayı başarmış bir milletin mensupları olduğumuz ve bugün de hiç bir güce boyun eğmeyeceğimiz çok iyi bilinmelidir.
Bu duygularla, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun şahsında, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

AYDAR; “CUMHURİYET SONSUZLUĞA KADAR YAŞAYACAKTIR”
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yılı dolayısıyla bir anma mesajı yayınladı.
Başkan Kadir Aydar 10 Kasım Atatürk’ü anma günü mesajında; “ Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yılında onu kaybetmenin hüznünü, aynı zamanda da dünyanın gıpta ettiği bir lidere sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyet’in banisi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyoruz.
Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır.
"Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' diyen Atatürk’ün fikir ve ideallerinin ışığında onurlu bir gelecek, huzurlu bir toplum ve kimsesizlerin kimsesi olan bir cumhuriyet hedefimizi gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacak, çağdaş dünyada hak ettiği yere yükselecektir.
Bu inançla, büyük Atatürk’ü saygıyla selamlıyor, O’nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

FİLİK: "AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ"
Yumurtalık belediye başkanı Türkeş Filik; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81'inci yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda;
"Kulağına okunan ezanla başlayan hayatının, sala ile son bulduğu insan, tarih sahnesinde bıraktığı eserler kadar yer kaplar. Normal bir insanın nokta kadar hükmü yokken tarihte bazı insanlar sayfalarca yer bulur. İşte o seçilmiş şahsiyetlerden biri de ulu önderimiz, cumhuriyetimizin kurucusu ve yüce Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Aramızdan ayrılışının 81'inci yılında hala ilkeleri yüce milletimizin geleceğine ışık tutmakta ve geleceğin güçlü Türkiye'sinin temellerini oluşturmaktadır. Ulu önderin "Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir" sözünde ifade ettiği gibi o'nu her 10 Kasım'da anmaktan ziyade hayatımızın her anında ve alanında anlamız, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır.
Milletimiz, 7 yaşında haykırarak "EY BÜYÜK ATATÜRK! AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME AND İÇERİM" sözlerinde ifade ettiği Andımıza sadık kalarak aziz vatanımızın mimarı yüce Atatürk'ü, geçen zamana inat artan bir özlemle anacak, bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile laik ve demokratik devlet düzenine canı pahasına sahip çıkacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mimarı ATA'mızı saygı ve rahmetle anıyorum."
Dedi.

TOPUZ; “ATATÜRK’ÜN DEVRİM, İLKE VE İNKILAPLARINI YAŞATMA GÜNÜ”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 10 Kasım dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Atatürk'ün vefatının 81. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda "10 Kasım Atatürk’ün ölüm günü değil, devrimleri ile ilke ve inkılapları ile yaşatma günüdür." dedi.
Başkan Topuz “ Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81. Yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. Bir ulusun geleceğine kendini adamış, attığı adımlar ile tüm dünya ülkelerinin takdirini kazanmış, vatanını muasır medeniyetler seviyesine taşımak üzere hedefler belirlemiş ve ilim, irfan içerisinde yetişecek yeni nesillere ışık tutmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden 81 yıl geçmesine rağmen çizdiği hedefler doğrultusunda ilerliyor geçmişten geleceğe uzanan bu yolda bizlere ışık olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet, rahmet ve özlem ile anıyorum”. Dedi.

ÇELEBİ; "EŞSİZ ÖNGÖRÜLERE SAHİPTİ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81.yılında büyük bir özlem, şükran ve saygıyla anarken, bugün ihtiyacımız olan tek şey, Atatürk’ün ülkemiz ve halkımız için yaptıklarını anlamak, O’nun izinde, çağdaş, özgür, bağımsız, refah bir medeniyet hedefine ulaşmak için çok çalışmaktır” dedi.
Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 81.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Atatürk’ün sahip olduğu ileri görüşlülüğü, vatanına olan sevgisi, halkına olan inancı ve güveni ile eşsiz bir lider ve deha olduğunun altını çizdi.
Atatürk’ün siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeleri çok iyi değerlendirip, doğru öngörülerde bulunan bir lider olduğunu aktaran Çelebi, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele, dünya savaşı, iç ve dış politika, demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık, ekonomi, eğitim-öğretim gibi her alanda çağının çok ilerisinde eşsiz öngörülere sahip olduğunun altını çizdi.
Ulusun kendi azim ve kararlılığıyla bağımsızlığını ve özgürlüğünü elde edebileceğine dair inancının Atatürk’ün en büyük öngörüsü olduğunu vurgulayan Çelebi, “Atatürk çağının çok ilerisinde bir önderdi. Kurtuluş Mücadelesinde de Cumhuriyetin kuruluş döneminde de, bugün de yarın da Atatürk bir dünya lideridir. Savaşın zorunlu olmadıkça bir cinayet olduğunu belirterek, dünya da yurtta da barışı savunacak kadar hümanist, padişahlık yetkilerini reddedip, saltanatı kaldırarak egemenliği halka verecek kadar demokrat, savaştan çıkan, açlık, sefaletle mücadele eden halkını ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkındıracak, kadın-erkek eşitliğini sağlayacak devrimleri gerçekleştirecek kadar cesur bir lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın bugün dahi takdir ettiği ölümsüz önderimizdir” şeklinde konuştu.
Kurtuluş mücadelesinde amaçlarını gerçekleştiremeyen emperyalist güçler ve onların yerli işbirlikçilerinin Atatürk’e, O’nun mirası olan Cumhuriyet değerlerine yönelik saldırıların her geçen gün şiddetlenerek arttığına işaret eden Çelebi, şunları kaydetti:
“Bu saldırılar Önderimiz Atatürk’e olan sevgimizi yüreklerimizden silemeyeceği gibi, O’na olan saygımızı, bağlılığımızı da asla ortadan kaldıramayacak. 91 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız Önderimiz Atatürk, bugün de yarın da yüreklerimizde ölümsüz bir şekilde yaşamaya devam edecek. O’nun ulusumuzun üzerinde güneş gibi parlayan fikirleri, ulusumuzun bağımsız, özgür yaşaması için gerçekleştirdiği devrimler ve mirası olan Cumhuriyetimiz karanlığa karşı verilen mücadelede yolumuzu aydınlamaya devam edecek. Bugün de sorumluluğumuz Ata’mızın gösterdiği aydınlık yolda asla yılmadan, laik, demokratik Cumhuriyeti sahip çıkmak ve sonsuza dek yaşatmaktır. İhtiyacımız olan tek şey, Atatürk’ün ülkemiz ve halkımız için yaptıklarını anlamak, O’nun izinde, çağdaş, özgür, bağımsız, refah bir medeniyet hedefine ulaşmak için çok çalışmaktır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, özlemle, şükranla, saygıyla ve rahmetle anıyoruz.”

AVC; "HER İNSANIMIZ ATATÜRK'E MÜTEŞEKKİRDİR"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı "Milletimiz, mazlum toplumlar ve vicdan sahibi her insanımız aziz Atatürk’e müteşekkirdir." dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. Yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, "Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin kutup yıldızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla yad ediyoruz. Aziz Atatürk büyük bir komutan, üstün meziyetleri olan bir devlet ve siyaset adamı olarak Türk milletinin kalbinde taht kurmuştur." ifadesini kullandı.
Avcı şöyle devam etti "Atatürk, bağrından çıktığı aziz ve asil milletine samimiyetle inanmış bir yürek, vatanına sevdalı fazilet timsali bir şahsiyettir. Atatürk, istiklal ve istikbal demektir. Atatürk umut olmuş milleti kavramış, ufuk olmuş geleceği kurgulamış, güç olmuş vatanı kurtarmış, ülkü olmuş Cumhuriyeti kurmuştur. O sadece Türk milletine değil, tüm mazlum milletlere de rehber olmuştur. Milletimiz, mazlum toplumlar ve vicdan sahibi her insanımız aziz Atatürk’e müteşekkirdir."
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı "Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, devletimizin kurucu kahramanlarını, kurtuluşumuzun mümtaz neferlerini rahmet, minnet, şükran hislerimle anıyorum. Ruhları şad olsun. Naçiz bedenlerin gelip geçici olduğu şu fani dünyada, Yüce Allah'ın izni ve yardımıyla Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ne Mutlu Türk’üm diyene!" dedi.

 

ESENDEMİR; "ÖZLEMLE ANIYOR VE ARIYORUZ"
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Cafer Esendemir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Esendemir mesajında şu görüşlere yer verdi=
“Türk Milleti’ne hizmet aşkıyla çarpan yüreğiyle, hayatının her anı ülke sevdasıyla dolu olan ATA’mızın ebediyete intikalinin 81.yıldönümünde, acımız ilk günkü tazeliğini koruyor. O’nu her geçen gün daha da artan özlemle anıyor ve arıyoruz…
Devrimleriyle ülkemizi çağdaş muasır medeniyetler seviyesine çıkarmayı hedefleyen Atatürk, 10 Kasım 1938’de hayatını kaybettiği son ana kadar ülkeye hizmet etmek için çabaladı.
Hastalığının ilerlediği ve yatağa düştüğü 17 Ekim 1938’e kadar, Hatay’ın anayurda katılması için çalışıyordu. Bu arzusu vefatının ardından 23 Temmuz 1939’da gerçek oldu.
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır” diyen Mustafa Kemal, en büyük eserini gençliğe emanet ederken, geleceğe olan inancını da dile getirmişti.
Hakkında binlerce kitap, makale ve yorum yazılmış olan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, “Dinimize bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum” diyerek, İslamiyetin en kamil din olduğunu da ifade ederken, saf, temiz ve sade bir din anlayışını istemiş, her türlü safsata, hurafe ve boş inançlara karşı çıkmış, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını sağlamıştır.
Dünyanın saydığı, asker, büyük devlet ve siyaset adamı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, 10 yılda gerçekleştirdiği kalkınma hamleleriyle, dünyanın ezilen uluslarına rehber olurken sadece savaş alanlarında değil kalkınma hamleleriyle ve devrimleriyle de dehasını kanıtlamıştır. İzmir İktisat Kongresi’nin ardından başlatılan sanayileşme adımları ve gerçekleştirilen yatırımlarla ülkemiz adeta yeniden inşa edilmiştir.
Hayatının büyük bölümü savaş alanlarında geçiren Atatürk, “Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür” diyerek, elde edilen zaferlerin kalıcı hale gelmesi için eğitimin önemine dikkat çekmiştir.
Bugün ülkemizin içinde bulunduğu koşullar, yanıbaşımızda devam eden iç karışıklıklar ve savaşlar, her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Büyük Önder’in “Yurtta sulh, cihanda sulh” özdeyişinden hareketle, Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde Cumhuriyetimizi daha ilerilere taşımak, her alanda büyük başarılara imza atarak çağdaş muasır devletler arasındaki yerimizi almak için daha çok çalışmalıyız.
Bu vesileyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81.yıldönümünde bir kez daha özlemle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz…”

KUTLUCA; “ATATÜRK BAĞIMSIZLIĞIN SEMBOLÜ”
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün; Türk Milletinin şanlı tarihinde yeni bir başlangıç kaydeden dünyaya örnek bir lider olduğunu ifade ederek, ‘’Bağımsızlığın sembolü olmuştur’’ dedi.
Yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk’ün ölümünün 81.yıl dönümünde şükranla ve rahmetle andıklarını belirten Başkan Kutluca, Atatürk’ün bize bıraktığı eserleri ve düşünce sistemini idrak etmeye ve yeni nesillere daha iyi anlatılmasının gerektiğini vurguladı. Kutluca, açıklamasında şunları kaydetti:
“Atatürk; Umutların tükendiği bir dönemde yeni bir uyanışın fitilini ateşleyen, azmi, kararlılığı, cesareti ve Aziz Milletimize olan sonsuz inancı ile kurtuluş destanını yazan, Türk Milletinin şanlı tarihinde yeni bir başlangıç kaydeden bir önderdir. Hem askeri hem de devlet adamlığı alanındaki üstün dehası sayesinde, ülkenin bağımsızlığını kazanmasını sağlamakla kalmamış, çağın ihtiyaçlarına göre şekillendirdiği modern bir devlet kurarak Dünya ile bütünleştirmiştir. Atatürk başta Türk Milleti olmak üzere tüm insanlık için kurtuluş, bağımsızlık, gelişme, ilerleme ve uygarca yaşamanın evrensel sembolü olmuştur.Atatürk’ün ileri görüşlülüğü, barışçı kimliği, dünya gerçeklerini iyi bilmesi ve insana verdiği önem onu dünyanın en saygın liderlerinden birisi yapmıştır. Daima daha ileriye, daha iyiye ve daha güzele ulaşmayı hedefleyen Atatürk; ulusça birlik, beraberlik, barış ve güven içinde uygarlık yolunda emin adımlarla ilerleyişimizde rehberimiz olmaya devam edecektir.”

SÖZÜTEK "ATATÜRK TARİHİN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK LİDERDİR"
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, dünyanın saygı duyduğu büyük devlet adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tarihin yetiştirdiği ender dehalardan birisi olduğunu söyledi. Başkan Sözütek, "Bağımsızlık mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 81. yılında rahmet, minnet, özlem ve saygıyla anıyorum" dedi.
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, Milli Mücadele kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 81. yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı.
Atatürk'ün, yapmış olduğu işler ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile sadece Türk milletinin değil bütün dünyanın kabul ettiği büyük bir lider olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Atatürk, üstün nitelikleri, barışçılığı, devrimci ve demokrat kişiliği, askeri ve siyasal zaferleri ve düşünceleri ile yaşadığı çağa ve Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceğine damgasını vurmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, engin öngörüsü, askeri dehası ve devlet adamlığı ile Türk ulusunun yanı sıra dünya ulusları tarafından da saygı ve takdir ile anılan büyük bir liderdir" dedi.
Ulu Önder Atatürk’ün düşünce ve eserlerinin her zaman Türk milletinin yolunu aydınlatacağına işaret eden Başkan Sözütek, "Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türk milletinin bağımsızlığının kılavuzu olmuş ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile dünya tarihine tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve O’nun vatan sevgisi, ileri görüşlülüğü ve azmi gelecek nesillere miras bıraktığı en kıymetli emanetlerden biridir. Bu nedenle 10 Kasım, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığını göstermemiz gereken bir gündür. Bu günde bizlere düşen en büyük görev, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine emanet ettiği Cumhuriyet mirasına sahip çıkmak ve Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak, O'nun ilke ve inkılaplarına sıkı sıkıya bağlı kalarak milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için yorulmaksızın gayret etmektir. Bizler; Ulu Önder’in kurduğu ve yine bizlere emanet ettiği ilkeleri, devrimleri ve Cumhuriyetimizi çağdaş medeniyetler zümresine ulaştırmak için kararlıyız. Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım, teşkilatım, tüm esnaf ve sanatkarlarımız adına ebediyete intikal edişinin 81. yılında daima büyük bir sevgi ve saygı ile yüreğimizde yaşattığımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

MUSTAFA AYDAR; “ATATÜRK SADECE BİZİM DEĞİL DÜNYA’NIN KAHRAMANIDIR”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Aydar mesajında şu ifadelere yer verdi; "Türk milletinin bağımsızlık savaşına önderlik ederek, diğer ülkelere de örnek olan Mustafa Kemal Atatürk, sadece bizim değil dünyanın da kahramanıdır. Dil, din, ırk ayrımı yapmadan toplumu bütün olarak gören ve Türk milletinin ileri medeniyetler seviyesine ulaşması için bir bir hayata geçiren Atamız, bize büyük bir emanet bırakmıştır. O’nun gösterdiği hedeflere ulaşmak için daha çok düşünmek, daha çok çalışmak, daha çok üretmek bizim en büyük sorumluluğumuz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi de bu anlayışla yetiştirmek ise görevimiz. Atatürk’ün çizdiği bağımsızlık ve kalkınma yolunda kararlılıkla yürümek en büyük hedefimiz. Güçlü bir ülke olacaksak, birey olma bilincini edinmiş, sorgulayan, demokrasi ve hukuktan yana olan, üreten, kendini yenileyen bir toplum olmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete uğurlayışımızın 81’inci yıldönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun.”

MİLLİ; "ULU ÖNDERİMİZ ATATÜRK’Ü ŞÜKRAN VE ÖZLEMLE ANIYORUZ"
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, 10 Kasım 1938'de yaşama gözlerini kapatan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, her zaman şükran ve minnet duygularıyla andıklarını belirtti.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını yitirmesinin 81'inci yıldönümünde açıklama yapan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Türkiye Cumhuriyeti'mizin kurucusu, destansı bir kurtuluş mücadelesiyle bağımsızlığa kavuşturduğu güzel ülkemizi muassır medeniyet seviyesine taşıyan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her zaman yolumuzu aydınlatan bir ışık gibi bize yol göstermeye devam ediyor. Bedenen aramızdan ayrılan ancak fikirleri ve mirasıyla yüreklerimizde yaşayan Atamız başta olmak üzere, bağımsızlık yolunda kanıyla ve canıyla destan yazan isimli isimsiz kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden yiğit gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyoruz" dedi.

DUYGUN; “ATATÜRK’ÜN BALKAN TÜRKÜ OLMASI BİZİM İÇİN ŞEREFTİR”
Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun,10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ün 80’ncı ölüm yıldönümü ile ilgili bir açıklama yaptı.
Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dünya lideri olduğunu vurgulayan Duygun, “ Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist güçlere karşı verdiği Kurtuluş Savaşı sonucunda, külleri kalan Osmanlı İmparatorluğu’ndan bir Cumhuriyet ortaya çıkarmış; neredeyse yüzyıllara sığabilecek işleri 10 yılda tamamlamış bir dünya lideridir. Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk milletinin başbuğu Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmet, minnet ve özlemle anıyor; Türk milleti olarak onun varlığını her geçen gün daha çok arıyoruz.” dedi.
10 Kasımların artık Türk milleti için ulusal bir yas değil, Atatürk’ü anlama zamanı olması gerektiğine dikkat çeken Duygun, “ Ülkemiz son dönemlerde gerek uluslararası gerekse ekonomik platformda oldukça güç zamanlardan geçmektedir. Ülkemiz bu zorlukları ancak eğitim, bilim ve teknolojiye vereceği önem oranında bertaraf edecektir. Gelecek kuşaklar için sağlam temeller atan Atamıza layık olmak için onun açtığı çağdaşlık yolundan ayrılmamalıyız” şeklinde konuştu.
Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik doğumlu bir Balkan Türkü olmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Duygun şunları söyledi: “Bugün bizlere düşen ise Atamızın bizim için açtığı yolu kararlı adımlarla yürümek, vatanımızın bölünemez birlik ve bütünlüğünü sağlamak, inkılap ve ilkelerini koruyarak devrimlerini gelecek nesillere aktarmak olmalıdır. Bu vatan sana minnettardır, Atam Rahat uyu”

İNCESOY, “ASLA UNUTMAMALIYIZ”
Deveci Gençlik Spor Kulübü başkanı Faruk İncesoy, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım ile ilgili bir mesaj yayınladı. İncesoy, mesajında şu ifadelere yer verdi.
“Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, ölümsüzlüğe uğurladığımız günün 81. yıl dönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu mücadele ile Türk Milletinin kaderini ve tarihin akışını değiştirmiştir. Milletimiz onun önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, çok ağır bedeller ödeyerek, dünya tarihinin en başarılı mücadelesi ile bağımsızlığını kazanmış, kurulan “Türkiye Cumhuriyeti” bizlere emanet edilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, üstün zekâsı, ileriyi görme yeteneği, askeri dehası ve olağanüstü devlet adamlığı ve kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti’ni yükselttiği nokta ile güçlü bir lider olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır.
Atatürk ün bizlere bırakmış olduğu bu değerli mirası geleceğe taşıyabilmek için uğrunda büyük bedeller ödenen yurdumuza ve bağımsızlığımıza her şartta sahip çıkmalı, Cumhuriyetimizi yaşatmanın ve yüceltmenin hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu asla unutmamalıyız.
Milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için bize emanet ettiğiniz Cumhuriyetimizi, ilke ve hedefleriniz doğrultusunda güçlü kılma ve Türkiye’yi daha ileri seviyelere ulaştırma çabalarımızı artarak devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 81. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.” Dedi