Rus bilim insanı Aleksandr Kalinkin, koronavirüsü kapma etkenleri arasında büyük bir etken olarak gösterdiği uykusuzlukla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kalinkin, uyku eksikliğinin viral enfeksiyonları kapma riskini yüzde 250 oranında artırdığını söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde etkinliğini her geçen gün artırırken Rus bilim insanları, salgınla ilgili ilginç bir tespitte bulundu. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi Başkanı Dr. Aleksandr Kalinkin, uykusuzluğun, Kovid-19 dahil olmak üzere viral enfeksiyonları kapma riskini yüzde 250 oranında artırdığını söyledi. Dr. Kalinkin, "Uyku ve bağışıklık neredeyse eş anlamlıdır." dedi.

Uykusuzluk çekiyorsanız dikkat! Yüzde 250 daha riskli | Karadeniz GazetesiUyku ve bağışıklık eş anlamlı

Sputnik'te yer alan habere göre, Govorit Moskova radyosuna verdiği demeçte, uyku eksikliğinin bağışıklık sistemi üzerinde yıkıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Kalinkin, "Uyku ve bağışıklık neredeyse eş anlamlıdır. Uykuda azalma olması halinde bağışıklık sert bir şekilde düşer ve beş saatten az uyuyan bir kişinin yedi saatten fazla uyuyanlara kıyasla herhangi bir viral enfeksiyona yakalanma olasılığı yüzde 250'den fazla olur. Uyku çok önemli, bağışıklığımızı o sağlıyor" diye konuştu.

Uyku kalitesinin iyileştirilmesi için insanlara her gün aynı saatte yatıp kalkmaları ve sabahları çalar saatten vazgeçmeleri önerisinde bulunan Kalinkin, "İşimiz, çoğu insan için yedi ila dokuz saatlik uyku normunu hedefliyor" ifadelerini kullandı. Kalinkin, ayrıca insanların daha iyi uyanmasını ve sirkadyen ritimlerinin düzenlemesini mümkün kılan ışıklı aygıtları da kullanabileceklerini sözlerine ekledi.