1) Çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutun Yatmadan önce pijamalarınız dışında ayağınıza çorap giymeyi unutmayın. Eğer ayaklarınızı sıcak tutarsanız, kan akışınızı doğrudan ekstremitelerinize yani kol ve bacaklarınıza yönlendirirsiniz. Böylece zihniniz, vücudunuzdaki dağıtılan ısı nedeniyle uyumanızı ister. Bu da beyniniz için iyi bir gece uykusuna hazır olduğunuza dair harika bir sinyaldir.

Foto - 1) Çorap giyerek ayaklarınızı sıcak tutun Yatmadan önce pijamalarınız dışında ayağınıza çorap giymeyi unutmayın. Eğer ayaklarınızı sıcak tutarsanız, kan akışınızı doğrudan ekstremitelerinize yani kol ve bacaklarınıza yönlendirirsiniz. Böylece zihniniz, vücudunuzdaki dağıtılan ısı nedeniyle uyumanızı ister. Bu da beyniniz için iyi bir gece uykusuna hazır olduğunuza dair harika bir sinyaldir.

2) Ayak parmaklarınızı gerin Ayaklarınız sıcakken, alternatif olarak ayak parmaklarınızı germeye ve gevşetmeye çalışın. Bunu her seferinde 10'a kadar yapın ve sonra uyumaya çalışın. Tüm gerilim vücudunuza yayılacak ve çok daha rahat hissedeceksiniz. Kas gevşemesi adı verilen bu yöntem, uykusuzlukla savaşmak için kullanılan çok iyi bilinen bir tekniktir.

Foto - 2) Ayak parmaklarınızı gerin Ayaklarınız sıcakken, alternatif olarak ayak parmaklarınızı germeye ve gevşetmeye çalışın. Bunu her seferinde 10'a kadar yapın ve sonra uyumaya çalışın. Tüm gerilim vücudunuza yayılacak ve çok daha rahat hissedeceksiniz. Kas gevşemesi adı verilen bu yöntem, uykusuzlukla savaşmak için kullanılan çok iyi bilinen bir tekniktir.

3) Uyanık kalmaya çalışın Daha hızlı uykuya dalmak için tek yapmanız gereken şeyin uyanık kalmaya çalışmak olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir çalışmaya göre, beyninize uyumak istemediğinizi söylerseniz, isteğinizi tam tersi şekilde yorumlayacaktır. Bu bir paradoks gibi görünebilir, ancak buna ters psikoloji denir. Bu yüzden yatağa uzanın ve kendinize “Uyumak istemiyorum” diye tekrarlayın ve gözlerinizin nasıl kapanmaya başladığını hissedin.

Foto - 3) Uyanık kalmaya çalışın Daha hızlı uykuya dalmak için tek yapmanız gereken şeyin uyanık kalmaya çalışmak olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bir çalışmaya göre, beyninize uyumak istemediğinizi söylerseniz, isteğinizi tam tersi şekilde yorumlayacaktır. Bu bir paradoks gibi görünebilir, ancak buna ters psikoloji denir. Bu yüzden yatağa uzanın ve kendinize “Uyumak istemiyorum” diye tekrarlayın ve gözlerinizin nasıl kapanmaya başladığını hissedin.

4) Gününüzü tersten düşünmeye çalışın Kullanabileceğiniz bir başka ters psikoloji hilesi ise; gününüzü tamamen tersten düşünmek. Yaptığınız en sıradan şeyleri düşünmeye çalışın: Akşam yemeğinde ne yediğinizi, eve dönerken hangi ulaşım aracını kullandığınızı veya kiminle konuştuğunuzu... Bu teknik rahatlamanıza ve zihninizi endişelerden arındırmanıza yardımcı olacak

Foto - 4) Gününüzü tersten düşünmeye çalışın Kullanabileceğiniz bir başka ters psikoloji hilesi ise; gününüzü tamamen tersten düşünmek. Yaptığınız en sıradan şeyleri düşünmeye çalışın: Akşam yemeğinde ne yediğinizi, eve dönerken hangi ulaşım aracını kullandığınızı veya kiminle konuştuğunuzu... Bu teknik rahatlamanıza ve zihninizi endişelerden arındırmanıza yardımcı olacak .

5) Koyun yerine nefesinizi sayın Koyun saymak eski bir yöntemdir, bunun yerine 4-7-8 nefes alma tekniğini deneyin ve ne kadar hızlı uykuya daldığınızı görün. Tek yapmanız gereken 4 saniye nefes alın, daha sonra nefesinizi 7 saniye tutun ve son adım olarak 8 saniyede nefesinizi verin. Bunu birkaç kez yapmaya çalışın, ancak uykuya dalmanız 60 saniyeden fazla sürmemelidir.

Foto - 5) Koyun yerine nefesinizi sayın Koyun saymak eski bir yöntemdir, bunun yerine 4-7-8 nefes alma tekniğini deneyin ve ne kadar hızlı uykuya daldığınızı görün. Tek yapmanız gereken 4 saniye nefes alın, daha sonra nefesinizi 7 saniye tutun ve son adım olarak 8 saniyede nefesinizi verin. Bunu birkaç kez yapmaya çalışın, ancak uykuya dalmanız 60 saniyeden fazla sürmemelidir.

6) Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın Uyumadan önce yüzünüzü soğuk suyla yıkamayı deneyin. Bu yöntem kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürerek bebek gibi uyumanızı sağlayacaktır.

Foto - 6) Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın Uyumadan önce yüzünüzü soğuk suyla yıkamayı deneyin. Bu yöntem kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürerek bebek gibi uyumanızı sağlayacaktır.

7) Arı gibi mırıldanın (Yaban arısı nefesi tekniği) Yatağa uzanın ve gözlerinizi kapatın. Nefes almaya başlayın ve arı gibi mırıldanmaya başlayın. Arı uğultu yapsa da yapmasa da, bu teknik uykusuzluk yaşayanlar için kullanılıyor. Aynı zamanda "yaban arısı nefesi" olarak da bilinen bu teknik, temel olarak zihninizi tüm olumsuz düşüncelerden arındırmaya yardımcı olur. Pozitif bir zihin, mutluluk hormonu olan ve uykuya dalmanıza yardımcı olan serotonin üretimini harekete geçirir.

Foto - 7) Arı gibi mırıldanın (Yaban arısı nefesi tekniği) Yatağa uzanın ve gözlerinizi kapatın. Nefes almaya başlayın ve arı gibi mırıldanmaya başlayın. Arı uğultu yapsa da yapmasa da, bu teknik uykusuzluk yaşayanlar için kullanılıyor. Aynı zamanda

8) Dizlerinizin altına bir yastık koyun Yastık sadece baş veya boyun için değildir, aynı zamanda daha iyi bir pozisyonda uyumanıza yardımcı olabilir. Eğer sırt üstü yatarsanız dizlerinizin altına küçük bir yastık koyun. Bu, omurganızdaki stresi azaltacak ve aynı zamanda belinizin doğal kıvrımda olmasını sağlayacaktır. Eğer yan yatarsanız bu sefer dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Bu da omurganızın daha hizalı olmasına yardımcı olacaktır. Eğer yan yatarsanız bu sefer dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Bu da omurganızın daha hizalı olmasına yardımcı olacaktır.

Foto - 8) Dizlerinizin altına bir yastık koyun Yastık sadece baş veya boyun için değildir, aynı zamanda daha iyi bir pozisyonda uyumanıza yardımcı olabilir. Eğer sırt üstü yatarsanız dizlerinizin altına küçük bir yastık koyun. Bu, omurganızdaki stresi azaltacak ve aynı zamanda belinizin doğal kıvrımda olmasını sağlayacaktır. Eğer yan yatarsanız bu sefer dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Bu da omurganızın daha hizalı olmasına yardımcı olacaktır. Eğer yan yatarsanız bu sefer dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Bu da omurganızın daha hizalı olmasına yardımcı olacaktır.

9) Mümkün olduğunca yatmadan önce çok baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Bu besinlerin sindirimi zor olacak ve vücudunuzu sıkıntıya sokacaktır.

Foto - 9) Mümkün olduğunca yatmadan önce çok baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Bu besinlerin sindirimi zor olacak ve vücudunuzu sıkıntıya sokacaktır.

10) Süzme peynir yiyin Yüksek yağlı peynir gece geç saatlerde tavsiye edilmese de, az yağlı veya süzme peynir için bu kural geçerli değildir. Süzme peynirin içinde uyku yardımcı olarak kabul edilen ve bir amino asit olan triptofan bulunur. Yatmadan önce süzme peyniri biraz meyve veya balla karıştırıp yerseniz harika bir atıştırmalık olacaktır.

Foto - 10) Süzme peynir yiyin Yüksek yağlı peynir gece geç saatlerde tavsiye edilmese de, az yağlı veya süzme peynir için bu kural geçerli değildir. Süzme peynirin içinde uyku yardımcı olarak kabul edilen ve bir amino asit olan triptofan bulunur. Yatmadan önce süzme peyniri biraz meyve veya balla karıştırıp yerseniz harika bir atıştırmalık olacaktır.