VALİ ELBAN’DAN 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ VE İL GÜVENLİK VE ACİL DURUMLAR KOORDİNASYON MERKEZİNE  ZİYARET

Vali Süleyman Elban, sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, orman gibi farklı kurumların tek çatı altında koordineli çalışarak acil yardım hizmetlerinin vatandaşa hızlı ve etkin bir biçimde verilmesi amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi ile acil durumlarda güvenlik hizmetlerinin etkin ve koordineli biçimde verilmesi amacıyla kurulan Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’ni (GAMER) ziyaret etti.

Resim önizlemesi
Vali Süleyman Elban, İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokak kısıtlaması nedeniyle gıda, temizlik, banka ve maaş işlemleri, sağlık ve eczane ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Adana 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesinde oluşturulan “Vefa Sosyal Destek İletişim Merkezi” ve covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yürütülen denetim faaliyetlerinin temizlik, maske ve sosyal mesafe kurallarının ihlal edilmesi, karantina ve izolasyon denetimlerine uyulmaması gibi vatandaşlarımızın ihbar ve şikayetlerini bildirdiği İSDEM (İl İlçe Salgın Denetim Merkezi) uygulamasını yerinde inceledi.

Resim önizlemesi

Yetkililerden yapılan iş ve işlemler hakkında detaylı bilgiler alan Vali Süleyman Elban, 112 Çağrı Merkezinde çalışan ve 2020 yılı içerisinde 4.296.000 çağrı alan personele özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.
Ziyaret yapılan incelemelerin ardından sona erdi.

Resim önizlemesi

VALİ ELBAN “AFET EĞİTİM YILI” KAPSAMINDA İLGİLİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Vali Süleyman Elban 2021 yılının “Türkiye Afet Eğitim Yılı” olarak belirlenmiş olması münasebetiyle ilgililerle bir araya geldi.
Kentimizde olası bir afete karşı vatandaşlarımızın güvende kalmasını sağlayacak çalışmaların ele alındığı toplantıda; İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü yetkilileri gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

Resim önizlemesi
Toplantıda kısa bir değerlendirme yapan Vali Elban, afetlere karşı dirençli bir toplum oluşturmak için vatandaşlarımızda önlem alma kültürünü yerleştirmek istediklerini vurguladı. Afetlerde güvende kalmak; afet öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenleri ele almak ve vatandaşlarımıza da doğru bilgileri benimsetmek gayesiyle bugün bir araya geldiklerini ifade eden Vali Elban, “Ülkemiz ve ilimiz özellikle fay hatları üzerinde yer almasından ötürü deprem riskinin yüksek olduğu bir bölge. Afetlere karşı her daim hazırlıklı olarak bu riskin yaratacağı can ve mal kaybını minimum düzeyde tutmak mümkün. Bizler alacağımız tedbirlerle afetleri en az kayıpla atlatabiliriz.” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi

Bu bağlamda ilimizin afet risk planını tamamlamak gayesiyle çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çeken Vali Elban, bu planlardaki eylemlerin hayata geçirilmesinin afet zararlarının en aza indirilmesinde çok büyük rol oynayacağını dile getirdi.
Vali Elban’ın açıklamasının ardından karşılıklı görüş alışverişiyle devam eden toplantıda; ilimiz toplanma ve geçici barınma alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 26 çalışma grubu ve kapasite bilgileri, Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü kapasite ve faaliyet bilgileri, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ve ilimizdeki olay sayıları, Adana AFAD eğitim faaliyetleri ,ulusal çaptaki afetlerde Adana AFAD’ın çalışmaları ve Türk Kızılayı Akdeniz Bölge Afet Yönetim Müdürlüğü konularında bilgiler sunuldu.
Vali Yardımcıları Muzaffer Şahiner ve Zafer Öz ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantı, yapılan çeşitli değerlendirmelerin ardından sona erdi.