Vali Süleyman Elban, bir dizi incelemede bulunmak üzere Yüreğir ilçesinde bulunan Misis’e inceleme ziyaretinde bulundu.
Vali Elban; Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında ilk olarak Misis Antik Kenti’ni ziyaret etti.

Resim önizlemesi
Antik kentte çeşitli incelemelerde bulunan ve yetkililerden burada gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgiler alan Vali Elban ardından Misis Köprüsü, Havraniye Kervansarayı, doğu ve batı değirmenlerinde de çeşitli incelemelerde bulundu.
Gerçekleştirdiği inceleme ziyaretleriyle yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Vali Elban, çalışmalar hakkında ilgili personelden detaylı bilgiler aldı.

Resim önizlemesi
Yaptığı incelemelerin ardından bir değerlendirmede bulunan Vali Elban, Misis Antik Kenti’nin tarihinin Neolitik Çağ'da başladığını belirtti. Bölgenin geçmişten günümüze kadar Hitit, Makedonya, Roma, Bizans, Memlükler, Selçuklu ve Osmanlı Devleti gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını bu sebeple de farklı kültürlerden izler taşıdığını ifade eden Vali Elban “İlimiz muazzam bir tarihi barındırıyor.

Resim önizlemesi

Anadolu’nun ilk Roma köprüsü olarak bilinen ve Lokman Hekim'in üzerinden geçerken ölümsüzlük iksirini düşürdüğü rivayet edilen Misis Köprüsü başta olmak üzere ilimizin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri bizden sonraki nesillere de ışık tutması için korumak ve kentimizin turizmini daha da güçlendirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.” dedi.
Ziyaret, yapılan değerlendirmelerin ardından son buldu.

Resim önizlemesi