Doğal sütün yanı sıra bitki bazlı sütler de hastalıklara karşı korunmada ve savaşmada sıklıkla kullanılıyor. O bitki bazlı sütler arasında en sık kullanılanı ise Badem sütü… Badem sütü, zengin dokusu ve aroması nedeniyle en çok satan bitki bazlı sütlerden biridir. Bununla birlikte, işlenmiş bir içecek olduğu için besleyici ve güvenli bir seçenek olup olmadığını merak edebilirsiniz.Badem sütü, öğütülmüş badem ve sudan yapılır, ancak türüne bağlı olarak başka bileşenler de içerebilir. Badem sütü doğal olarak hayvansal gıda içermez yani hem veganlar hem de süt alerjisi veya laktoz intoleransı olan kişiler için uygundur.

Hazırlaması kolay, faydası çok! Badem sütü bakın nelere iyi geliyor?

KALSİYUM VE D VİTAMİNİ TAKVİYESİ YAPILIYOR 

Badem sütü, hastalıklarla savaşan bir antioksidan olan E vitamini açısından doğal olarak yüksektir. İşleme sırasında genellikle kalsiyum ve D vitamini ile takviye edilir. Ancak, iyi bir protein kaynağı değildir. Şekersiz badem sütünün şekeri doğal olarak düşüktür ve hastalıklarla savaşan güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından yüksektir. Bununla birlikte, tatlandırılmış badem sütü şeker ile doldurulabilir.

Badem sütü bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önemli olan zayıf bir protein, yağ ve besin kaynağı olduğu için bazı dezavantajlar vardır.Dahası, birçok işlenmiş çeşit şeker, tuz, tatlar, sakızlar ve karragenan gibi katkı maddeleri içerir. Bu nedenle, badem sütünden hoşlanıyorsanız, şekersiz ve aromasız versiyonları seçtiğinizden ve beslenmenize yumurta, fasulye, kuruyemiş, tohum, balık ve tavuk gibi protein açısından zengin diğer yiyecekleri eklediğinizden emin olun.