Kudüs ve Tel Aviv’de gerçekleştirilecek tanıtım etkinliklerinde usta şefler yemek pişirecek, Türk mutfağının gözdesi yiyecekler İsraillilere tattırılacak.
Türk gıda sektörü İsrail’e tanıtım çıkarması yapıyor. İsrail Tel Aviv’de gerçekleşecek İsrafood fuarına Milli Katılım organizasyonu gerçekleştirecek olan Akdeniz İhracatçı Birlikleri, fuarla eş zamanlı olarak düzenleyecekleri Türk Günü etkinlikleri ile Türk usulü kahvaltıdan menemene, cezeryeden maraş dondurmasına kadar bir çok ürünü İsrail halkına tattıracaklar.

İsrail’de 28-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan İsrafood Gıda Fuarı öncesinde yapılacak tanıtım etkinliklerinin fuarda Türk firmalarına olan ilgiyi de artıracağı belirtiliyor. İlki 26 Kasım Pazar günü Kudüs’deki First Station’da ikincisi ise 27 Kasım Pazartesi günü Tel Aviv, Tarihi Tren İstasyonu’nda (Hatachana) gerçekleştirilecek etkinliklerde, Maraş dondurmasından
menemene, makarnadan şalgam suyuna kadar bir çok Türk gıda ürününün İsraillilere tattırılacak. Etkinliklerde ayrıca Türk Halk oyunları gösterilerinin yanı sıra ünlü Medeniyetler Korosu da çeşitli konserler verecek.

İsrail’in Türk gıda sektörü için yüksek potansiyele sahip olduğunu belirten Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri ihracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Her ne kadar belirli dönemlerde siyasi krizler yaşansa da İsrail ile ihracatımız sürekli artıyor. Özellikle gıda sektörü açısından İsrail çok önemli ve dikkate alınması gereken bir pazar. Biz de bu pazara yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. AKİB olarak 28-20 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan İsrafood Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenliyoruz. Fuarda konunun profesyonellerine hitap edeceğimiz gibi, öncesinde Kudüs ve Tel Aviv’de gerçekleştireceğimiz etkinlikler ile İsrail halkına da menemen yedirip, şalgam suyu içireceğiz” dedi.