8 Eylül 1999 yılında gerçekleştirilen emeklilik düzenlemesi, yaş şartını getirerek birçok kişinin emekliliğini ertelemişti. Bu duruma tepki olarak "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" (EYT) derneği kurulmuş ve uzun yıllar süren bir mücadele başlatılmıştı. Sonunda, 2023 yılında beklenen haber geldi: Hükümet, ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler için yaş şartını kaldırma kararı aldı.

Hükümet, 2024 yerel seçimleri öncesinde çeşitli düzenlemeler üzerine çalışıyor. EYT konusundaki çalışmalar, Ankara kulislerinde yankı uyandırdı. Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, en çok tepki çeken konuların başında geliyor. İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan bu kişiler, staj ve çıraklık sigortası türü nedeniyle emeklilik sistemine dahil edilememişti. Ancak, yeni bir torba yasa düzenlemesi hazırlığı içerisinde bulunan hükümet, çıraklık ve staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı tanıyarak erken emeklilik yolu açmayı hedefliyor. Ayrıca, kadınların emeklilik süreçlerini kolaylaştırmak adına yıpranma payı ve Bağ-Kur prim eşitleme gibi düzenlemeler de gündemde.

İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ 9 EYLÜL 1999 VE SONRASI İÇİN KADEMELİ EMEKLİLİK TABLOSU MÜJDESİ GELİR Mİ?

Özellikle "ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve sonrası" dönemi kapsayan kademeli emeklilik tablosu beklentisi, bazı kesimler arasında büyük ilgi görüyor. Bir günle emeklilik hakkını kaçıran bireyler, toplamda 17 yıl daha fazla çalışmak zorunda kalmaktan rahatsızlar. Bu nedenle "EMADDER" adı altında bir araya gelen kişiler, kademeli emeklilik hakkının getirilmesini talep ediyorlar. Ancak, mevcut ekonomik şartlar nedeniyle hükümetin bu tabloyu hemen uygulamasının zor olduğu ifade ediliyor. Gelecekte farklı rakamlarla kademeli emeklilik düzenlemelerinin değerlendirilebileceği belirtiliyor.

emadder.jpg

Türkiye'nin emeklilik sistemi, önemli değişikliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. AK Parti'nin yeni düzenlemeleri, emeklilik bekleyen bireyler ve toplumun genelini yakından ilgilendiriyor. Hükümetin bu değişiklikleri nasıl hayata geçireceği ve etkileri gelecekte yakından takip edilecek konular arasında yer alıyor.