VALİ SÜLEYMAN ELBAN’IN YENİ YIL MESAJI
Adana Valisi Süleyman Elban, Yeni yıla girilmesi nedeniyle bir mesaj yayınlayarak vatandaşların yeni yılını kutladı. Vali Elban mesajında; Hüznüyle, neşesiyle bir yılı daha geride bırakır'ken, yepyeni umutlarla yeni bir yılı karşılamanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. 2022 yılının geçmiş yıllardan daha sağlıklı ve bereketli geçmesini; getirdikleriyle güzel hatırlanan elim hadiselerden uzak refah ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum.
Geride bıraktığımız yıl içinde sağlımızın ne kadar değerli bir hazine olduğunu; bilim ve tıbbın vazgeçilmezliğini; dayanışmanın önemini en iyi şekilde idrak ettik. Elim olaylardan keder, güzel gelişmelerden mutluluk duyduk. Tüm güçlüklerin karşısında birlik ve beraberliğimizi koruduk.
Ülkemizi güçlü kılan bu meziyetin yeni yılda da artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. 2021 yılından edindiğimiz tecrübelerle ülkemiz; yeni yılda da üretimden ihracata, eğitimden sağlığa ve daha birçok alanda yeni atılımlar gerçekleştirerek yükselen demokratik değerlerini bir yaşam biçimi olarak benimseyen tüm bireyleriyle gelecek yolculuğunu en iyi şekilde sürdürecektir.
Bizler de ülkemizin bu gelecek yolculuğuna Adana özelinde, Adana’nın tüm dinamikleriyle, yeni yılda da var gücümüzle katkı sağlama kararlılığı içinde olacağız. Ülkemizin gelişimine paralel olarak hızla gelişen Adana’mızın her alanda kalkınması ve vatandaşlarımızın refahı için bugüne kadar sürdürdüğümüz çalışmaları 2022 yılında da aynı anlayış, aynı şevk ve heyecanla devam ettireceğiz.
İnşallah Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023'te hedeflerimize ulaşarak bizden sonraki nesillere miras olarak bırakacağımız 2053 ve 2071 vizyonlarıyla tarihteki binlerce yıllık yürüyüşümüzü daha da ileriye taşıyacağız. Kıymetli Hemşehrilerim, 2022 yılına Adana’mız için ayrıca parantez açmak isterim. Çünkü yeni yılla birlikte Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılını da idrak edeceğiz. Milletimizin Adana tarihine silinmez bir not düştüğü bu gurur gününü kentimizin kadim tarihine yakışır etkinliklerle kutlamanın heyecanını da yüreklerimizde taşıyoruz. 100. yılımızdan aldığımız ilhamla milli ve manevi değerlerimize, vatanımıza, bayrağımıza, devletimize, aziz şehitlerimizin ve
kahraman gazilerimizin hatıralarına da hep birlikte sahip çıkacak, bu güzel kenti geleceğe en güzel şekilde yine hep birlikte taşıyacağız.
Bu duygu ve düşüncelerle; kentimizin daha müreffeh yarınlara ulaşması yönünde yoğun mesai harcayan kamu kurumlarımızdaki tüm personelimize, sivil toplum örgütlerimize, basınımızın değerli mensuplarına ve siz değerli hemşehrilerime teşekkür ediyorum.
2022 yılının ülkemiz ve tüm insanlık için hayallerin ve umutların gerçeğe dönüştüğü, salgınların sona erdiği bir yıl olmasını diliyor, yeni yılınızı tebrik ediyorum.

KARALAR; "2022 BARIŞ, SAĞLIK, MUTLULUK, UMUTLU OLSUN"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Yeni yıl nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Başkan Karalar mesajında şunları kaydetti.
“Yeni bir yıla girerken, bir önceki yılda yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkmasını, İnsanlığın Covid 19 belasından kurtulmasını, ekonomik sıkıntıların sona ermesini, aydınlık ve güzel günlerin çoğalmasını diliyorum. 2022; Adana’mıza, ülkemize ve insanlığa barış, kardeşlik, refah, huzur ve mutluluk getirsin” dedi.
Yeni yılda dünyadaki savaşların son bulmasını dileyen Başkan Karalar, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Yoksulluğun ve şiddetin sona ermesini, kadına yönelik şiddetin ortadan kalkmasını, kadın-erkek eşitliği yolunda önemli adımlar atılmasını ve eşit topluma doğru hızla yol alınmasını ümit ediyorum.
2022’de toplumun bütün mekanizmalarında adaletin ve demokrasinin köklü hale gelmesi için daha çok çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını, kentimizin sorunlarını biliyoruz. Bunların çözümü için olanaklar doğrultusunda bütün enerjimizle çalışıyoruz. Her yıl bir öncekinden daha iyi hale geliyoruz. Covid 19 ve genel ekonomik durumun yarattığı sorunlara rağmen, uzun yıllar boyunca kronik hale gelmiş problemleri teker teker çözüyoruz.
Yeni yılın hizmetle, sanatla, bilimle, umutla, köklü demokrasiyle, titiz adalet anlayışıyla dolu olmasını diliyor, başta hemşehrilerim olmak üzere, halkımızın ve insanlığın yeni yılını kutluyorum.

BULUT; “2022 UMUDUN BAŞLADIĞI BİR YIL OLACAKTIR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut yeni yıl mesajı yayınladı. Bulut mesajında şöyle dedi.
“Pandeminin gölgesinde, ekonomik olarak ülkemizin ve vatandaşlarımızın, esnafın, çiftçinin, emekçinin, emeklinin sorunlarının daha da ağırlaştığı, demokrasiye ağır darbe vurulduğu bir yılı daha geride bıraktık.
2021 yılını tüm olumsuzluklara rağmen uğurlarken yeni yıla umutlarımızı tazeleyerek güçlenerek giriyoruz.
İnanıyorum ki 2022 yılı halkın iktidarının müjdecisi, umudun başladığı bir yıl olacaktır.
Yeni yılın; kimsenin dilinden, dininden, ırkından, siyasi düşüncesinden dolayı ötekileştirilmediği, demokrasinin, özgürlüklerin hakim olduğu bir yıl olmasını diliyorum.
Yoksulluktan, çaresizlikten söz edilmeyen, sevgi ve hoşgörünün hâkim olduğu, kavgalardan, savaşlardan uzak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir yıl olmasını diliyorum.
Yeni yılın insanlığa barış, huzur, kardeşlik refah ve mutluluk getirmesi temennimle, Adanalı hemşerilerimin ve ülkemizin yeni yılını kutluyorum.”

BARUT: "YENİ YILDA TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLECEK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, herkesin yeni yılını kutladı, sağlık ve mutluluklar diledi. Türkiye'nin ve tüm halkın sorunlarla boğuştuğu bir yılı daha geride bıraktığını belirten Barut, "Sadece sorun, çözümsüzlük ve karanlık bir kaos iklimi dayatan AKP iktidarına karşı mücadelemizi sürdürürken yeni yıla daha yaşanabilir, özgür, huzurlu ve sağlıklı bir Türkiye umuduyla giriyoruz. Yeni yılınız kutlu olsun. Nice mutlu senelere" dedi.
Türkiye'nin 19 yıllık AKP iktidarında tarımdan sanayiye, insan haklarından demokrasiye, üretimden gelişmişliğe, adaletten kalkınmaya kadar her konuda çok büyük sorunlarla karşılaştığına dikkat çeken Ayhan Barut, "Ne yazık ki tek adam rejimi altındaki ülkemiz ve halkımız, açlık, yoksulluk, işsizlik, baskı ve dayatmalarla nefes alamaz hale getirilmiştir. Bu sancılı ve ağrılı dönem halkımızın önüne sandık konulduğu anda son bulacaktır. Halkın iktidarında güzel ülkemiz ve yurttaşlarımız rahat bir nefes alacak ve tüm sorunlar tek tek çözülecektir" diye konuştu.
Ülkede yaşanan sorunların yarattığı tahribata değinerek herkesi 'umutla mücadele etmeye' çağıran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Güzel ülkemizde maalesef geride bıraktığımız 2021 yılı bir önceki yılı aratmıştır. Bir önceki yıl da daha önceki seneyi aratmıştı. Çünkü AKP'nin ve tek adam yönetiminin uygulamaları, yanlış politikaları bizi bu noktaya taşıdı. Onların her adımında ülkemiz geriye gitti, insanlarımız büyük ve derin ekonomik, sosyal, kültürel sorunlar yaşadı. Hala bu sancılı süreç devam ediyor. Elbette kışın sonu bahardır. Biz halkımızın ilk sandıkta AKP ve tek adam yönetimine sert bir demokrasi tokadı atarak yaşanan bunca çilenin hesabını soracağına yürekten inanıyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Bu noktada halkımızın desteğiyle 2022 yılını 'Daha yaşanabilir bir Türkiye' inancıyla karşılıyoruz. Bir çift mavi göz ışığında şanlı yürüyüşümüz sürüyor. Tüm düşlerin gerçeğe dönüşeceği, barış, huzur, sağlık ve refah dolu yeni bir yıl temennisiyle nice mutlu yıllar diliyoruz."

SÜMER; “GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer Yeni yıl nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı Sümer açıklamasında şunları kaydetti.
“Ülkemizde ve dünyada birçok olumsuzluk yaşanmasına karşın yeni yıla umutla girmemize vesile olan birçok gelişme de yaşanmıştır
İktidarın yanlış ekonomi politikaları krizi daha da derinleştirdi. Ekonomik kriz giderek tüm sektörlerde kendini hissettirdi. Tarımdan sanayiye kadar hemen her sektörü etkisi altına alan kriz kaçınılmaz olarak işsizliği de beraberinde getirdi. Rekor üzerine rekor kıran işsizlik, artık kalıcı bir hale geldi.
İnsan hakları, demokrasi, ifade ve medya özgürlüğünde Türkiye geriledi. Hukuk, muhalifleri susturma aracı haline geldi.
Dış politikada yapılan yanlışlar komşularımızla ve müttefiklerimizle sorunlarımızı daha da artırdı.
Tüm bunlara karşın artık geleceğe daha umutla bakıyoruz.
Umut her zaman vardır. Umudu yeşertmenin, güzel günleri hep beraber kucaklamanın mutluluğunu hep beraber yaşayacağız. Bizler TBMM’de hem seçim bölgemizin hem de ülkemizin sorunlarını gündeme getirdik. Bu sorunlara çözüm önerileri sunduk. Yeni yılda da emekçinin, üreticinin, çiftçinin, kadınların ve gençlerin yanında olacağız. Onlarla birlikte umudu büyüteceğiz, ülkemize sahip çıkacağız. Tüm milletimiz müsterih olsun. Geliyor gelmekte olan. 2022 yılının ülkemize ve tüm dünyaya barış, adalet ve huzur getirmesini temenni ederim. Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlarım. “

ÇETİN; “YENİ YIL YENİ BİR BAŞLANGIÇ”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yeni yılın iyiye güzele dair ne varsa yeni başlangıçlara vesile olmasını diledi.
Yeni yılı karşılamamız dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “2021 yılı dünya ve Türkiye açısından oldukça zor geçti. Bir yandan pandeminin neden olduğu olumsuzluklar diğer yanda ise ekonomik sıkıntılar geçtiğimiz yılı daha zorlu hale getirdi. 2022’nin aynı zorlukların yaşanmadığı, insanların sıkıntılarından kurtulduğu bir yıl olmasını diliyorum” dedi.
2021’deki Çukurova Belediyesinin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Başkan Soner Çetin, “Tüm sıkıntılara karşın hiçbir bahaneye sığınmadan hemşehrilerimize en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Bir yandan olağan belediyecilik hizmetlerini eksiksiz yapmaya çalışırken diğer yandan da plan ve programımız dahilinde Çukurovalılara vaat ettiğimiz projeleri hayata geçirdik, ilçemizde yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltmeye gayret ettik. Her yıl yaptığımız toplu açılış ve temel atma törenini Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirdik. Böylece Türkiye’ye örnek yeni projelerimizi hizmete açtık. Pandemi koşullarından dolayı belediye gelirlerimizin azalıp, giderlerinin artmasına karşın akılcı yönetim anlayışımızla hizmetlerimizde herhangi bir aksama yaşanmamasına özen gösterdik. Umuyor ve diliyorum ki hem belediyecilik açısında hem de hemşehrilerimiz açısından yeni yıl geçtiğimiz yıla göre çok çok daha iyi olacaktır” şeklinde konuştu.
Her yeni yılın içerisinde yeni umutlar ve beklentiler barındırdığını söyleyen Başkan Soner Çetin, şöyle devam etti:
“Yeni yıl, Çukurova’mıza, Adana’mıza, ülkemize ve insanlığa mutluluk, sağlık, barış ve huzur getirsin. Acıların, sıkıntıların ve zorlukların geride kaldığı bir yıl olsun. Tüm insanların beklentilerinin gerçekleştiği, toplumsal birlikteliğin sağlandığı, evrensel barışın sağlandığı bir yıl diliyorum. Bu duygularla tüm hemşehrilerimin yeni yılını kutluyorum.”

AKAY’DAN YENİ YILDA SAĞLIK, REFAH, MUTLULUK DİLEĞİ
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 2021’de yaşanan olumsuzlukların ardından yeni yılı tazelenen umutlarla karşıladıklarını belirtti. Akay, “Yeni yılda da halkımızın acılarını paylaşıp, mutluluklarına ortak olmak, onların daha mutlu, daha refah, daha huzurlu bir kentte yaşaması için çalışacağız. Yeni yılın tüm dünyaya ve ulusumuza sağlık, refah, mutluluk getirmesi dileğiyle tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyorum” dedi.
Başkan Akay yeni yıl nedeniyle yayınladığı mesajında, Covid-19 pandemisi ve ekonomik kriz gölgesinde geçen 2021’in sonuna gelindiğine işaret etti. Seyhan Belediyesi’nin geride kalan dönemde halkın öncelikleri doğrultusunda hizmet ürettiğini aktaran Başkan Akay, 2022’de Seyhan’ı geleceğe hazırlayacak projeleri yaşama geçirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Başkan Akay, “Seyhan’ın ve halkımızın sorunlarına hem gerçekçi hem de sürdürülebilir çözümler üretiyoruz. Üreten belediyecilik hizmetlerimizin yelpazesini 2022’de genişletip, Seyhan’ı üreten, kazanan, kazandığını paylaşan bir belediye haline getirme çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” diye konuştu.
Çağdaş, refah, huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı bir Seyhan’ı Seyhanlıların desteğiyle inşa etmekte kararlı olduklarını dile getiren Başkan Akay, mesajında şunları dile getirdi:
“Geride kalan 2021’de Covid-19 pandemisinin ve ekonomik krizin olumsuzluklarını hep birlikte yaşadık. Acısıyla, tatlısıyla bu olumsuzlukları geride bırakıp, yine yıla tazelediğimiz umutlarla giriyoruz. Yeni yılda tüm bu olumsuzlukların son bulması en büyük arzumuz. Yeni yılda Seyhan’da ‘dayanışma’yı büyütüp, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyet hedefi doğrultusunda, üretmeye, kentimize, ülkemize ve Cumhuriyetimize değer katmak için çalışmaya devam edeceğiz. Tüm dünyaya ve ulusumuza sağlık, refah, mutluluk getirmesi dileğiyle tüm yurttaşlarımızın yeni yılını kutluyorum”

KOCAİSPİR; “YENİ YIL ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN HAYIRLRA VESİLE OLSUN”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı. Yeni yılın, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Kocaispir, mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Kıymetli hemşehrilerim; bir yılı daha bitirip yeni bir yıla başlayacak olmanın heyecanını yaşarken yeni yılın şehrimiz, ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.
Yeni yıl bize yeni umutlar vaat ediyor. Şüphesiz, geleceğimizin ümit ettiğimiz gibi olması için, hepimizin üzerine önemli sorumluluklar düşüyor. Bizler Yüreğir Belediyesi olarak, yeni yılda da hizmet maratonumuza hız kesmeden devam edeceğiz. 2022 yılında da ilçemizin refahına, halkımızın mutluluğuna olumlu katkı sağlayacak yepyeni hizmetler üretmek öncelikli hedefimiz olacak.
Göreve geldiğimiz günden bu yana, halkımızın talep ve önceliklerini dikkate alan bir hizmet anlayışı içerisinde olduk. Şükürler olsun ki, 2021’i geride bırakırken alnımız açık, yüzümüz ak, vicdanımız huzurlu. Yeni yıla zinde ve yeni projelerin, atılımların heyecanı içinde giriyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle 2022 yılının hepimize, hanelerimize, şehrimize ve ülkemize sağlık, esenlik, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor, yeni yılınızı kutluyorum.’’

BAŞKAN ERDEM'DEN YENİ YIL KUTLAMA MESAJI
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. "Yeni yılın hem ülkemiz, hem de tüm dünya insanları için barışın, sevginin ve hoşgörünün hâkim olduğu bir yıl olmasını diliyorum" dedi.
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem mesajında; "Acısıyla, tatlısıyla bir yılın geride kaldığını belirterek "2022 yılına girerken şehrimiz ve ülkemiz için yepyeni beklentiler ve hedeflerle yolumuza devam edeceğiz. Tabi ki öncelikle dileğimiz ülkemiz ve tüm dünyada barışın, sevginin ve hoşgörünün egemen olması insanlarımızın refah içinde yaşamasıdır. 2022 yılının hem ülkemiz hem de Ceyhan için güzel gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olacağına inanıyorum. Salgın şartlarına rağmen 2021 yılında Ceyhan'ı her yönüyle daha da gelişip kalkınması noktasında eğitimden spora, tarımdan turizme, kültür-sanattan sağlığa kadar her alanda hep birlikte çok güzel işlere imza attık. İnşallah yeni yılda bu güzel işlere yenilerini ekleyerek, ‘modern bir kent’ hedefine daha da yaklaşacağız. İlçemizi yenilemek için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Başta Ceyhanlı hemşerilerimin olmak üzere ülkemizin, milletimizin ve tüm İslam aleminin yeni yılını gönülden tebrik ediyorum. Yeni yıl bütün insanlığa ve ülkemize barış, kardeşlik ve huzur getirsin. Tüm hemşerilerime sağlıklı mutlu yıllar diliyorum" ifadelerini kullandı.

ÇAY; “2022 BİRLİĞİMİZE VESİLE OLSUN”
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, yeni yıl dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.
Başkan Çay yeni yıl mesajında şunları söyledi;
“Değerli dost ve hemşerilerim. Çok zorlu bir 2021 yılı geçirdik. Hakikaten afet problemlerinin yoğun olduğu, sağlık problemlerinin, özellikle Covid’in zirvelere çıktığı zorlu günler yaşadık. Birçok dostumuzu, tanıdığımızı ve hemşerimizi kaybettik. Ölenlere rahmet, kalanlara ise tekrar sağlık ve sıhhat diliyorum. İnşallah kutlayacak ve yeni girecek olduğumuz 2022 yılının ülkemize, Adana’mıza ve Pozantı’mıza hayırlar getirmesini diliyorum. Birliğimize, beraberliğimize vesile olmasını temenni ediyorum. Barışın, özgürlüğün ve sağlıklı bir yaşamın olduğu bir ülke olmamızı diliyorum. Allah’ın izniyle ülkemiz her geçen gün büyüyerek geleceğe kendisini hazırlıyor. Bu gidilen yolda hep beraber birlik ve beraberlik içinde olmanın önemli olduğunu vurguluyor, yeni yılın herkese sağlık, afiyet, hanelerinde mutluluk, işlerinde ise bereket getirmesini diliyorum” dedi.

FİLİK; “SEVGİ, BARIŞ, SAĞLIK VE DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE TEMENNİ EDİYORUM”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, 2022 yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda;
Sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi temennisiyle başladığımız 2021 yılını da tamama erdirerek Yüce Milletimizle, yeni umutlarla yeni bir yıla giriyoruz.
2021 yılı özellikle küresel çapta etki eden covid-19 virüsünün gölgesinde geçmiş ve halen etkisini devam ettirmektedir. 2022 yılında gerek uluslararası alanda gerek ülkemizde üretilen aşılar ve tedavi yöntemleri ile bu virüs illetinden kurtulacağımız dan şüphem yoktur.
Virüsle mücadelede gösterdikleri üstün gayretten ötürü öncelikle Sağlık Bakanlığımıza ve sağlık çalışanlarımıza, Emniyet güçlerimize, Belediye zabıta ve temizlik görevlilerine şükranlarımı sunuyorum. Siz kıymetli vatandaşlarımıza da sağlığınız için maske, mesafe ve temizlik konularında hassasiyetle davranmanızı ve özellikle aşılarınızı yaptırmanızı istirham ediyorum.
Ülkemizin bu coğrafyada güçlü bir devlet olmasını istemeyen mihraklar, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yılda, bizleri yok etmek için özellikle ekonomik ve kültürel yönden her türlü saldırıyı denemekte iken DEVLET'imizin CUMHUR ile beraber bu saldırılara karşı dik duruşu bizleri daha da güçlü kılmıştır.
Akdeniz’deki sondaj çalışmalarımız, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervimiz, savunma sanayindeki Bayraktar, Akıncı, Anka, Atak, Altay, Fırtına ve ismini sayamadığım %100 yerli üretimlerimiz artık uluslararası alanda oyun kuran bir Türkiye'nin varlığını tüm Dünya’ya hissettirmekte ve göğsümüzü kabartmaktadır.
Uluslararası kamuoyunun ülkemize bakışı göz önüne alındığında "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur" sözünün doğruluğu bir kez daha anlaşılmaktadır. Bu noktadan hareketle yaşadığı coğrafyada bir karış toprak için bile akıttığı şehit kanlarıyla toprağı vatan yapan Aziz Milletimizin; ülkemiz üzerine dış mihraklar tarafından yapılan hesapların farkına vardığı, tüm Türk Coğrafyasında zulüm altında olan soydaşlarımızın halleriyle hallendiği, milli birlik bilincinin her fertte zuhur ettiği yeni bir yıl temenni ediyorum.
Her yeni yılda olduğu gibi, 2022 yılının da Aziz Milletimize ve saygıdeğer hemşerilerimize sevgi, barış, huzur ve sağlık getirmesini diliyorum.
dedi.

AVCI; “MAĞDUR EDEN DEĞİL MAMUR EDEN”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, yeni yıl mesajında 84 milyonu ayrımsız kucaklayan bir siyasi duruşu temsil ettiklerini, Adana’da da aynı sorumluluk içinde çalıştıklarını ifade etti. Avcı “Ülkemize, milletimize adanmış sarsılmaz milli bir duruşu temsil eden Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ve liderliğini yaptığı Ülkücü-Milliyetçi Hareket, her bir vatandaşımızın huzurunu, mutluluğunu, güvenliğini ve refahını temin gayesini taşımaktadır. Güzel şehrimiz Adana’da da gerek teşkilatlarımızla, gerekse belediyelerimiz ve meclis üyelerimizle aynı anlayış ve sorumluluk içinde çalışıyoruz.” mesajı verdi.
Başkan Bünyamin Avcı “Adana’mızın her alanda kalkınması, vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler sunulması hepimiz için önceliklidir. Sorumluluk taşıdığımız her kurumda, her alanda bu amaçlarla gayret veriyoruz. Yoğunlaştığımız bu hedeflerin ise ancak birlik ve beraberlik içinde başarılacağına inanıyoruz. Partizanlık duygularıyla vatandaşlarımızı işinden, aşından eden anlayışların terk edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımıza hizmet vermekle mükellef olan herkesin, her kurumun siyasi ön yargılardan kurtularak insanlarımızı mağdur eden değil; mamur eden bir çabanın içinde olması lazım geliyor.” ifadesini kullandı.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı mesajını şöyle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle; tüm vatandaşlarımızın yeni yıllarını içtenlikle tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah ülkemizin, milletimizin dirliğini, düzenini bozmasın, devletimizi güçlü, milletimiz mutlu kılsın. Son iki senede tüm vatandaşlarımızı etkileyen Covid-19 ve türevi virüslerden kurtarmasını, adım atacağımız 2022’de esenlikler, bolluk ve beraket getirmesini niyaz ediyorum. Bu vesileyle; tüm şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş tüm gazilerimizi, insanlarımıza güzel hizmetler sunarak aramızdan ayrılmış tüm geçmişlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.”

ATAY, "YENİ YIL VE..."
CHP Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay,yeni yıl dolayısı ile kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Atay, "29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanından sonra, 26 Aralık 1925'te kabul edilen "Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun" ve "Günün 24 Saate Taksimi Hakkında Kanun" adlı iki ayrı yasa ile birlikte, 1 Ocak 1926 tarihinden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti'nde Gregoryen takvimi benimsendi. Bu takvim Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı "1 yıl" olarak kabul eder. Günümüzde, dünyada en yaygın olarak kullanılan takvimdir.
Aslında takvimsel yıl dönümleri nicel değişimleri ifade etmekte iken insanlar bu döngüleri çeşitli ritüeller ile kutlayarak yeni gelen yıla ya da döneme dair umutlarını tazelemek, olumlu yönde bir şeylerin olması veya değişmesi dileklerini dile getirir.
Geride bırakacağımız 2021 yılına küresel anlamda damgasını vuran olay dünya çapında yaşanan pandemi olmuştur. 2020 yılında başlayan pandemi varyantlarıyla evrimleşerek insanlığa zarar vermeye ve kayıplar yaşatmaya devam etmektedir. Küresel ölçekte ise ekonomik anlamda güç odağı olan ülkelerin ekonomik paylaşım ve güçlerinin yer değiştirmesi savaşı tüm insanlığı olumsuz yönde etkilemeye ve bazı ülkelerde iç savaş ve ekonomik felaketlere varan sonuçlara ulaşmaktadır. Neoliberal politikaların insanlığı olumsuz etkileyen bir diğer önemli sonucu da iklim değişikliği nedeniyle oluşan doğal afetlerdir.
Ülkemizde ise maalesef durum çok vahim görünmektedir, bir yanda mevcut iktidarın topluma dayattığı eklektik başkanlık sistemi adı altındaki antidemokratik yönetsel biçim ekonomide, eğitim ve sağlıkta bütün topluma olumsuz sonuçları ile bedel ödetmektedir. Özellikle yılın son çeyreğindeki ekonomik felaket karşısında iktidarın yönetemediği ve hızla savrulduğu acı bir gerçek olarak net bir şekilde su yüzüne çıkmıştır. Mevcut iktidar tarafından yitirilen adalet, eşitlik, özgürlük, liyakat gibi temel erdemler kitleleri saran gelecek kaygısı ve güven yitimi topluma artık mutlak bir değişim istemini dayatmaktadır.
Sağlıkta yaşanan pandemi ve doğal afetler 22. yüzyıla doğru ilerlerken II. Dünya Savaşı sonrasında yönelinen neoliberal politikaların iflasına işaret etmektedir. Mutlaka yeryüzünde birlikte yaşayabileceğimiz bir form vardır ve bu yaşam formuna insanlık ulaşacaktır. Bu noktada en önemli konu ise bireylerin bu amaç için eyleme geçme gerekliliğidir.
2022 yılında, ülkemiz için en elzem ihtiyaç ekonomik koşulların düzeltilmesidir. Ekonominin düzeltilebilmesi için çare demokrasidir ve bunun bir gereği olarak acil seçim yapılması gerekmektedir. İçine sürüklendiğimiz antidemokratik başkanlık sisteminin sonlandırılarak güçlendirilmiş parlamenter demokrasi ile özlemini duyduğumuz adil, özgür, eşit yönetime kavuşmamız elzemdir. Bunlar için de gelecek güzel günlere dair her zaman var olan umudu korumak, bu güzel geleceği kurabilmek adına da istek ve inancımızı sağlam, irademizi çelikten kılmak ve sabır ve inatla birlikte çalışmak gerekmektedir.
İşte bu duygu ve düşüncelerle; bütün halkımızın yeni yılını kutluyor, yeni yılın güzellik ve iyiliği egemen kılmasını diliyorum" dedi.

KISACIK, “YENİ YIL ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE DEVA GETİRSİN”
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık: ‘’Acısıyla, tatlısıyla hüzünlü ve mutlu olduğumuz 2021 yılına artık veda ediyoruz. 2022 yılının tüm insanlığa, ülkemize ve Adana’mıza DEVA getirmesini diliyorum.’’
‘’Çok değerli Adanalı hemşehrilerim;
Her gün daha farklı şeyler öğrendiğimiz, sağlıklı yaşamın değerini her dakika daha fazla hissettiğimiz, demokrasiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz, yoksulluklarla daha sık karşılaştığımız bir yılı geride bırakıyoruz. Acısıyla tatlısıyla, hüzünlü ve mutlu olduğumuz 2021 yılına artık veda ediyoruz.
Bizleri, huzur dolu, müreffeh ve refah dolu bir gelecek bekliyor. Tarihimizden ilham alarak, yenilikleri önceleyerek, değişime olan ihtiyacı hissederek tarihi bir sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.
Ülkemizi ve şehrimizi birinci sınıf demokrasi ile taçlandıracak, eğitim başta olmak üzere her alanda fırsat eşitliğini hakim kılacak bir yönetim tasavvuru ile hareket ediyoruz.
KPSS’de dereceye girip atanamayan gençlerimizin,
Hasatı tarlasında kalan çiftçimizin,
Emeğinin karşılığını alamayan işçimizin sıkıntılarını çözmek için
2022 yılında da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Yaşlılarımızın daha mutlu olduğu, gençlerimizin özgür hayaller kurduğu, ayrıştırmanın ve ötekileştirmenin yok olduğu yepyeni bir yıl hepimize umut olacaktır.
2022 yılının tüm insanlığa, ülkemize ve Adana’mıza DEVA getirmesini diliyorum.’’

ESENDEMİR; "UMUTLARIMIZ YÜREKLERİMİZİ COŞTURSUN"
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, dostluk duygularının zirveye çıktığı, barışın ve kardeşliğin hâkim olduğu, yaşanan tüm hastalıklara ve krizlere rağmen umudun yürekleri coşturduğu muhteşem bir 2022 temennisiyle vatandaşların yeni yılını kutladı.
Geride bıraktığımız yılda pandemi yüzünden ağır kayıplar yaşanırken basın sektöründe de tasarruf tedbirleri adı altında büyük bir yükle karşılaştıklarını vurgulayan Esendemir, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “Bir yanda pandemi bir yanda ekonomik krizler yaşanırken Anadolu basını da bu gelişmelerden büyük darbe aldı. Biz bu sorunlar karşısında destek beklerken, son açıklanan tasarruf tedbirleriyle basın çaresiz bırakıldı. Tasarruf tedbiri adı altında basına vurulan bu darbe kararından vazgeçilmediği müddetçe Anadolu basını belini doğrultamayacaktır. Son 2 yılda 1800 resmi ilan alan gazeteden yarısı kapandı ya da birleşti. Yerel bazda ilçe gazeteleri daha da zor durumda kaldı. Önümüzdeki yıl böyle sorunları yaşamamayı dilerken, gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz” dedi
Esendemir şunları kaydetti: “Yeni yılda umut ediyoruz ki pandemi sona ersin, sağlıklı ve mutlu günlerimize yeniden kavuşalım. Geçmişten bu güne basın sektörünün önüne getirilen ekonomik sorunlara bir çözüm bulunsun. Gerek Basın İlan Kurumu zammı gerekse büyük sıkıntı yaşayan televizyonların uydu bedelleri konusunda bir kolaylık sağlansın. Başta basın sektörü olmak üzere ülkede pandemiden dolayı zarar gören tüm kurum ve kuruluşların yeni yılda kayıpsız bir dönem geçirmeleri dileğiyle tüm halkımızın yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dileriz.”

AKBIYIK; 2022 SAĞLIKLA GELSİN"
ürkiye Özel Okullar Derneği Mali Komisyon Başkanı ve İçel Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hüseyin Akbıyık, yeni yıl mesajında sağlık diledi
Koronavirüs belası ile geçen zorlu günleri geride bıraktıklarını ancak virüs tehlikesinin hala geçmediğini vurgulayan Abdullah Hüseyin Akbıyık, “Koronavirüs sürecinde sağlığımıza dikkat etmenin nekadar önemli olduğunu çok iyi anladık. Birçok insanımızı kaybettik, mekanları cennet olsun. Okullarımızda koronavirüs tedbirleri üst düzeyde devam ediyor. Yeni bir yıla girmenin heyecanını yaşıyoruz. 2022’nin tüm insanlığa önce sağlık sonra huzur getirmesini temenni ederken herkesin yeni yılını gönülden kutluyorum” dedi.

KIZIL; 2022’Yİ ŞÜKÜRLE, TEVEKKÜLLE VE UMUTLA SELAMLIYORUM”
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl yeni yıl mesajı yayınladı.
Başkan Kızıl yayınladığı mesajda, “ Birçok zorlukla mücadele ederek geçirdiğimiz 2021 yılını geride bırakırken, girmemize sayılı günler kalan 2022 yılının; tüm insanlığa, ülkemize, değerli Adanalılara, sağlık, sıhhat, bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Yangıların, sellerin, depremlerin, hastalıkların, vatanımızı milletimizi sınadığı çok zor günler geçirdik. Tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüsle mücadele ettik. Bu felaketleri üst üste yaşamış ve birçok kayıp vermiş olsak ta "bir olduk, ele ele verdik yaralarımızı birlikte sardık.” Bu duygu ve düşüncelerle; Geride bırakmak üzere olduğumuz 2021 yılında, yasadığımız felaketlerde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza bir kez de buradan rahmet diliyorum ve umuyorum ki; hastalıkların olmadığı, gözyaşlarının olmadığı, sağlıklı sıhhatli, huzurlu ve başarı dolu gelecek yıllar bizi bekliyordur. 2022’yi; Şükürle, tevekkülle ve umutla selamlıyorum” dedi.

KANDEMİR; "SEVDİKLERİMİZLE BİRLİKTE SAĞLIKLI VE MUTLULUK DOLU YILLAR DİLİYORUM"
Yeni yıl nedeniyle mesaj yayımlayan Adana Taksiciler Derneği Başkanı Mehmet Emin Kandemir mesajında, Taksici esnafı olarak gece gündüz, yaz kış demeden, sadece canı, malı değil yolların tüm yükünü de biz taşıyoruz. dedi Hepimizin bildiği gibi, 2020 yılı başlarında Koronavirüsün tüm dünyada küresel bir tehdit durumuna gelmiş olması nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel halk sağlığı acil durum ilan edilmiştir. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz genelinde de koruyucu bir dizi tedbirler alınmıştı.Alınan bu tedbirlerden en çok etkilenen sektörün ilk sıralarında ise ulaşım sektörü gelmektedir. Vatandaşlarımızın kesintisiz ulaşımı için ülkenin dört bir yanında gece gündüz demeden, direksiyon başında görevini icra eden şoför esnafımız 2021 yılını çok zor geçirdi.
Taksici,otobüsçü, halk otobüsçü, servisçi, kamyoncu ve nakliyeci esnafımız 2022 yılında ulaşım sektöründeki sorunların çözülüp beklentilerimizin karşilanacağı bir yıl olmasını bekliyoruz. Şöför esnafı her şart ve ortamda mal ve can taşıyan, insanların kendisini emanet ettiği, insanları yarına ulaştıran bir yerde hizmet veriyor. Türkiye’nin gelişmesinde ve kalkınmasında şoförün hem çok önemli bir katkısı hem de çok büyük bir çabası var. Ticari araç sürücüleri büyük bir fedakarlıkla hizmet sunuyoruz. Gece gündüz, yaz kış demeden, sadece canı, malı değil yolların tüm yükünü de taşıyoruz.
Ne bayram ne yılbaşı, ne yaz ne de kış hiçbir zaman fark etmeksizin çalışan ve ulaşımın bel kemiği şoför esnafıdır. Yeni yılda dövizde yaşanan düşüşün şoför esnafımız için de öncelikle akaryakıt,lastik,zincir, motor yağı ürün ve hizmet fiyatlarına yansıtılması en büyük beklentimiz. Pandeminin başından bu yana ve buğünde, şoför esnafımız ekonomik olarak zor günlerden geçti geçiyor. Aynı şekilde taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü, esnafımız da en önemli gider kalemi olan akaryakıta karşı zorlanırken, biz Adana Taksiciler Derneği olarak halkımıza zamların taksi ücreti olarak yansımaması için elimizden geleni yapmaya çalıştık.Yeni yılda Adana Taksiciler Derneği olarak taksici esnafımızla daha çok yan yana geleceğiz.Derneğimizi büyütüp daha çok örgütleyecek ve taksici esnafımızın sorunlarının çözümü için hep birlikte çalışacağız.
Biz Anadolu insanı olarak dayanışma duygularımızı soframızdaki lokmayı bölüşmeyi, komşusu açken tok yatmayan komşusunun kaynamayan ocağına el atmayı pandemi günlerinde bir kez daha fazla hatırladık. 2022 yılının, bu dayanışma ruhunun büyütüleceği, sağlığın her evden eksik olmadığı, savaşların sona erdiği, çocukların aç gençlerin umutsuz, ailelerin gelecek endişesi taşımadığı hukukun adaletin egemen olduğu bir yıl olmasını temenni eder. Bu duygu ve düşüncelerle başta Adana taksici esnafı olmak üzere tüm esnaf camiamızın yurttaşlarımızın ve dünya halklarının yeni yılını kutlar, sevdiklerinizle birlikte nice sağlık ve mutluluk dolu bir yıl geçirmenizi temenni ederim.

İNCESOY; “HER YENİ YIL UMUT, YENİ BAŞLANGIÇTIR”
Adana Devecilerinden Yeni Yıl Mesajı Adana Devecileri Onursal Başkanı Cumali İncesoy ve Dernek Başkanı Faruk İncesoy, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Salgın nedeniyle yaşanan zorluklara rağmen Deveciler için birbirinden önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Adana Devecileri Onursal Başkanı Cumali İncesoy, “2022 yılında da çalışmalara aynı şekilde devam edeceklerini söyledi.”
Adana Devecileri Dernek Başkanı Faruk İncesoy, “Sevinçleriyle, hüzünleriyle tüm dünyamız için zorlu bir yıl olan, bu yüzden geri dönüp baktığımızda belki de buruk anılarla hatırlayacağımız 2021'i geride bıraktık. Her yıl yeni umutlar, yeni başlangıçlar demektir. Yeni umutlarla, güzel dileklerle yeni bir yıla "Merhaba" diyoruz. Pandemi sürecinin yaşatmış olduğu zorlu yılda Üyelerimizin ve gençlerimizin her an yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.
Adana Devecileri olarak geleceğe taşıyacak projelerimizle, kentimize değer katmayı sürdüreceğiz. Bunu hep birlikte birliğimiz, beraberliğimiz ve sevgimizle gerçekleştireceğiz. 2022 yılının hepimize, hanelerimize, şehrimize ve ülkemize sağlık, esenlik, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor, yeni yılınızı kutluyoruz.’’ dedi