Türkiye genelinde son bir yıldır ev fiyatları zirveyi gördü. Buna bağlı kira ücretleri de tavan yaptı. Kira artışının ülke genelindeki yıllık artış oranı yüzde 34,6 olarak ölçüldü. Yaklaşık bir buçuk yıl kapalı olan okulların da açılmasıyla yurt genelinde 'uygun fiyata kiralık ev bulmak' neredeyse imkansız bir hale geldi.
Devlet, Avrupa’daki ev kiralama şirketi modeli gibi formüller üzerinde duruyor. Peki Türkiye'nin hangi şehirlerinde durum daha vahim. Bir fotoğraf çekmek istedik.

Yurt genelinde kiralık ev çilesi! Hangi şehirler 'abarttı'? Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak! 

İŞTE 'EN ÇOK ARTIŞ' LİGİNDE DURUM: ŞAMPİYON MERSİN, İKİNCİ DİYARBAKIR

Yıllık bazda kira artışlarının en yüksek olduğu il yüzde 59,2 ile Mersin. Onu yüzde 55,2 ile Diyarbakır, yüzde 51,5 ile Tekirdağ, yüzde 46,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 42,3 ile İstanbul izliyor.

"DİYARBAKIR'DA İSTANBUL'A GÖRE DURUM DAHA VAHİM"

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç'a göre kentteki durum İstanbul'dan daha vahim. "Şu an kiralık evimiz yok" diyen Başkan Koç "Diyarbakır, hep dikkat çeken İstanbul'u kira artışları bakımından geçmiş durumda. Gelen öğrenci ve aileler şu an kiralık ev bulamazlar. Kira fiyatları da asgari ücreti hemen hemen geçmiş durumda. Bir kere ilimizde 15-20 bin civarında konut sıkıntısı açığı var. Bu durum ilimizdeki kira fiyatlarını oldukça artırıyor. Biz bazen ev sahipleriyle konuşuyoruz ve yaptıklarının doğru olmadığını söylüyoruz. Ancak onlar da 'Ben şu kadar paraya ev aldım. Aldığım kira evin taksitini karşılamazsa ben zarar ederim' diyor. Eskiden iki öğrenci bir araya gelip bir ev kiralayabiliyordu ancak bu durum artık oldukça zor"