erolsennur @ hotmail.com

    2700 yılında dünyada neler olacağını bilebilme şansımız yoktur. Ancak tahminlerde bulunabiliriz.

     Ancak zamanda yolculuk var ve insanlık bunu keşfedebilirse, geleceği tahmin edebiliriz. Bu durum pek çok tehlikeyi barındıracaktır.

     Karşımıza çıkan olaylarda genellikle İki seçenek bulunmaktadır. Daha sonra çıkan olayda tekrar İki seçenek derken, bir ağacın dalları gibi ihtimaller çoğalmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde zamanda geriye doğru bir yolculuk yapmak; en ufak bir etkileşim de, ölmesi gereken insanların yaşamasına ya da yaşaması gereken insanların ölmesine sebebiyet verecektir. Benzer şekilde hastalanan bir kişinin sağlam ya da sağlam bir kişinin hastalanması sonucu ortaya çıkabilecektir. Onun için zamanda yolculuk teknolojisi bulunsa bile ne olacağını hiç kimse tahmin edemeyeceğinden kullanılmaması gerekir.

    Uçan arabalar icat edilmiş olacaktır.

    Güneş sistemindeki gezegenlerin tamamına yakınına yolculuklar mümkün olabilecektir.

    Bunun dışında devasa uzay araçları yapılmış olacaktır, tahminim her biri bir şehir büyüklüğünde uzay araçları mümkün olacaktır.

     Işınlama ya da ışınlanma olayı mümkün olabilecekmidir emin değilim.

     Temiz enerji bulunabilir.

     Yabancı dil sorunu ortadan kalkabilir, elimizdeki küçücük cihazlarla hemen hemen her dile ya da her dilden  tercüme yapılması mümkün olabilecektir.

     Organ yetmezliklerinde, ihtiyaç duyulan hemen hemen  her yapay organ yapılabilecektir.     Bazı genetik hastalıklar tamamen ortadan kaldırılabilecektir.

Günümüzde farelerde genetik müdahale ile  yeniden diş oluşumu sağlanabilmiş olup, insanlarda çalışmalar devam etmektedir.

     İnsan vücudunun kolayca iyileşmesini sağlayacak teknolojiler gelişebilir. İnsan ömrü uzayabilir.

     Bilgisayarlara Yapay Zeka hükmedeceğinden Kağıt Kullanımı bitebilecektir. Kitap bulunamayabilecektir. Her şey sistem üzerinden değerlendirilecek, okunacak, yazılacaktır.Bunu Elektronik asistan ya da yapay zeka asistanı olarak adlandırabileceğiz.

     Beynin motor korteksine takılan çip ile ;  bilgisayarlar düşünce ile kontrol edilebilmeye başlandı. Braingate adı ile anılan bu uygulamaların hangi yöne ve ne kadar ileri geliştirilebileceğini merakla izliyorum.

Hava durumuna müdahale edilebilecektir. İstediğimiz zaman yağmur yağdırma ya da havanın açması şeklinde teknoloji ile doğa olaylarına kısmen hükmedebileceğiz.

     Yemek olayı kolay ulaşılabilir, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu her şey küçük bir tablet, pil ya da benzeri bir şey içerisinde temin edilebilir.

     İnsan vücudunu sıkıca saran, yüksek ya da düşük basınçtan koruyan kıyafetler bulunabilir. Aynı şekilde çok soğuk ya da çok sıcaktan koruyan kıyafetler bulunabilir. Çamaşır, ütü gerektirmeyen; kendi kendini temizleyen ya da kirlenmeyen kıyafetler bulunabilir.

   İnsanlık tarihinde simyacılar bir maddeyi altın gibi değerli madenlere dönüştürecek bilimsel çalışmalar yaptılar, ancak beceremediler. Belki de her tür maddeyi , her tür farklı maddeye dönüştürecek teknoloji geliştirilebilir. Bir ihtimal ,  bir avuç toprağı yemeğe ya da yakıta dönüştürebileceğiz. Sadece gaz bulutundan oluşan gezegenleri ; toprak-su-kayalardan oluşan gezegenlere dönüştürme şansımız bile olabilir.

    Dünyada tek ırk kalacak. Melez ırk. Ancak insanlar menfaat temelinde bir araya gelerek toplulukları oluşturacaklar.