erolsennur @ hotmail.com

Dövizle sözleşme yasağı 1930 yılında çıkarılan kanuna dayanılarak, 13.09.2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 85 nolu Cumhurbaşkanı kararı ile konmuştur. Türkiye'de yerleşik ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar birbirleri ile yaptıkları sözleşmelerde döviz ile sözleşme yapamazlar. Genel Kural budur. İstisnalar vardır.
Gayrimenkul alım-satımı döviz ile yapılamaz. Gayrimenkul kiralanması döviz ile yapılamaz. Finansal kiralama yani Leasing sözleşmeleri döviz ya da dövize Endeksli yapılabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanması işleminde döviz ya da dövize endeksli sözleşme yapılabilir.
Taşıt satışları dövizle yapılamaz. Buradaki taşıt karayolunda hareket eden motorlu-motorsuz her şey olarak yorumlanmaktadır.
İş sözleşmelerinde dövizle anlaşma yapılamaz. Ancak yurt dışında ifa edilecek işler ve gemi adamlarının işlerinde iş sözleşmesi döviz olarak kararlaştırılabilir.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise Dövizle sözleşme yapabilirler. Birden fazla vatandaşlığı olanlar (Çifte vatandaşlarda bu gruptadır.) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kabul edilir.
Herhangi bir iş yaparken hammadde döviz kullanılarak temin ediliyor ise dövizle sözleşme yapılabilir. Yurt dışında üretilen Bilişim, yazılım, bilgisayar yedek parçaları ve bunların bakım -tamir sözleşmeleri ile ilgili sözleşmelerde döviz ile anlaşma yapılabilir.
Kamu kurum ve kuruluşları ile uluslararası sözleşmeler döviz ile anlaşma yapılabilmesine imkan tanımaktadır.
Kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkındaki kanun kapsamındaki işlemlerde döviz ile sözleşme yapılabilmektedir.
Sermaye Piyasası kanunu çerçevesinde yapılan işlemlerde yükümlülükler döviz cinsinden kararlaştırılabilmektedir.
Ticari havayolu işletmeleri döviz ile işlem yapabilmektedirler.
Yurtdışında bulunan işletmelerin ülkemizdeki işlerinde dövizle sözleşme yapabilmektedirler.
Tüzel kişiliklerde; gerçek kişilikler gibi burada yazılanlara tabidir.
Kıymetli Madenler veya emtiaya ilişkin sözleşmeler döviz yasağı kapsamında ele alınmaktadır.
Özetleyecek olursak; geliriniz döviz cinsinden ise döviz olarak sözleşme yapabilirsiniz. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz bulunduğunuz ülkede Türk Lirası olarak kazancınız olmayacağından Türkiye'de yapacağınız ödemeleri döviz cinsinden yapabilirsiniz. Turizm, kültür tabiat varlıkları, bilgisayar programı yapma ve ticareti, havayolu-karayolu-denizyolu firmaları gelirlerini döviz cinsinden elde ediyorlarsa döviz ile sözleşme yaparak borçlanabilmektedirler.
Kamu kurum ve kuruluşları; devletin egemen güçleri olmaları itibarıyla dövizle ilgili sözleşme yapabilmektedirler.
Dövizle borçlanmayı düşünüyorsanız, borçlanmadan önce mutlaka Türkiye Cumhuriyeti Maliye ve Hazine Bakanlığının resmi internet sitesini okumanızı öneririm. Ayrıca mutlaka bir Avukattan yardım alınız.
Dövizle sözleşme yasağına uymamanın cezası para olarak belirlenmiştir. 2018 deki yazılı mevzuat hükümlerinde para cezası 3 000 - 25 000 Tl arasında olacağı yazılıdır.Ancak bu meblağ her yıl yeniden değerleme oranında artmaktadır
Dolarla, Euroyla, altınla ya da bunlara endeksli gün yapanlar var. Dövizle sözleşme yasağına girer mi ?Evet dövizle, altınla gün yapmak, dövizle sözleşme yasağına girer.