erolsennur @ hotmail.com

PROFESYONEL futbol alanında, kadrosunu ne kadar takviye ederse etsin, Demirspor’un bir türlü profesyonel kulüp olduğu 25 sezondur öne çıkamadı. TFF 1.Ligi yarışında final ayaklarında kaybeden, rakiplerine “siz önden buyurun” dediği Güngören, Alanya, Erzurum, Karagümrük Kulüpleri, Demirspor’un akıl almaz hataları sonrası “Süper Lig” kimliği elde etti.

ADANASPOR adından söz edilecek olursa TFF 1.Lig’de kalma şansını Corona-19 Hastalığı’na bağlaması gerekli. Çünkü 2019-2020 sezonunda ligden “Küme Düşme” tüzüğünün kaldırılması nedeniyle, Turuncu Beyazlılar ligde kaldı. Yeni sezonda, yeri ile gücü aynı orantı kapsamında değil. Adı küme düşecek kulüpler arasında, henüz ligin ortası olmasına rağmen geçmekte..

HAYATA yön veren ve örnekleri ile ders vermeye çalışan hikâyelerden biri şöyle:

ARACININ direksiyonuna geçip kiliseye gitmek üzere yola koyulan rahip, yolda yürümekte olan bir rahibeye rastlar. Aracını durdurur ve kiliseye kadar onunla gelmek isteyip istemediğini sorar. Kadın arabaya biner ve bacak bacak üstüne attığında bacaklarının güzelliği ortaya çıkar. Rahibin gözü kayar ve bakayım derken kısa bir süre için aracın kontrolünü kaybeder. Aracı tekrar kontrol altına aldıktan sonra sağelini rahibenin bacağı üstüne koyar. Rahibe ona bakar ve şöyle der : “Rahip, 129. ayeti hatırlıyor musunuz ?.. “Utançtan kıpkırmızı olan rahip derhal elini çekerek rahibeye özürlerini sıralar. Bir müddet sonra aklı tekrar karışır ve rahibenin bacağına tekrar dokunur vites değiştirme bahanesiyle ve rahibe aynı soru ile karşılık verir: “Rahip, 129. ayeti hatırlıyor musunuz ?....”
UTANCINDAN  yine yüzü kızaran rahip elini çeker ve “Af edersin kardeşim insanoğlu zayıf düşebiliyor” der. Kiliseye vardıklarında rahibe arabadan iner ve tek kelime söylemeksizin, ancak çok manalı bir bakış fırlatarak kaybolur!…

RAHİP aceleyle içeriye koşturur ve bir İncil alarak 129. ayeti açar okumak için. 129. ayet şöyle demektedir : “İleriye gidiniz, daha yukarılarda arayınız. Orada güzellikler bulacaksınız....”

HAYATA yön veren veya yön vermeye çalışan hikâyeden esinlenerek; Demirspor’un Bursa yenilgisi ile başlayan ve +3 puan alması  gereken yön -0 puan olması bugünden düşündürücü. Bursa Kalecisi  Mehmet Ataberk’in  Demirspor ile Burspor’un “Play-Off” maçlarına kadar uzanan ve 4-1 neticelenen Demirspor galibiyetine karşın, Bursa’da bunun “intikam” şekline dönüştürüldüğü, Bursa’nın on günlük Antalya Kampı’nda işlenmiş olması da “öç anlayışı” ile birleştiğini gösterdi. Yalnız; Bursa yenilgisinde, Teknik Direktör Cüneyt Dumlupınar’ın da oyunu okuyamadı. Bursa’nın kontra futboluna parmak basamadı. Tedbir almadı…

ADANASPOR ise takviyeden uzak kalan kadrosu ve belli bir kalıp anlayışı ile rakip karşısına çıkması; tribünde Teknik Direktör Yunus Murat Ceylan diploma problemi nedeniyle saha içinde olamadı. Nihayet istifa etti. Antrenör Semih Özü ile sportif direktör Hakan Hacı Bektaşoğlu ile de Adanaspor’un öğretmeni olmayan öğrenci benzerliğinde. İstanbulspor kale bölgesinde sadece bir tehlike sunan atağının bulunmaması, Hakan Çinemre’nin direkten dönen vuruşu da tesadüf idi….

HİKÂYEDEN çıkartılacak ana fikir, öznesiyle birlikte şu dersi çıkartabilir: “Görev alanınızla ilgili her zaman bilgili, gayretli, çalışkan, araştırıcı, yükselen, sonuca, ileriye giden hamleler içinde olunmadığı taktirde; maalesef fırsatlar kaçabilir!...