erolsennur @ hotmail.com

PLAY-OFF yarı final ayağında Adana’da 0-0 berabere kalan Demirspor, Antakya’da 2-2 berabere götürdüğü karşılamanın 90+6 dakikasında Mirkân Aydın’ın kafa golü sonrası, final oynamaşansını kaybetti!..

HATAY sahasının futbol oynamaya elverişli olmayan zemini kadar; tribün yetersizliği maçı izleyen 5.148biletli seyircinin, 1.000 kadarıAdana’dan Hatay’a giden “Şimşek”sevdalıları idi. Stat yapısında, VAR Hakemlerinin pozisyonlarıinceleyebilme yanının “direklere” takıldığı ortam vardı.  Karşılaşma, günün sıcak saatlerine takılan saat16.oo’da oynandı. Futbol Federasyonu yetkilileri, bunu stadın ışıklandırma sistemi olmadığına bağladı. Yalnız; Hatay Kulüp birimlerinin isteği üzerineaydınlatma sistemi bulunan bir ilin stadına,karşılaşma aktarabilirlerdi. İşin içinde; futbolcu sağlığı olduğu kadar (!) taraftarın ilkel tribünlerde yer aldığı gerçeği de vardı. Bunun örneği Ümraniye’nin kupa maçı oynadığı maçlarda görüldü.

KAOS yönü yıllarca hep Adana’ya mal edilen,Adana’nın isminin olumsuz olarak  öne çıktığı söylenir. AntakyalıHatayspor taraftarları, 3-2 neticelenen maç sonrası Adanalılar’ın yer aldığı tribünlere doğru yaptıkları fiili saldırı göz ardı edilemez. Diğer yandan emniyet güçleri ile birlikteözel güvenlik  personelinin tavır ve davranışları da Mavi LacivertliDemirspor taraftarlarına doğru oldu.  Tribün bölümüne “büyük, küçük” demeden, göz yakankimyasal spreysıkması olaylara neden oldu. Bu arada Demirspor DerneğiBaşkanı Telat Şahin’i ayaklar altına alındı. Yerde sürütüldü. Tekmelendi. BunlarHatay’da futbol dışı  yaşananfulüyandı. Hatay ili adınada olumsuz puandı!..

KARŞILAŞMANIN  akışında, dakikalar 30 olduğunda, Traore’nin uzun topunu kontrol eden Süleyman Koç, topu bekletmeden Kaan’a aktardı.  Kaan oyun aparatını Hatay ceza alanı içinde yer alan Berk ile buluşturdu. Berk, stop şutla, Bordo Beyazlı Kaleci Akın’ın uzanamayacağı yere topu gönderdi. Mavi Lacivertliler 1-0 öne geçti.İlk yarıyı Demirspor önde kapattı.

İKİNCİ yarıya Demirspor, Gladkiyile Pote değişikliği ile başladı. 60’lı dakikalar sırasında Demirspor, tam kadro zincirleme hata yapmaya başladı. Ortasaha kaybı yaşadı. Demirspor forması altındaki futbolcular, rakibin dar alanda yaptığı çalımlara yenik düştü. Bordo Beyazlıların baskısında bunalan Demirspor, defans bölgesine orta saha oyuncuları da yardımcı olamadı….

KANAT oyununu tercih eden Hatayspor, üst üste köşe atışları kullandı.Hatay adına Mesut ile başlayan atağı, penaltı nokta civarında topu uzaklaştıramayan Berk, Selim’e gol atmaimkanı verdi. Tabela 1-1’lik görüntü verdi.Dakikalar 65’e geldi.  On sekiz çizgisi önünde Semih topa bir türlü vuramadı. Topla buluşan Gökhan Karadeniz, Demirspor Kalecisi Çağlar’ın hemen yanından topu ağlara bıraktı. Hatayspor 2-1 öne geçti.

İZMİR Bölgesi “Süper lig Hakemi” Halil Umut Meler, oynanmayan süre olarak müsabakaya 7 dakikalık süre ekledi. 90+3 bölümde Berk, sağ koridorda koşu yolu bulan Adil’e topu aktardı. Adil, Sadi’nin kendini engellediği anda, topa orta niyetine paraşüt vuruşu yaptı. Falso alan top, kale bölgesinin ön noktasına çıkan Kaleci Akın’ın hatası sonrası Hatay ağlarına takıldı. Tabela 2-2’lik skoru gösterdi.

DEMİRSPORteknik heyeti, kenar benç, futbolcular, taraftar müsabaka 2-2 eşitlikle bitti denildiği anda;  Hatayspor90+6’da Mavi Lacivertli kale önüne komple yerleşti. Korkishko’nun yüksek ortasına, Demirspor kale direk bölgesine sırtı dönük olan Mirkan, Erdal ile Kage arasında topa kafasının üzeri ile vurdu.  Çağlar topa çıkışamadı!..Hatayspor 3-2 öne geçti.Demirspor’un hemen 11 oyuncusu kale önünde yer almalarına rağmen kontrolleriyoktu. Kaleci Çağlarda hataların içinde yer aldı. Yarı final ayağında 3-2’lik skor elde eden Hatayspor, final ayağında kendine yer buldu.Rakibi Osmanlıspor’u seri penaltılar ile 9-8‘lik skor ile eleyen GazişehirGaziantep oldu. Demirspor ise kendindenbeklenen 1994’ten bugüne kadar hasret kaldığı “Süper Lig” özlemini oynama maçını Hatay’a ikram etti.

HATAYSPOR 65 ve 75.dakikalar arasında 2’si “ofsayt” olmak üzere, Demirspor kale içinde 4 gol buldu. Bunun önleminin alınma yönü Demirspor teknik heyetinde görülmedi.Bordo Beyazlı takımın Selim, Gökhan Karadeniz, Mirkan,Hüseyin, Diallo…gibiaktif futbolcuları için formül bulanamadı.2-2’lik skordan sonra da oyunu okuyamayan Teknik Direktör Ümit Özat, hafta arası söylevlerinde “oruç” tutan ve Demirspor’a ligin akışında 16 gol kazandıran “MickaelPote’yi  ilk onbir de düşünmedi. Aslında Demirspor yarı final ayağın, Poteile Özat problemi sonrası o gün kaçırdı. Kulüp ile 1,5 yıllık anlaşma imzalayan Ümit Özat, maç sonrası basın toplantısına da katılmadı. 2019-2020 sezonunÜmit Özat ile olacağı da bugünden şüpheli!..

SONUÇ Demirsporyanlışların eseri oldu. Halbuki başarı; her şeyi temizleyen altın yaldızlı bir alev. Güçlükler ise başarının değerini artıran süs. Bir İfadede “Olur da bir işi başarıp başarmayacağınızdan emin olamazsanız, işe başlamaktansa sabırlı olma seçilmeli” der.Antakya’daHatayspor ve Teknik Direktör İlhan Palut  Demirspor’aders verdi. Hatay’dan Adana’ya hüsranla dönüldü. Yine mutlu bir son görülmedi…